Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Co za tym idzie, to czas aby uzupełnić wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Uczeń nie obędzie się bez zeszytów, długopisów czy ołówków. Inflacja opanowała rynek, należy zatem brać pod uwagę, że ceny przyborów szkolnych będą wyższe niż w zeszłym roku. Przeciętny rodzic planuje wydać ok. 300 zł. Jak dużo rzeczy uda mu się kupić za te pieniądze?
Zobacz także: Ile będzie kosztował chleb jesienią?
Provident przeprowadził badanie, z którego wynika m.in. że duża część rodziców (ponad połowa respondentów) chce skompletować wyprawkę dla swojego dziecka z nowych produktów. Częściowo nowe, a częściowo używane przybory kupuje z kolei niecałe 40 proc. Badanie, o którym nowa, zostało przeprowadzone na próbie 1101 dorosłych Polaków w lipcu 2022 roku. Analitykom udało się ustalić, że w obecnym roku koszt wyprawki dla jednego ucznia będzie wynosił średnio 347 zł. Jest to kwota wyższa od ubiegłorocznej o 14 zł.
Z przeprowadzonego badania wynika, że największe obciążenie dla opiekunów stanowią podręczniki szkolne. Warto przy tym pamiętać, że darmowe podręczniki przysługują uczniom szkół podstawowych. Dużo pieniędzy rodzice przeznaczą także na ubrania dla swojego dziecka oraz na elektronikę.
Ceny artykułów szkolnych wahają się w zależności od miejsca, w którym chcemy je kupić. W jednym z popularnych dyskontów zeszyt 16-kartkowy w kratkę kosztuje 0,79 zł. Z kolei w innym sklepie już nieco ponad 1 zł. Trochę grubsze 32-kartkowe zeszyty to koszt ok. 1,49 zł. Zeszyt 60-kartkowy będzie już jednak kosztował 1,79 zł. Są to ceny najniższe. W momencie, kiedy chcemy kupić dziecku zeszyt z podobizną jego ulubionego superbohatera na okładce lub zeszyt sygnowany znaną marką, będzie to już koszt ok. 5 zł i więcej.
Kredki da się kupić za około 10 zł, ale można je też znaleźć za 19,99 zł. Niektóre sklepy mają w swojej ofercie zestawy, w których skład wchodzi m.in. plecak, piórnik czy worek na strój do ćwiczeń. Jest to jednak koszt około 250 zł. Nieduży plecak dla dziecka można już jednak kupić nawet za 20 zł. Jeśli rodzicowi zależy na jakości, cena będzie szła w górę i w tym samym sklepie cena większego tornistra będzie już wynosić ok. 100 zł.
Zobacz także: Już niedługo rozpocznie się zbożowa superpełnia księżyca. Czego możemy się po niej spodziewać?