Pracowity jak Polak? Niekoniecznie. Aż 46 proc. z nas tylko udaje, że pracuje

Z kolei dla 33 proc. Polaków praca jest po prostu nudna.
Pracowity jak Polak? Niekoniecznie. Aż 46 proc. z nas tylko udaje, że pracuje
Fot. Unsplash
15.06.2022

Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Jak Polacy podchodzą do swojej pracy?” inspirowane artykułem „On the Phenomenon of Bullshit Jobs: A Work Rant” amerykańskiego antropologa Davida Greabera (i książką, którą napisał po ogromnym odzewie, z jakim spotkał się esej). W ankiecie ponad 1000 respondentów podzieliło się swoimi opiniami na temat tego, jak traktują pracę.  

Zobacz również: Przedstawiciele tych zawodów nie mają łatwo. Polacy nie darzą ich szacunkiem 

Ponad połowa badanych (60 proc.) przyznała, że podjęła pracę zawodową jedynie po to, żeby mieć z czego żyć. Warto dodać, że wśród pracowników sektora edukacji zaledwie 37 proc. zgodziło się z powyższym stwierdzeniem. Wśród zatrudnionych w przemyśle, finansową motywacją kierowało się aż 85 proc. pracujących. 

Połowa Polaków udaje, że pracuje. Badanie LiveCareer 2022 

Dokładnie 1/3 respondentów uznała, że gdyby ich zawód nie istniał, społeczeństwo nie poniosłoby żadnych konsekwencji. Uważa tak 37 proc. mężczyzn oraz 27 proc. kobiet. 

Co więcej, zaledwie 27 proc. ankietowanych stwierdziło, że mogłoby wykonywać społecznie użyteczną pracę za zarobki mniejsze niż obecne. Z drugiej strony 87 proc. respondentów sądzi, że osoby wykonujące społecznie pożyteczną pracę powinny zarabiać więcej 

Obecnie w wielu krajach wysokorozwiniętych zawody, bez których społeczeństwo nie jest w stanie skutecznie funkcjonować, są niestety bardzo nisko opłacane, a w związku z tym coraz mniej osób podejmuje w nich pracę. Na pewno częściowo z tym związane są ogromne braki kadrowe w ochronie zdrowia czy edukacji w kraju - co stało się jeszcze bardziej oczywiste podczas pandemii COVID-19 (w końcu Polska plasuje się w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą nadmiarowych zgonów). Oczywiście nie ma nic złego w tym, że pracownicy chcą zatrudniać się na stanowiskach, które pozwolą im na zachowanie poczucia bezpieczeństwa finansowego. Jednak jeśli system nie przejdzie reformy, a pracownicy tych sektorów nie będą sprawiedliwie wynagradzani, nie będziemy mieli sprawnie działających usług publicznych m.in. krótszych kolejek do lekarzy specjalistów czy edukacji na wysokim poziomie 

- komentuje Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl. 

Ponieważ w pracy spędzamy bardzo wiele czasu, nie ma szans, żeby nie odbijała się na naszym zdrowiu psychicznym. W grupie badanych, którzy nie lubią swojej pracy, za społecznie nieprzydatną uznaje ją prawie połowa (49 proc.). 

Połowa Polaków udaje, że pracuje. Badanie LiveCareer 2022

Fot. materiały prasowe

Co więcej, 52 proc. ankietowanych przyznało, że praca sprawia, że nie mają czasu na zajmowanie się hobby, a 53 proc. - że brakuje im na nie energii. Mimo to ogromna większość (85 proc.) badanych zgadza się ze stwierdzeniem: „Pracuję, więc jestem wartościowym członkiem społeczeństwa”.  

Z badania wyraźnie wynika, że praca jest dla Polaków wartością samą w sobie i to niezależnie od tego, czym się zajmują - nawet jeśli szczerze przyznają, że nie są w stanie utrzymać zdrowego work-life balance, albo ich obowiązki ich nudzą, czy nie sprawiają satysfakcji. To prosta droga do wypalenia zawodowego i szybkiej utraty motywacji, a w związku z tym potencjalnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Jako społeczeństwo przywiązujemy ogromną wagę do życia zawodowego, w wyniku czego cierpi nasze życie prywatne. Być może testowane obecnie na świecie rozwiązania, jak skrócenie czasu pracy do 4 dni w tygodniu lub 35 godzin albo bezwarunkowy dochód podstawowy, są receptą na zmianę naszego podejścia i rewolucję na rynku pracy

- komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl. 

Oto inne ciekawe wyniki badania: 

  • Aż 65 proc. badanych przyznało, że często zdarza im się wykonywać swoje obowiązki w czasie krótszym niż przewidziany. 
  • Za najmniej społecznie przydatne zawody Polacy uznają: polityków, influencerów, księży, telemarketerów, a także... lekarzy i straż miejską. 
  • Za najbardziej społecznie użyteczną swoją pracę uznają pracownicy sektora edukacji (95 proc.), a za najmniej — osoby zatrudnione w przemyśle (70 proc.). 

Szczegółowe wyniki badania „Jak Polacy podchodzą do pracy?” można znaleźć tutaj 

Materiały prasowe

Zobacz również: Symulowanie choroby, podbieranie klientów, wynoszenie rzeczy z biura. Jak Polacy oszukują w pracy?

Polecane wideo

Znaczenie 10 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce
Znaczenie 10 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce - zdjęcie 1
Komentarze (53)
Ocena: 4.89 / 5
gość (Ocena: 3) 08.08.2022 22:06
praca zawsze była moją pasją i chyba nie potrafiłbym pracować w innym zawodzie tylko dla chleba. Współczuję ludziom ,którzy wykonują nielubianą pracę. To musi być niewyobrażalna męka
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.06.2022 11:09
Ja akurat jestem pracowita i cieszę się, że mam możliwość pracować i zarabiać na siebie. Nie umiałabym z tego zrezygnować.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2022 16:22
W mojej poprzedniej pracy było tak, że płacili mi za etat, a pracy miałam na godzinę, maksymalnie dwie godziny dziennie. Potwornie się tam nudziłam. Gdy opowiadałam o tym znajomym, wszyscy mi zazdrościli, mówili ze to praca marzeń, ze docenię jak będę miała dzieci, a ja po prostu czułam, ze marnuje czas i się w ogóle nie rozwijam. Teraz mam pracę, w której w ogóle się nie nudzę i jestem zachwycona. Udawanie, że pracuję zdecydowanie nie jest dla mnie.
zobacz odpowiedzi (8)
Julia32 (Ocena: 5) 16.06.2022 11:23
Ja mam fajna prace. Pracuje w domu przez internet i tlumacze dokumenty,czasem odbieram telefon, zeby przetlumaczyc cos komus np u lekarza,w banku itp. Pracuje wieczorami i moge sobie sama regulowac godziny i dni pracy, poniewaz mam placone za przetlumaczone dokumenty. Takze czasem robie sobie dzien wolnego,a czasem pracuje 3 godziny wieczorem, czasem godzine, czasem sie zdarzy, ze mam ochote pracowac rano-roznie,po prostu praca zdalna jest najlepsza-ja wogole nie czuje ,ze pracuje siedze sobie wieczorem w wygodnym krzesle, slucham muzyki, pije herbatke, czasem tez cos jem i tlumacze sobie i tyle. Najlepsza praca plus mam jeszcze benefity rozne, poniewaz nie pracuje na caly etat
zobacz odpowiedzi (8)
gość (Ocena: 5) 15.06.2022 14:50
"Połowa Polaków udaje, że pracuje. Badanie LiveCareer 2022" - kłamstwo i manipulacja już na samym wstępie, mające sugerować, że Polacy obijają się w pracy i jej nie szanują. Po tym następuje treść, z której wynika, że Polacy po prostu nie mają poczucia sensu wykonywanej pracy. Oczywiście ten, kto nie lubi czytać, zapamięta tylko tę frazę i utwierdzi się w przekonaniu, że polskie społeczeństwo jest leniwe i same sobie winne tego, że zdarzają się patologie na rynku pracy.
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie