Co prawda, nie ma oficjalnych danych na temat emerytur, jakie otrzymują księża. „Super Express” podjął jednak próbę oszacowania tego. Jak się okazuje, księżom przysługują nie tylko pieniądze z ZUS, lecz także z Funduszu Kościelnego.
Zobacz także: „Nie mogę tego kupić, bo mnie nie stać”. Żywność w polskich sklepach jeszcze nigdy nie była tak droga
Z okazji Światowego Dnia Kapłana, który obchodzony jest 23 października, „Super Express” przyjrzał się finansom księży, a dokładnie ich emeryturom. Wielu kapłanów uczy w szkołach, za co pobiera wynagrodzenie. W takim przypadku przysługuje im także prawo do emerytury z ZUS. Jak wyjaśnia „SE”:
Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska rzędu tysiąca złotych. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł.
Jak się okazuje, emerytura z ZUS nie jest jedynym źródłem dochodu kapłana emeryta. Księża dostają bowiem pieniądze z Funduszu Kościelnego. Środki z tego tytułu kapłani dostają jednak dopiero po ukończeniu 75. roku życia. Jak podaje „SE”, w taki sposób emerytury księży sięgają kwoty rzędu 5 tys. zł.
Zobacz także: Ile zarabia Krzysztof Rutkowski? „Nie muszę pracować do końca życia”