Wymarzona praca dla Polki: Gdzie i jak chcą pracować kobiety z naszego kraju?

Nam, kobietom, szczególnie odpowiada model pracy hybrydowej.
Wymarzona praca dla Polki: Gdzie i jak chcą pracować kobiety z naszego kraju?
Fot. Unsplash.com (Christin Hume)
19.09.2022

Her Impact oraz PwC Polska na podstawie badania sporządzili raport „Czego Polki szukają na rynku pracy”. Wyniki nie zaskakują, a utwierdzają w przekonaniu, że najlepszy jest dla nas model pracy hybrydowej. Z badania dowiadujemy się także, że zdecydowana większość kobiet w Polsce chciałaby znać wielkość wynagrodzenia na danym stanowisku przed złożeniem aplikacji. Czego jeszcze można dowiedzieć się z raportu? Sprawdzamy.

Zobacz także: Co Polacy sądzą o Ukraińcach na polskim rynku pracy? Wyniki badania

„Czego Polki szukają na rynku pracy”

Wyniki badania jasno pokazują, że Polki na rynku pracy szukają stabilności zatrudnienia. Równie ważna jest dla nich praca zgodna z ich potrzebami i wartościami. Kobietom w Polsce zależy na tym, aby mieć pracodawcę, który będzie profesjonalnie prowadził swoją firmę, zachowując przy tym zasady etyczne. Sporządzony raport mówi, że Polki preferują formę zatrudnienia, którą jest cały etat uwzględniający możliwość elastycznego czasu pracy. Największą popularnością wśród pań cieszy się praca hybrydowa. Ten rodzaj zatrudnienia odpowiada aż 76% badanych kobiet. Najmniejszą popularność ma za to praca stacjonarna – wybiera ją 8,1% Polek.

A jakie branże nas interesują? Jak mówi Małgorzata Fiedorczuk, wicedyrektorka PwC Polska w zespole People & Organisation:

Najwięcej, bo aż 27% respondentek, zainteresowane jest pracą w obszarze Zarządzania Projektami. Marketing i Human Resources są kolejnymi najbardziej popularnymi wyborami wśród ankietowanych kobiet. Są to branże aktywnie rekrutujące i oferujące względną stabilność zatrudnienia, a także tradycyjnie częściej wybierane przez kobiety niż mężczyzn.

Dobra atmosfera w pracy to najwyższa potrzeba badanych Polek. Z kolei jej brak budzi największy lęk przed podjęciem nowej aktywności zawodowej. Dla kobiet bardzo ważna jest także możliwość rozwoju. To istotny czynnik, który decyduje o tym, czy podejmą daną pracę. Panie przy wyborze miejsca zatrudnienia uwzględniają też efektywność danej firmy w biznesie. Liczą, że przełoży się na to wysokość ich wynagrodzenia.

Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2021 roku na grupie 320 ankietowanych. 87,2% z nich posiada wykształcenie wyższe.

Zobacz także: „Jest drożyzna, a przecież muszę coś jeść”. Klienci dyskontu opowiedzieli, jak oszczędzają na codziennych zakupach

Źródło: www.pwc.pl

Polecane wideo

Najpiękniejsze jesienne sukienki. Zachwycisz w nich każdego
Najpiękniejsze jesienne sukienki. Zachwycisz w nich każdego - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 5) 21.09.2022 18:11
Mam wymarzoną branżę, ale raczej nigdy nie będę w niej pracować...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 20.09.2022 18:51
Marzenie Polek, przez które pracodawcy (nawet budżetówa i samorządy) NIE CHCĄ zatrudniać Polek, to wymachiwanie zwolnieniem lekarskim dwa dni po obszczaniu testu ciążowego i późniejsze kombinowanie z macierzyńskim, wychowawczym, a w międzyczasie kolejnym zaciążeniem. Nawet jeśli takie naciąganie to sporadyczny przypadek, to jednak opinia leci po całości.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.09.2022 16:23
Bardzo dobrze, że kobiety chcą się rozwijać. Coraz więcej kobiet kończy studia i to ze świetnymi wynikami.
zobacz odpowiedzi (8)
gość (Ocena: 5) 19.09.2022 10:16
Skoro 87,2% z respondentek posiada wykształcenie wyższe, to wyniki nijak mają się do rzeczywistości, bo jednak chyba większość kobiet w Polsce nie posiada takiego wykształcenia. Równie dobrze można byłoby zrobić takie badanie na kobietach po zawodówce, wtedy wyniki były skrajnie różne i który byłby bliżej prawdy? Odp. żaden.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie