Przeciętny rodzic planuje wydać na wyprawkę szkolną 300 zł. Jak dużo rzeczy uda mu się kupić za te pieniądze?

Ceny artykułów szkolnych poszybowały w górę.
Przeciętny rodzic planuje wydać na wyprawkę szkolną 300 zł. Jak dużo rzeczy uda mu się kupić za te pieniądze?
Fot. Unsplash.com (Tamara Bellis)
12.08.2022

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Co za tym idzie, to czas aby uzupełnić wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Uczeń nie obędzie się bez zeszytów, długopisów czy ołówków. Inflacja opanowała rynek, należy zatem brać pod uwagę, że ceny przyborów szkolnych będą wyższe niż w zeszłym roku. Przeciętny rodzic planuje wydać ok. 300 zł. Jak dużo rzeczy uda mu się kupić za te pieniądze?

Zobacz także: Ile będzie kosztował chleb jesienią?

Koszt wyprawki szkolnej w 2022 roku

Provident przeprowadził badanie, z którego wynika m.in. że duża część rodziców (ponad połowa respondentów) chce skompletować wyprawkę dla swojego dziecka z nowych produktów. Częściowo nowe, a częściowo używane przybory kupuje z kolei niecałe 40 proc. Badanie, o którym nowa, zostało przeprowadzone na próbie 1101 dorosłych Polaków w lipcu 2022 roku. Analitykom udało się ustalić, że w obecnym roku koszt wyprawki dla jednego ucznia będzie wynosił średnio 347 zł. Jest to kwota wyższa od ubiegłorocznej o 14 zł.

Z przeprowadzonego badania wynika, że największe obciążenie dla opiekunów stanowią podręczniki szkolne. Warto przy tym pamiętać, że darmowe podręczniki przysługują uczniom szkół podstawowych. Dużo pieniędzy rodzice przeznaczą także na ubrania dla swojego dziecka oraz na elektronikę.

Ceny poszczególnych artykułów szkolnych

Ceny artykułów szkolnych wahają się w zależności od miejsca, w którym chcemy je kupić. W jednym z popularnych dyskontów zeszyt 16-kartkowy w kratkę kosztuje 0,79 zł. Z kolei w innym sklepie już nieco ponad 1 zł. Trochę grubsze 32-kartkowe zeszyty to koszt ok. 1,49 zł. Zeszyt 60-kartkowy będzie już jednak kosztował 1,79 zł. Są to ceny najniższe. W momencie, kiedy chcemy kupić dziecku zeszyt z podobizną jego ulubionego superbohatera na okładce lub zeszyt sygnowany znaną marką, będzie to już koszt ok. 5 zł i więcej.

Kredki da się kupić za około 10 zł, ale można je też znaleźć za 19,99 zł. Niektóre sklepy mają w swojej ofercie zestawy, w których skład wchodzi m.in. plecak, piórnik czy worek na strój do ćwiczeń. Jest to jednak koszt około 250 zł. Nieduży plecak dla dziecka można już jednak kupić nawet za 20 zł. Jeśli rodzicowi zależy na jakości, cena będzie szła w górę i w tym samym sklepie cena większego tornistra będzie już wynosić ok. 100 zł.

Zobacz także: Już niedługo rozpocznie się zbożowa superpełnia księżyca. Czego możemy się po niej spodziewać?

Polecane wideo

Miłosny algorytm zgodności: Oblicz, czy Ty i Twój facet do siebie pasujecie
Miłosny algorytm zgodności:  Oblicz, czy Ty i Twój facet do siebie pasujecie - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Ala (Ocena: 5) 12.08.2022 23:53
Moja samotna matka pijoczka w latach 00' wydawała 300 na wyprawkę do szkoły. Pamiętam bo zawsze sama sobie ogarniałam. Jak to się stało, że zarobki są większe, ludzie mają 500+ a nadal nie mają na wyprawkę za 300zl? Kiedyś ludzie mieli na to kasę a zarabiali ćwierć tego co rodzice mogą teraz zarobić. Kiedyś książki trzeba było kupić. Dzisiaj książki dzieciaki mają że szkoły mimo wszystko i tak rodzice nie mają kasy. Wyprawka nadal za drogą, wszystko nadal za drogie. Dajcie i dajcie i dajcie z podatow obcych ludzi... Socjale to studnia bez dna. Zawsze beda chcieli więcej A normalny człowiek nie ma dziecka bonwie że to nie stać kiedy zniknie socjal.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 5) 12.08.2022 15:20
Dokładnie, a zwłaszcza dzisiaj jak jest taka drożyzna. Szczerze współczuję... Kilka lat temu to 500+ coś wartało a teraz to pikuś
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.08.2022 10:42
Dzieci to wydatek. Dopiero teraz obudziliscie sie?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie