Które produkty zdrożeją lada moment tak mocno, jak cukier? Już teraz kup zapas

Ceny tej żywności lada chwilę podskoczą. Bądź na to gotowa.
Które produkty zdrożeją lada moment tak mocno, jak cukier? Już teraz kup zapas
Fot. Unsplash
29.07.2022

O tym, że ceny żywności, usług i towarów rosną z dnia na dzień, nie trzeba nikomu przypominać. Wszyscy dobrze widzimy, co dzieje się w sklepach i na stacjach benzynowych. Czy fala tych podwyżek wkrótce się skończy? Nie. Co więcej, powinniśmy być gotowi na kolejne wzrosty wydatków.

Zobacz także: Pracowity jak Polak? Niekoniecznie. Aż 46 proc. z nas tylko udaje, że pracuje

Ostatnio Polaków zmroziła wiadomość, że w sieciach handlowych może zabraknąć cukru. U wielu osób wywołało to oczywisty odruch kupowania tego produktu w ogromnych ilościach. - Zapasy cukru w Polsce (a i do ściągnięcia z rezerwy UE) są na tyle duże, że nawet jeśli każde polskie gospodarstwo domowe będzie chciało zrobić solidny zapas, cukru w sklepach nie zabraknie. Jednak krótka rynkowa panika przyspieszyła wzrost cen cukru - i tego w warunkach inflacji tak łatwo i tak szybko się nie cofnie. Czyli - cukier będzie w Polsce, ale już po cenach po ogromnej skokowej podwyżce – wyjaśnia serwis strefabiznesu.pl.

Podobny los czeka inne produkty. Jednak czy wszystkie warto kupować na zapas?

Które produkty spożywcze zdrożeją w Polsce?

Słodycze

Wzrost cen cukru spowoduje, że podrożeją także napoje słodzone, a także słodycze. Strefa Biznesu odradza jednak kupowanie dużych ilości na zapas. Jeśli zalęgną się w nich mole spożywcze, wyrzucimy jedynie pieniądze w błoto. Zaopatrz się już teraz kilka tabliczek ulubionej czekolady, ale nie przesadzaj z ilością.

Mąka

- Wojna na Ukrainie podwoiła ceny zbóż, w tym pszenicy i żyta, z których powstają najpopularniejsze wśród Polaków mąki. Do tego doszła susza w Teksasie – drugim światowym regionie ważnym dla produkcji pszenicy. W Polsce też nie jest najlepiej – najpierw susza a teraz upały; rolnicy skarż się, że ziarna „uprażyły się” na pniu – wylicza serwis.

Wszystkie te czynniki sprawią, że mąka mocno podrożeje – szacuje się, że pod koniec tego roku będzie trzy razy droższa niż obecnie. Nie warto kupować jednak mąki w hurtowych ilościach ze względu na ryzyko zalęgnięcia się w niej larw. Te mogą przejść na inne zapasy, i w rezultacie wszystko będzie do wyrzucenia.

Masło

Wzrastać stopniowo będą również ceny masła. Pod koniec tego roku prawdopodobnie nie uda się kupić kostki za mniej niż 10 zł. W ten produkt można jednak zaopatrzyć się bez obaw. Zamrożone przetrwa długie miesiące i nie straci na swojej jakości.

Chleb

Ekonomiści szacują, że chleb z piekarni pod koniec sierpnia może kosztować nawet około 13 zł, a jego ceny w grudniu sięgną nawet 17 zł. Możesz kupić pieczywo na zapas już teraz i je zamrozić – pod warunkiem, że nie przeszkadza ci potem jego smak i zapach.

Drób

- Ostatnio mocno drożeje jednak drób, co jest także efektem wzrostu cen pasz. Dla przykładu w Lidlu ćwiartka kurczaka na przełomie czerwca i lipca z dnia na dzień podrożała o 10 proc. Jeśli dojdzie do drastycznej podwyżki cen pszenicy co analitycy zapowiadają na sierpień, to i drób podrożeje nawet o więcej niż 20 proc. Nieco mniejsze podwyżki – o ile nie pogłębi się spadek produkcji – prognozowane są dla wieprzowiny i wołowiny; ta ostatnia już mocno podrożała. We wspomnianym Lidlu jeden z tańszych rodzajów, popularna pręga wołowa z dnia na dzień podrożała z niespełna 28 zł za kg do 34 zł – wylicza Strefa Biznesu.

Mięso spokojnie możesz kupić w większej ilości i zamrozić na kolejne miesiące.

Zamierzacie robić zapasy?

Polecamy także: 10 zawodów, w których najczęściej pracują psychopaci

Polecane wideo

Ubrania, których nie wolno zakładać gościom na wesele. To niedopuszczalne
Ubrania, których nie wolno zakładać gościom na wesele. To niedopuszczalne - zdjęcie 1
Komentarze (66)
Ocena: 3.33 / 5
Justyna Małek (Ocena: 1) 02.08.2022 22:57
Ch ..j wam w d...ę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.08.2022 08:06
Następny sponsorowany przez spekulantów artykuł Ludzie nie dajcie się robić w konia!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 01.08.2022 07:44
Tak, to jest bardzo "mądre" nakręcać ludzi do stymulowania cen produktów. Nie dajcie się nabrać. Kupując na zapas tylko sprawicie, że produkty będą droższe. Panika i uleganie emocjom jest najgorsze co można reaz zrobić.
odpowiedz
Zamknijjpisde (Ocena: 2) 01.08.2022 06:26
Ale do dziobca u ciebie szmato cena dalej ta sama więc ci nie zabraknie. Przestań ludzi suko straszyć i wypierdalaj z kraju jak ci się nie podoba.
odpowiedz
Julia32 (Ocena: 5) 31.07.2022 23:22
Drogie slodycze, maka, miecho naszprycowane antybiotykami SUPER mam nadzieje zachorowalnosc na raka spadnie, problem nadwagi i otylosci tak samo mniej cukrzykow bedzie a niech syf jest jak najdrozszy niech nawet batonik 10 zl kosztuje oby tylko zdrowa zywnosc byla tansza
odpowiedz

Polecane dla Ciebie