Plaga oszustw w serwisach sprzedażowych. Vinted tłumaczy, jak nie dać się oszukać

Zawierając transakcję internetową, zachowaj ostrożność!
Plaga oszustw w serwisach sprzedażowych. Vinted tłumaczy, jak nie dać się oszukać
Fot. pexels (Cottonbro)
19.10.2022

O tym, że dosięgnął nas kryzys ekonomiczny, świadczą nie tylko wysokie ceny w sklepach, lecz także ilość oszustw. Niektórzy, będąc w trudnej sytuacji finansowej, szukają sposobu na szybkie i łatwe pieniądze. Szczególnie muszą uważać osoby, które decydują się na zawarcie transakcji internetowej. Vinted tłumaczy, jak nie dać się oszukać.

Zobacz także: Oszustwo „na kosmonautę”. Ta kobieta straciła mnóstwo pieniędzy

Plaga oszustw w serwisach sprzedażowych

Jeśli decydujesz się coś kupić lub sprzedać, pamiętaj o tym, aby uważać, jakie dane podajesz. Niestety, w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się bowiem phishing. Jest to rodzaj internetowego oszustwa, który polega na nakłanianiu ludzi podstępem do podawania poufnych informacji. Są to m.in. hasła, numer telefonu czy karty kredytowej. Osoba, która chce zdobyć takie dane, będzie podszywać się pod zaufane źródło. Phishing wykorzystuje takie drogi dotarcia do potencjalnej ofiary jak SMS, poczta elektroniczna czy media społecznościowe.

W praktyce wygląda to tak, że dostajesz SMS lub e-mail, który wygląda wiarygodnie i do złudzenia przypomina te, które wysyłają firmy internetowe. Taka wiadomość może zawierać link, który odsyła do strony internetowej. Ona również będzie wyglądała jak prawdziwa. W tym momencie jesteś proszona o podanie danych. Jak już je podasz, złodziej ma otwartą furtkę do kradzieży twojej tożsamości lub wyczyszczenia twojego konta.

Warto zaznaczyć, że zdrowy rozsądek i uważność należy zachować nie tylko w Sieci. Dokładnie sprawdzaj także skierowania do zapłaty, które dostajesz pocztą tradycyjną. Oszuści bardzo dobrze potrafią podrabiać pisma urzędowe.

Vinted tłumaczy, jak nie dać się oszukać

Vinted zamieściło na swojej stronie internetowej wskazówki, jak kupować bezpiecznie i nie dać się oszukać. Pierwszą z nich jest to, aby nie podawać numeru telefonu, informacji o płatnościach, haseł czy adresu e-mail. Ważne jest także, aby na Vinted płacić za pośrednictwem Vinted (podobnie z innymi tego typu stronami). W tym celu należy skorzystać z przycisku „Kup teraz”. Wówczas dane kupującego będą chronione.

W komunikacie możemy przeczytać także, że oszuści mogą próbować podszywać się pod oficjalną stronę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie otwierać wiadomości SMS czy e-mail, jeśli nie ma się pewności, że są one bezpieczne. Bardzo ważne jest także to, aby nie otwierać podejrzanych linków czy załączników. Może to bowiem skutkować dostępem niepowołanych odbiorców do twoich danych.
Vinted zwraca uwagę na to, że nigdy nie pyta swoich użytkowników o szczegółowe dane za pośrednictwem wiadomości prywatnej. Jeśli taka prośba się pojawi, należy ją od razu zgłosić.

Zobacz także: Ile zarabia Krzysztof Rutkowski? „Nie muszę pracować do końca życia”
Źródło: www.ofeminin.pl

Polecane wideo

To najbardziej viralowe ubrania tej jesieni. Gwarantują efekt wow!
To najbardziej viralowe ubrania tej jesieni. Gwarantują efekt wow! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie