7 zachowań klientek, przez które fryzjerzy myślą o zmianie zawodu

To z ich powodu czują się wypalone.
7 zachowań klientek, przez które fryzjerzy myślą o zmianie zawodu
Fot. Unsplash (Adam Winger)
05.10.2022

Dobry fryzjer nie może być jedynie rzemieślnikiem, ale przede wszystkim pasjonatem. Zawód ten wymaga ogromnej kreatywności, samozaparcia, cierpliwości i talentu. Najlepsi specjaliści potrafią zdobyć serce klienta, a ten umie się później odwdzięczyć. Przynajmniej teoretycznie, bo historia Weroniki udowadnia, że różnie z tym bywa: LIST: „Odmówiłam ciężarnej klientce koloryzacji. Oczerniła mnie w Internecie”

Z kolei dla Pauliny praca była spełnieniem jej marzeń i sposobem na życie, ale bardzo szybko pojawiły się zalążki wypalenia. Nie wynika to wcale ze zmiany zainteresowań. Rzeczywistość przerosła jednak jej oczekiwania - wcale nie na lepsze. Po kilku latach w zawodzie fryzjera kobieta coraz częściej myśli o odłożeniu nożyczek i spróbowania sił w zupełnie innej branży.

Wszystko przez niektóre klientki, z którymi coraz trudniej jej się dogadać.

Najgorsze klientki salonów fryzjerskich

Spóźnialskie

W naszym zawodzie największą wartością jest czas. Musimy zaplanować wszystko w taki sposób, aby profesjonalnie obsłużyć klientów, ale nie siedzieć też bezczynnie. Niestety, prawdziwą plagą jest nieodwoływanie wizyt lub przychodzenie po czasie. To dezorganizuje pracę i sprawia, że osoby punktualne też na tym cierpią. A pretensje mają do nas.

Oczekujące cudów

Przychodzą ze zdjęciami i chcą mieć dokładnie to samo na głowie. Nie rozumieją, że każde włosy są inne, a możliwości ograniczone. Kruczoczarna dziewczyna z cienkimi kosmykami nie przemieni się za chwilę w platynową blondynkę z burzą loków. Choćbym chciała, to nie jestem w stanie tego zrobić. Później słyszę, że widocznie jestem beznadziejna.

Naburmuszone

Zależy mi na tym, by w czasie wizyty panowała miła atmosfera. Lubię rozmawiać z klientkami, ale kiedy druga strona sobie tego nie życzy - potrafię też milczeć. Oczekiwałabym jednak, żeby osoba siedząca na fotelu miała jeśli nie zadowoloną, to przynajmniej neutralną minę. Zamiast tego na fotelu siadają posępne postaci wkurzone na cały świat. A przede wszystkim na mnie.

Wiecznie niezadowolone

Choćbym się dwoiła i troiła, to finalny efekt nigdy nie będzie im się do końca podobał. Śmiem twierdzić, że nie wynika to z braku moich umiejętności. Niektóre klientki przychodzą już z takim nastawieniem. To marudne perfekcjonistki, których nie da się zadowolić. Nawet gdyby obsługiwał je mistrz świata we fryzjerstwie. Własne kompleksy i frustracje wylewają później na mnie.

Zobacz również: Karol jest fryzjerem. Wymienił 6 fryzur, które zawsze odradza swoim klientkom

Recenzentki

Najgorszy typ, z którym coraz trudniej walczyć. W czasie wizyty siedzą jak myszy pod miotłą, przytakują, są niby zachwycone, ale tylko wrócą do domu i nagle nastawienie się zmienia. Wchodzą na Facebooka, IG lub Google, by dać upust swojej nieuzasadnionej złości. Najczęściej wystawiają 1 na 5 gwiazdek i podsumowują wizytę jednym krytycznym zdaniem. To nie jest konstruktywna krytyka.

Skąpe

W danym mieście stawki są mniej więcej podobne, dlatego jeśli byłaś u jednego fryzjera, to będziesz wiedziała, czego należy oczekiwać u innego. Ja staram się ustalać zakres cenowy już na etapie rezerwacji, ale to i tak na nic. Niektóre panie dla sportu próbują się targować, twierdzą że gdzie indziej płacą znacznie mniej, domagają się zniżek, a o napiwku to już w ogóle można zapomnieć. Najchętniej przychodziłyby za darmo.

Wszystkowiedzące

Nie mają żadnych racjonalnych powodów, aby podważać moje kompetencje, ale i tak to robią. „Ja bym to zrobiła inaczej” - ulubione zdanie wszystkich fryzjerek. Aż chciałoby się odpowiedzieć: no to zamieńmy się miejscami i pokaż, jaka z ciebie ekspertka. Różnica polega na tym, że im się tylko wydaje, że coś wiedzą, a ja siedzę w tej branży od lat. I naprawdę robię wszystko według najwyższych standardów

- wymienia Paulina, która przez takie sytuacje czuje się sfrustrowana.

Polecane wideo

Najlepiej uczesana dziewczyna na świecie. Zakochasz się w jej włosach
Najlepiej uczesana dziewczyna na świecie. Zakochasz się w jej włosach - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Aga (Ocena: 5) 06.10.2022 22:42
Nie mam kompletnie zaufania do fryzjerów. Zwykle trafiam na ludzi, którzy się nie starają bo jestem '' ntą'' klientką tego dnia. Nie interesują ich moje włosy w kontekście czegoś czym powinni się zaopiekować ale kolejny materiał do obrobienia. W dużej mierze mam wrażenie, że wszyscy potrafią zrobić to samo ale osoby z pasją, która doradzi, nie narzucając swojego zdania, nie dyskredytując wiedzy i doświadczenia klienta a jednocześnie posiadająca umiejętności i takt jest niewiele. Dla mnie włosy są super ważne, dla mnie są też wyjątkowe a coraz częściej obserwuję brak szacunku poprzez zbyt krótkie trzymanie maski, prostowanie niedosuszonych włosów, naciski na stylizację po zwykłym cięciu, czy presję podczas wybierania koloru.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.10.2022 16:22
Wg mnie fryzjerzy niektórzy nie słuchają, tylko idą za modą, nie ważne, że komuś nie pasuje dana fryzura czy kolor. Poszłam do fryzjerki u której chodziłam od x lat Mówię, że chce dalej blond, naturalne mam ciemny blond i niech zostanie tonacja blond. Wyszłam z siwymi czy platynowymi włosami bo ona stwierdziła, że będzie fajnie i teraz taka moda. Mało, że wyglądałam w tym koszmarnie, staro, nie pasowało to do mojej urody to wyglądałam jakbym była chora czy przeziębiona. Oczywiście już nie byłam dalej jej klientka.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.10.2022 11:49
O fryzjerach za to mozna ksiazki pisac. Ekspertka? No trzymajcie mnie. Szkola zawodowa i kilka kursow. Wszystkiego mozna sie rowniez obecnie nauczyc w internecie. Kolejna rzecz, naprawde dobry fryzjer potrafi zrobic cuda na glowie. Potrafi z kruczoczarnej zrobic blondynke z burza lokow. Jest obecnie taka masa odzywek, kuracji nawilzajacych do wlosow, ze nawet taka przemiana niz zniszczy wlosow. Klient ma rowniez prawo siedziec z taka mina jaka chce i nie gadac jak opetany przez godzine, albo nie usmiechac sie ciagle. Ma prawo miec gorszy dzien, a fryzjer ma zrobic swoje.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie