Przepracowany jak Polak. Mimo to pensja ledwo wystarcza nam na podstawowe potrzeby

Co więcej, w związku ze zbyt dużą ilością pracy 72% badanych ma problemy z relacjami z rodziną i przyjaciółmi, a przepracowanie odbija się negatywnie na zdrowiu 87% ankietowanych.
Przepracowany jak Polak. Mimo to pensja ledwo wystarcza nam na podstawowe potrzeby
Fot. pexels (Roman Polenin)
30.08.2022

W serwisie LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Czy Polacy pracują zbyt dużo?”, w którym ponad 1000 respondentów podzieliło się opiniami na temat organizacji współczesnego rynku pracy i swoich doświadczeń.

Wśród najstarszych ankietowanych, czyli osób powyżej 55. roku życia, odsetek osób które pracują lub pracowały za dużo, wynosi 70%, a wśród najmłodszych (18-25 lat) — 50%.

Zobacz także: 7 rzeczy, które sprawiają, że trudniej Ci się wzbogacić

W związku z problemami z relacjami i ze zdrowiem wynikającymi z przepracowania, niemal połowa ankietowanych (44%) zadeklarowała chęć pracy w mniejszym wymiarze czasu pracy. Z kolei 30% badanych stwierdziło, że mogłoby pracować na niepełny etat przy zmniejszeniu pensji.

Dodatkowo 66% badanych przyznało, że pensja nie wystarcza im na życie na satysfakcjonującym poziomie. Uważa tak więcej kobiet (69%) niż mężczyzn (63%) oraz 72% badanych z dużych miast (mających powyżej pół miliona mieszkańców).

Fot. livecareer.pl

Ponadto 65% badanych przyznało, że robi nadgodziny — w tym aż 76% pracowników zatrudnionych w przemyśle oraz 75% pracowników sektora edukacji. Niestety jednak dodatkowa praca nie zawsze przekłada się na płacę. Spośród ankietowanych, którzy pracują w dodatkowych godzinach, ponad ⅓ (34%) nie dostaje za nie wynagrodzenia.

- Przepracowanie, ale też wypalenie zawodowe czy brak satysfakcji z pracy może fatalnie odbijać się na zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Z drugiej strony w Polsce relacja kosztów życia (zwłaszcza na rynku mieszkaniowym, który jest słabo regulowany przez państwo) do zarobków jest zdecydowanie niekorzystna dla obywateli, więc nie dziwi w ogóle, że wielu pracowników podejmuje się nadgodzin lub szuka dodatkowych zajęć - komentuje Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

Zobacz także: Wesele 2022: Ile włożyć do koperty? „Nawet 700 zł od osoby”

Wśród badanych 55% uważa, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni to dobry pomysł, który korzystnie wpłynie na społeczeństwo. Co ciekawe, wśród młodszych respondentów jest znacznie więcej entuzjastów tego pomysłu — w grupie wiekowej 18-25 lat sądzi tak 67%, a w grupie 26-29 — 66% osób.

Fot. livecareer.pl

Za skróceniem tygodnia pracy do 35 godzin opowiada się 61% ankietowanych. Wśród najmłodszych respondentów takie rozwiązanie popiera 71% osób.

Warto przy okazji dodać, że 31% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że osoby, które mają problemy finansowe, nie pracują wystarczająco ciężko. Uważa tak 37% badanych mężczyzn i 31% kobiet.

- Większość badanych wcale nie uważa, że ciężka praca automatycznie przynosi wysokie zarobki i satysfakcjonujący poziom życia. Trudno zresztą nie zauważyć, że mechanizmy wynagradzania pracy współcześnie są inne niż kiedyś. Obecnie, przynajmniej w sektorze usług, pracodawcy „wynajmują” umiejętności pracowników w określonym przedziale czasowym, a nie tak jak w erze przemysłowej i wcześniej — płacą za pracę fizyczną i wyprodukowane dobra. Nie zawsze prawidłowo działa też relacja popytu i podaży na rynku — gdyby tak było, pracownicy ochrony zdrowia czy branży edukacyjnej nie byliby jednymi z najgorzej wynagradzanych w kraju - mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

Oto inne ciekawe wyniki badania:

• znacznie więcej kobiet (41%) niż mężczyzn (27%) wyrabia nadgodziny bezpłatnie
• wśród respondentów 52% uważa wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego za dobre rozwiązanie
• dochód gwarantowany popiera 57% badanych mężczyzn i 47% badanych kobiet.

Szczegółowe wyniki badania „Czy Polacy pracują za dużo?” można znaleźć tutaj.

Mat. prasowe

O LiveCareer Polska:

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Polecane wideo

Gigantyczna kolekcja torebek Julii Dybowskiej. Są warte fortunę
Gigantyczna kolekcja torebek Julii Dybowskiej. Są warte fortunę - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 3.89 / 5
Paweł (Ocena: 1) 03.09.2022 05:01
Dawno czegoś tak durnego nie czytałem. Czy przy minimalnej płacy netto 2363,56 zł, zakup kostki masła za 7,00 zł jest problemem? A może chleba za 6,00zł? Przecież za 100zł można kupić produktów spożywczych na tydzień! Nie wiesz jak? Zapytaj, pomogę przejrzeć na oczy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.09.2022 10:32
Na swoją prace nie narzekam, mam dość dobre zarobki i staram się nie być pracoholiczką. Uważam że urlop należy się każdemu, dlatego ja na tydzień wylatywałam enterem na zagraniczne wakacje. W ciągu roku też pojedyncze dni wolne biorę. Szczególnie piątki albo poniedziałki by przedłużyć urlop :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.08.2022 21:17
Mieszkam w uk i jest dokladnie tak samo :( Szczerze to z pensji na absolutne podstawy tylko mi wystarcza. Dorabiam na sprzataniu by moc czasem gdzies wyjsc czy pojsc chociazby do dentysty czy fryzjera :((( A z tego ostatniego to tez chyba bede musiala za chwile zrezygnowac, bo juz ostatnio na konsultacji powiedzieli mi 250 f :/ Jak zyc... O kosztach utrzymania nawet sie nie bede wypowiadac, bo sa absurdalnie wysokie ... W Polsce takie samo dziadostwo
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 1) 31.08.2022 16:44
Zmień robotę, weź kredyt i kup mieszkanie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.08.2022 16:05
aaaaaaaaaaaaahhahaahhahahhahahaha.. kto pisze te komentarze poniżej :D z doświadczenia osoby, które nie lubią nauczycieli bo byli nieukami i myślą, że ich porażki to wina nauczycieli.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie