Konto firmowe i inne produkty bankowe – jak się w nich odnaleźć?

Codziennie, ze wszystkich stron krzyczą do nas reklamy: „Załóż konto firmowe!”, „Weź pożyczkę!”, „Zainwestuj w lokatę!”, albo „Wybierz kartę kredytową!”.
Konto firmowe i inne produkty bankowe – jak się w nich odnaleźć?
17.10.2022

Każdy bank promuje swoje usługi, chcąc zachęcić do nich jak największą rzeszę klientów. Rzeczywiście korzystanie z banków może być bardzo wygodne i często znacznie ułatwia życie. Jednak jak się odnaleźć w morzu różnych ofert?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie produkty bankowe mogą być dla nas przydatne. Produkt bankowy to inaczej każdy typ usługi, którą oferuje bank, np. konto firmowe albo karta kredytowa. W tym artykule znajdziecie listę najpopularniejszych usług oferowanych przez banki swoim klientom.

Konto firmowe

Konto firmowe to miejsce, gdzie można obracać majątkiem należącym do działalności gospodarczej. Jest to wygodna forma przyjmowania zapłaty, np. za usługi wykonane przez daną firmę oraz dokonywania opłat za firmowe zobowiązania. Żeby założyć konto firmowe, potrzebne są dane typu: NIP, REGON, czy adres siedziby firmy, dlatego najpierw trzeba posiadać rejestrację firmy w CEIDG. Jak wybrać  konto firmowe? Każdy bank oferuje trochę inne warunki korzystania z rachunku firmowego, warto więc przejrzeć aktualne rankingi. Znajdują się tam porównania kosztów utrzymania konta firmowego w różnych bankach, takie jak opłata za wypłaty z bankomatów czy korzystania z karty płatniczej, a także przewidziane premie za założenie rachunku.

Konto osobiste

Jest to miejsce do zarządzania środkami finansowymi osoby indywidualnej. Profesjonalnie nazywa się to rachunkiem rozliczeniowo – oszczędnościowym (ROR) prowadzonym na rzecz klienta indywidualnego. Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia posiadająca zdolność do czynności prawnych, legitymująca się dowodem tożsamości lub niepełnoletnia za zgodą rodziców lub opiekunówJakie powinno być najlepsze konto osobiste w banku? Warto zwrócić uwagę na to, żeby generowało jak najmniej różnych opłat. Dodatkowe koszty najczęściej wiążą się z użytkowaniem dedykowanej do konta karty płatniczej oraz wypłatami gotówki z bankomatów. Zwykle wystarczy dobrze zapoznać się z regulaminem i tabelą płatności dotyczącą danego konta, ponieważ tam zapisane są wszystkie zasady – np. opłata za kartę jest anulowana w momencie wydania konkretnej kwoty podczas transakcji, a wypłacanie gotówki jest darmowe raz w miesiącu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo rachunku, przejrzyste zasady działania danego banku oraz funkcjonalność obsługi konta przez internet. Konto osobiste dzieli się na kilka rodzajów, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego rachunku:

 • Konto standardowe
 • Konto premium (oferujące dodatkowe usługi, np. concierge)
 • Konto młodzieżowe (dla osób od 13 r.ż.)
 • Konto studenckie (najczęściej darmowe, oferowane osobom posiadającym legitymację studencką)
 • Konto oszczędnościowe (do gromadzenia oszczędności, gdzie dzięki pewnemu oprocentowaniu środki finansowe mogą się pomnażać)
 • Konto walutowe (do obracania kapitałem w obcych walutach)

Każde z nich ma nieco odmienne zasady działania, z którymi trzeba zapoznać się dokładnie przed podjęciem decyzji o założeniu danego konta.

Karta płatnicza do konta firmowego i osobistego

Jest to plastikowa karta, której używa się do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Za jej pośrednictwem można płacić w sklepach, punktach usługowych oraz przez internet, a także podejmować gotówkę w bankomatach. Karty płatnicze mogą być dedykowane zarówno do konta osobistego, jak i konta firmowego. Nie są obowiązkowe – można posiadać konto bankowe bez karty płatniczej. Jest ich kilka rodzajów:

 1. Karta debetowa

Podczas dokonywania płatności za pomocą tej karty natychmiast zostaje obciążony rachunek, do którego została dołączona. Jeśli na koncie nie ma wystarczająco dużo środków finansowych, nie da się dokonać transakcji.

 1. Karta kredytowa

Jest to rodzaj karty, która niekoniecznie musi być dopisana do rachunku bankowego. Posiada ona limit kredytowy – określoną kwotę, którą można wydać za pomocą danej karty. Należy ją później spłacić zgodnie zasadami umowy podpisanej z bankiem. Najczęściej do 30 dni od daty rozliczenia nie zostają doliczane żadne odsetki – później kwota do spłaty staje się z czasem wyższa. Limit kredytowy dostępny na karcie zostaje określony przez banki indywidualnie dla każdego klienta w zależności od jego zarobków i historii kredytowej. Takie karty często są proponowane dla posiadaczy konta firmowego.

 1. Karta obciążeniowa

Jest to w pewnym sensie połączenie kart debetowej i kredytowej. Karta zostaje obciążona kwotami transakcji, przy czym klient zobowiązuje się do zgromadzenia środków do jej spłaty w całości w określonym terminie. Bank pobiera wtedy środki bezpośrednio z konta.

 1. Karta przedpłacona (prepaid)

Jest to karta, która musi najpierw zostać zasilona jakąś kwotą z rachunku bankowego i dopiero potem może zostać użyta. Można ją doładowywać ponownie. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, bo w razie kradzieży może zostać wypłacona tylko kwota dostępna bezpośrednio na karcie – nie jest ona bowiem powiązana z żadnym rachunkiem bankowym. W razie czego nikt nie będzie miał dostępu do całości naszego majątku. Karty przedpłacone najczęściej używane są przez osoby niepełnoletnie, które nie zawsze potrafią dobrze zarządzać finansami oraz jako karta płatnicza dla pracowników dokonujących dużych zakupów w imieniu firmy – gdy nie ma możliwości płatności odroczonej, np. zapłaty za fakturę w późniejszym terminie.

Obecnie dostępne są również nowe rozwiązania, jak np. karta wirtualna, czy możliwość dodania swojej karty do aplikacji w telefonie, a nawet zegarku. Są to opcje wygodne zwłaszcza dla osób, które cenią możliwości rozwijającej się technologii i lubią mieć wszystkie udogodnienia w jednym urządzeniu.

Chcesz zarejestrować firmę? Sprawdź, co musisz zrobić!

Kredyt

Jest to inaczej zawarcie umowy kredytowej, w której bank obliguje się przekazać środki kredytobiorcy, a kredytobiorca zobowiązuje się do terminowej spłaty wraz z odsetkami, zgodnie z zasadami określonymi w umowie. Jest tam sprecyzowany czas, na jaki udzielana jest pożyczka oraz cel jej przeznaczenia. Jeśli decydujemy się zaciągnąć kredyt, musimy najpierw dokładnie zapoznać się z zasadami jego udzielania oraz sprawdzić swoją zdolność kredytową. Opcje są różne w zależności od rodzaju kredytu (gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny itd.), możliwości finansowych kredytobiorcy (średnie zarobki, obecna historia kredytowa) oraz tego, czy umowa kredytowa ma być zawiązana z klientem indywidualnym, czy firmą. 

Lokata bankowa

Lokata jest jednym z bezpieczniejszych sposobów na pomnażanie swojego majątku. Jest to rodzaj umowy z bankiem, w której klient powierza mu pewną kwotę na określony czas, po czym bank zwraca środki, powiększone dodatkowo o zapisane w umowie odsetki. Lokaty nie dają dużych zarobków, ale mogą być dobrą opcją dla osób, które chciałyby, żeby ich oszczędności „pracowały”. Lokaty są dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Jakie są ich rodzaje?

 • Lokata terminowa (zakładana zwykle na okres min. 3 miesięcy)
 • Lokata progresywna (zazwyczaj długoterminowa, w której oprocentowanie rośnie w zależności od czasu jej trwania)
 • Lokata strukturyzowana (zwykle długoterminowa, bardziej ryzykowna)
 • Lokata rentierska (długoterminowa, z regularną wypłatą wypracowanych odsetek)
 • Lokata walutowa

Produktów bankowych jest jeszcze dużo więcej, jednak te powyższe są najbardziej popularne i warto znać podstawowe informacje na ich temat. Jeśli kiedykolwiek będziemy chcieli skorzystać z któregoś z nich – zawsze musimy pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy przed jej podpisaniem. Uchroni nas to przed podjęciem pochopnej decyzji.

 

Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie