Taką emeryturę dostaje ksiądz. Kwota robi wrażenie?

Niestety, przeciętny emeryt może tylko pomarzyć o takiej sumie.
Taką emeryturę dostaje ksiądz. Kwota robi wrażenie?
Fot. Unsplash.com (Zaya Odeesho)
25.10.2022

Co prawda, nie ma oficjalnych danych na temat emerytur, jakie otrzymują księża. „Super Express” podjął jednak próbę oszacowania tego. Jak się okazuje, księżom przysługują nie tylko pieniądze z ZUS, lecz także z Funduszu Kościelnego.

Zobacz także: „Nie mogę tego kupić, bo mnie nie stać”. Żywność w polskich sklepach jeszcze nigdy nie była tak droga

Jaką emeryturę dostaje ksiądz?

Z okazji Światowego Dnia Kapłana, który obchodzony jest 23 października, „Super Express” przyjrzał się finansom księży, a dokładnie ich emeryturom. Wielu kapłanów uczy w szkołach, za co pobiera wynagrodzenie. W takim przypadku przysługuje im także prawo do emerytury z ZUS. Jak wyjaśnia „SE”:

Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska rzędu tysiąca złotych. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł.

Jak się okazuje, emerytura z ZUS nie jest jedynym źródłem dochodu kapłana emeryta. Księża dostają bowiem pieniądze z Funduszu Kościelnego. Środki z tego tytułu kapłani dostają jednak dopiero po ukończeniu 75. roku życia. Jak podaje „SE”, w taki sposób emerytury księży sięgają kwoty rzędu 5 tys. zł.

Zobacz także: Ile zarabia Krzysztof Rutkowski? „Nie muszę pracować do końca życia”

Polecane wideo

To najbardziej viralowe ubrania tej jesieni. Gwarantują efekt wow!
To najbardziej viralowe ubrania tej jesieni. Gwarantują efekt wow! - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 1) 30.10.2022 07:02
A wy macie 500+, madki p0lki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.10.2022 10:54
Mało że mają emeryture na starość to w czasie "pracy" lokum za darmo, gosposie za darmo, jedzenie za darmo. Już dawno bym zlikwidowała tą instytucję zwaną kościołem bo z Bogiem to nie ma nic wspólnego tylko z kasą i polityką.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie