Zarobki zakonnic w Polsce. Tyle otrzymują za swoją pracę

Pod tym względem księża są w lepszej sytuacji.
Zarobki zakonnic w Polsce. Tyle otrzymują za swoją pracę
Fot. Unsplash (Mateus Campos Felipe)
23.12.2022

Kobiety, które decydują się zostać zakonnicami, muszą się liczyć z tym, że czekać je będzie skromne życie. Jakie honorarium dostają za służbę Bogu? Sprawdź. 

Zobacz także: Taką emeryturę dostaje ksiądz. Kwota robi wrażenie?

Tyle zakonnice w Polsce otrzymują za swoją pracę

O tym, że sytuacja zakonnic w Polsce jest trudna, wiadomo nie od dziś. Za swoją pracę zazwyczaj nie otrzymują one wynagrodzenia. Budzi to o tyle duże kontrowersje, że w ramach służby Bogu mają wiele obowiązków. Jedyne, na co mogą liczyć, to możliwość mieszkania w zakonie oraz wyżywienie. Jak podaje money.pl, zakonnice od ponad 20 lat walczą o umowy o pracę oraz normalne emerytury. Tymczasem emerytury, które dostają zakonnice, są zatrważająco niskie. Jak opowiadała na TikToku jedna z zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny:

Jeśli otrzymujemy jakąś pensję, wynagrodzenie za pracę, to wszystko idzie do siostry przełożonej, a jeżeli czegoś nam brakuje, coś nam potrzeba, to idziemy do niej, zgłaszamy jej i otrzymujemy pieniądze. Nie ma z tym większego problemu.

Sytuacja finansowa księży 

Jak się okazuje, sytuacja finansowa księży bardzo różni się od tej, jaką mają zakonnice. Zarobki księdza uzależnione są od wielu czynników. Jest wśród nich m.in. doświadczenie. Księża również uczą w szkołach, jednak swoich zarobków oddawać nie muszą. Portal wynagrodzenia.pl podaje, że mediana miesięcznych zarobków nauczycieli religii wynosi 4260 zł brutto. Niektórzy kapłani pracują także w placówkach medycznych czy wojsku, jednak tam ich wynagrodzenie jest dużo niższe. 

Zobacz także: Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony? Opozycja proponuje inne rozwiązanie

Źródło: o2.pl 

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY na zimę
Horoskop MIŁOSNY na zimę - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie