Praktycznie każdy Polak próbuje zminimalizować swoje wydatki. Wyniki badania

Prezentujemy raport badania „Polaków życie na kredycie” przygotowany przez Instytut Badań Pollster na zlecenie TTV.
Praktycznie każdy Polak próbuje zminimalizować swoje wydatki. Wyniki badania
Fot. Unsplash.com (Fabian Blank)
11.10.2022

Problemy finansowe często spędzają nam sen z powiek, szczególnie w obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z galopującą inflacją. Ceny mediów, paliw i towarów spożywczych poszybowały w górę. Polacy zaciągają kredyty, które potem muszą spłacać latami. Czy rozmawiamy z partnerem na temat finansów? Tak, ale wywołuje w nas to stres.

Oto ciekawe wyniki badania „Polaków życie na kredycie”.

Zobacz także: Kobieta chciała zaoszczędzić na ogrzewaniu. Teraz musi zapłacić karę

„Polaków życie na kredycie”

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1025 osób. 69% badanych to osoby będące obecnie w związku. Z reguły są to ludzie utrzymujący się wspólnie z partnerem/partnerką lub współmałżonkiem, utrzymujące swoją drugą połówkę lub będące przez nią utrzymywane (48%).

Jak się okazuje, co druga osoba, która pozostaje na własnym utrzymaniu, ma co najmniej 55 lat, natomiast osoby utrzymujące się wspólnie z partnerem/partnerką, to częściej niż w całej populacji osoby pomiędzy 35. a 54. rokiem życia.

Z badania dowiadujemy się m.in., że Polacy są bardzo zorientowani pod względem finansowym. Większość z nas jest świadoma dochodów całego gospodarstwa domowego. Polacy zdają sobie także sprawę ze swoich wydatków. Jak się okazuje, średni dochód netto gospodarstwa domowego to 5,5 tysiąca złotych, z czego 59% przeznaczana jest na wydatki. Wśród nich dominują zakupy spożywcze (37%). Duża część naszych zarobków idzie także na spłatę zadłużeń, takich jak kredyty (25%).

Czy Polacy mają oszczędności?

Przed nami trudna sytuacja ekonomiczna. Wysokie ceny mediów, paliw czy produktów spożywczych sprawią, że większa część Polaków będzie musiała sięgnąć do swoich oszczędności. Na szczęście, jak pokazuje badanie, Polacy w większości mają odłożone pieniądze. W raporcie możemy przeczytać:

Większość gospodarstw domowych (2/3) posiada odłożone zasoby finansowe, jedynie co czwarta osoba z badanej populacji ich nie ma.

Polacy zdają sobie sprawę z tego, że nastały trudne czasy i należy zacisnąć przysłowiowy pas. Dlatego decydują się zrezygnować z niepotrzebnych wydatków. Jak się okazuje, niemal wszyscy z badanej populacji korzystają z przynajmniej jednego sposobu na ograniczenie kosztów życia. Zazwyczaj decydują się na zmniejszenie zużycia energii w domu. Ograniczają także wydatki na rozrywkę. Robią tak najczęściej osoby starsze (55+), które podwyżki cen odczuły najdotkliwiej.

Jakie zobowiązania finansowe mają Polacy?

Niestety, dane nie napawają nas optymizmem. W raporcie czytamy:

Blisko co drugi Polak z badanej populacji obecnie posiada zobowiązania finansowe w postaci kredytów, pożyczek, rat itp.

Najpopularniejszym zobowiązaniem finansowym wśród Polaków są kredyty lub pożyczki w banku. Plusem jest to, że osoby, które mają tego typu finansowe zobowiązania, prowadzą gospodarstwo domowe wspólnie z partnerem/partnerką, rzadziej są to osoby które utrzymują się samodzielnie i które utrata pracy naraziłaby na poważne problemy finansowe.

Czy Polacy, będący w związkach, rozmawiają o finansach?

Jak się okazuje, Polacy nie mają problemu z tym, aby rozmawiać o finansach ze swoim partnerem/partnerką. Zdecydowana większość badanych deklaruje, że transparentność finansowa jest dla nich ważna i z wzajemnością informują o tym drugą połówkę. To nasza sytuacja finansowa decyduje o tym, jakie emocje towarzyszą nam podczas rozmowy o finansach. Osobom, które cieszą się dobrą sytuacją finansową podczas rozmowy towarzyszą pozytywne emocje. Z kolei osoby, którym brakuje pieniędzy na bieżące wydatki, nie lubią poruszać tego tematu.

Sytuacja finansowa Polaków

Niestety, w większości sytuacja finansowa Polaków nie jest dobra. Jak dowiadujemy się z raportu:

Niemal 2/3 gospodarstw domowych ocenia, że stać ich na bieżące wydatki, ale nie stać ich na większe zakupy i oszczędzanie (63%). Dodatkowo ponad połowa (57%) badanej populacji uważa, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 12 miesięcy się pogorszyła.

Praktycznie każdy Polak próbuje zminimalizować swoje wydatki i przygotować się na najgorsze i drożyznę, która ma dopiero nadejść. Nie tylko bohaterowie programów telewizyjnych.

Zobacz także: „Jest drożyzna, a przecież muszę coś jeść”. Klienci dyskontu opowiedzieli, jak oszczędzają na codziennych zakupach

Polecane wideo

Widzowie oburzeni rozbieraną sesją w TOP MODEL. „Wyglądają, jakby byli tu za karę”
Widzowie oburzeni rozbieraną sesją w TOP MODEL. „Wyglądają, jakby byli tu za karę” - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Renata (Ocena: 5) 19.10.2022 00:13
Wszystko jest coraz droższe, więc oszczędzać trzeba. Sama kupiłam sobie irobota dopiero jak tradycyjny odkurzacz odmówił współpracy, mimo że od dawna myślałam o takim robocie. Z zakupu ekspresu całkowicie zrezygnowałam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie