Święta w dobie galopującej inflacji. Z tych potraw zrezygnują Polacy

Nie wszyscy będą mogli pozwolić sobie na wystawne posiłki.
Święta w dobie galopującej inflacji. Z tych potraw zrezygnują Polacy
Fot. Pexels (Todd Trapani)
22.12.2022

Wigilijna kolacja kojarzy się nam zazwyczaj z 12 potrawami. Nie każdy tej tradycji przestrzega, a w dobie galopującej inflacji wielu z niej zrezygnuje. Wszystko przez coraz wyższe ceny produktów spożywczych. Właściciel aplikacji Too Good To Go zdecydował się przygotować raport na temat tego, w jaki sposób wysokie ceny wpłyną na tegoroczne święta. Wyniki badania, które opracowało Kantar Public, jasno pokazują, że dla większości badanych osób Boże Narodzenie będzie inne niż w ubiegłych latach.

Zobacz także: Czy to normalne, że pracownicy składają się na świąteczny prezent dla szefa, a sami nie dostają nic?

Z jakich świątecznych potraw rezygnują Polacy w 2022 roku?

Galopująca inflacja, która sprawiła, że ceny niektórych produktów spożywczych są mocno wygórowane, spowoduje także, że wielu Polaków będzie szukać sposobu, aby zaoszczędzić. W jaki sposób? Wielu z nas zrezygnuje z niektórych, tradycyjnych potraw. Raport pokazuje, że wśród dań, z których zrezygnują Polacy, najczęściej pojawia się ryba po grecku (45%), pieczeń (44%), galareta wieprzowa/drobiowa (42%) oraz karp (40%). To jednak nie jedyny sposób, w jaki Polacy chcą zaoszczędzić. Prawie połowa ankietowanych (47%) będzie próbowała kupować artykuły spożywcze na promocji. Z kolei tańsze zamienniki produktów wybierze 33%. Dodatkowo, aż 17% respondentów chce zmniejszyć porcje przygotowywanych potraw.

Ile wydamy na święta w 2022 roku?

Raport skupił się także na tym, ile średnio Polacy w tym roku wydadzą na świąteczną żywność. Największy procent (32%) planuje wydać na artykuły spożywcze 300-500 zł. Nieco mniej, bo 22% zakłada, że na żywność wyda 600-1000 zł. 17% ankietowanych szykuje się na wydatek rzędu 200-300 zł. Z kolei 7% respondentów planuje wydać kwotę wyższą niż 1000 zł.

Najpierw szukamy oszczędności, potem wyrzucamy…

Paradoksalnie szukamy oszczędności, jednocześnie wyrzucając bardzo duże ilości jedzenia. 39% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać świąteczne jedzenie. Najczęstszym powodem tego jest jego zepsucie. Jak się okazuje, najczęściej wyrzucamy sałatkę jarzynową, ponieważ marnuje się najszybciej. To kolejny paradoks. Mimo że tę potrawę wyrzucamy najczęściej, to kolosalny procent z nas (91%) nie wyobraża sobie bez niej świąt. Podczas tegorocznego Bożego Narodzenia Polacy chcą jednak zmienić tę tendencję. Ankietowani planują podejść do tematu świątecznych zakupów racjonalnie. Aż 61% osób, które wzięły udział w badaniu, deklaruje, że będzie zwracać większą uwagę na kwestię wyrzucania jedzenia.

Zobacz także: Pracownica Rossmanna zdradziła, jaki prezent dostała od pracodawcy na Boże Narodzenie

Źródło: www.ofeminin.pl

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY na zimę
Horoskop MIŁOSNY na zimę - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.01.2023 15:34
u mnie święta były mega słabe :/ ale może dlatego że nie miałam kasy,żeby je zrobić jak zwykle. inflacja to jedno ale jeszcze mnie dopadły długi i muszę spłacać. na szczęście kruk mi poszedł na rękę i spoko ogarniam dzięki nim
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.12.2022 23:40
pewny zarobek jest na wynajmowaniu nieruchomości, tylko też trzeba mieć dobrego zarządzającego, ja jestem zadowolona ze współpracy z Polzen z Gdańska, bardzo dobry administrator, dba o terminowe remonty i naprawy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie