Janusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich przełożonych

Złe zachowania szefów, takie jak np. wyzywanie pracowników, zdarzają się najczęściej w branży gastronomicznej.
Janusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich przełożonych
Fot. pexels (Ruslan Burlaka)
11.08.2022

Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników.

Zobacz także: Ile będzie kosztował chleb jesienią? Trudno w to uwierzyć

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Janusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich szefów”, w którym zapytano 1181 respondentów o relacje ze swoim przełożonym / przełożoną.

Ankieta wykazała, że 71% polskich szefów ma dobre stosunki ze swoimi pracownikami. Niestety jednocześnie prawie połowa (47%) Polaków uważa, że polscy szefowie prezentują niższą kulturę pracy w porównaniu do ich zagranicznych odpowiedników. Na dodatek aż 58% badanych twierdzi, że praca w polskiej firmie oznacza gorsze warunki pracy niż w firmie zagranicznej.

Okazuje się, że aż 43% pracodawców zatrudnia rodzinę lub znajomych, chociaż według oceny 67% ankietowanych, ci ludzie są w gruncie rzeczy osobami kompetentnymi. Jednocześnie aż 39% Polaków nie ma zaufania co do tego, że ich szef prowadzi dobrze swój biznes.

Wydaje się, że Polacy mają bardzo wysoką świadomość roli przełożonego i oceniają jego pracę jako ciężką i wymagającą, w tym obarczoną dużym stresem. Prawdopodobnie częściowo z tego bierze się szacunek do przełożonych. Fakt, że ponad połowa z nas nigdy nie chciałaby przejąć roli czyjegoś szefa, potwierdza, że uznajemy ją za w jakimś stopniu obciążającą — uważa autorka badania, Marta Rojewska.

Badanie ujawniło także występowanie nagannych zachowań wśród polskich przełożonych:

● Kontaktowanie się (w sprawach zawodowych) po godzinach pracy (43%)
● Przeklinanie w obecności pracowników (33%)
● Kontaktowanie się (w sprawach zawodowych) w czasie wakacji (31%)
● Krzyczenie na pracowników (28%)
● Złe traktowanie pracowników (21%)
● Komentowanie poglądów pracowników (16%)
● Kierowanie aluzji seksualnych do pracownic / pracowników (13%)
● Komentowanie orientacji seksualnej pracowników (9%).

Zobacz także: 10 najbogatszych ludzi na świecie

Warto zauważyć, że złe zachowania szefów, takie jak np. wyzywanie pracowników, zdarzają się najczęściej w branży gastronomicznej.

Badanie InterviewMe ujawnia, że polscy szefowie są w większości darzeni przez swoich pracowników szacunkiem i mają z nimi dobry kontakt. Uwagę zwraca jednak fakt, że w gastronomii relacje między przełożonymi a zatrudnionymi nie tylko są znacznie gorsze niż w innych branżach, lecz także łatwo się w nich dopatrzeć przejawów mobbingu. Dość zaskakujące wydaje się również to, że co piąty Polak jest gotowy usprawiedliwić stresem naganne i agresywne zachowania szefa — zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Oto inne ciekawe wyniki analizy:

● Aż 54% badanych nie chciałoby być czyimś szefem / szefową.
● Do strachu przed swoim szefem przyznaje się 14% badanych.
● Prawie 80% ankietowanych deklaruje, że odeszłoby z dobrze płatnej pracy, gdyby szef się nich wyżywał.
● Co piąty badany uważa, że duża odpowiedzialność i potencjalnie związany z nią stres są wytłumaczeniem dla przemocowych zachowań wobec pracowników.
● Wśród pracowników gastronomii, aż 30% boi się swojego szefa, a 20% słyszy od przełożonego wyzwiska.
● Co czwarty Polak ma trudności z uzyskaniem od szefa zgody na urlop w zaplanowanym przez siebie terminie.
● W ogromnej większości (73%) jesteśmy zdecydowani odejść nawet z bardzo dobrej pracy, jeśli szef traktuje nas źle (wyżywa się na nas).

Szczegółowe wyniki badania „Janusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich szefów” można znaleźć tutaj.

Mat. prasowe

InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.

 

Polecane wideo

200 m2 nowoczesności. Z wizytą w domu Maffashion
200 m2 nowoczesności. Z wizytą w domu Maffashion - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 14.08.2022 22:39
Chwd januszom byznesa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.08.2022 21:45
"73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego" - prawdziwy, wynikający z dobrych relacji, respekt podszyty strachem? To po pierwsze. Po drugie, w jakich branżach pracowali ankietowani i jakie stanowiska zajmowali? Jeżeli wysokie i sami mieli kogoś "pod sobą" - wtedy tak, jestem w stanie uwierzyć w wyniki badania. Bo wśród pracowników szeregowych, na najniższych stanowiskach obserwuję coś odwrotnego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie