SPiSali się na... Jak Polacy ocenili działania rządu na rynku pracy?

Aż 55% Polaków ocenia działania rządu na rynku pracy źle lub bardzo źle, a według 25% najbardziej w ich wyniku zyskują… bezrobotni.
SPiSali się na... Jak Polacy ocenili działania rządu na rynku pracy?
Fot. pexels (Roman Polenin)
26.05.2022

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Polacy oceniają działania rządu rynku pracy”, w którym zapytano ponad 1100 respondentów m.in. o wpływ działań rządzących na ich sytuację zawodową.

Zobacz także: Dodatkowe 1300 zł co miesiąc? Mieszkańcy tego regionu Polski mają dostawać pieniądze za nic

Rynek pracy w Polsce

W badaniu, aż 45% respondentów stwierdziło, że działania rządu mają wpływ na ich codzienną pracę. Niestety, niemal połowa (45%) z nas zarabia w ich wyniku mniej. Należy jednak zauważyć, że odpowiedzi są w dużej mierze zależne od sympatii politycznych. Przykładowo, tylko 17% wyborców PiS przyznało, że w wyniku działań rządzących zarabia mniej (przy aż 62% w przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej).

Jednocześnie zaledwie 27% respondentów uważa, że działania rządu są pozytywne dla pracowników, a 28% — że dla pracodawców. Według Polaków obecnie najbardziej zyskują bezrobotni (25% wskazań), a najwięcej tracą osoby pracujące na podstawie umowy o pracę (35% wskazań).

Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, komentuje jego wyniki w ten sposób: W naszym badaniu, aż 63% respondentów stwierdziło, że rząd powinien wspierać w takim samym stopniu pracowników i pracodawców. Jak na razie takie działania dostrzegają jedynie osoby sympatyzujące z partią rządzącą. Z perspektywy polityków PiS kluczowe wydaje się zatem dotarcie również do wyborców opozycji, którzy oceniają władzę bardzo negatywnie.

Polacy są krytyczni również wobec wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu. Nie był on korzystny finansowo dla ponad 3/4 respondentów. Co ciekawe, „Polski Ład” nisko oceniają również wyborcy PiS. Nic nie zyskało na nim, aż 43% z nich.

„Polski Ład” to jeden z niewielu elementów działalności rządu na rynku pracy, który „pogodził” wyborców PiS oraz opozycji. Niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu. Widać wyraźnie, że był to „niewypał”, który krytykują nawet sympatycy partii rządzącej — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

Dosyć negatywnie jest również oceniana działalność rządu w czasie trwania pandemii COVID-19. Tylko 30% respondentów przyznało, że działania rządzących pomogły pracownikom, a 38% zauważyło korzyści dla pracodawców.

W badaniu „Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy” znalazły się również inne interesujące wnioski. Oto niektóre z nich:

● według 55% respondentów rząd faworyzuje niektóre grupy zawodowe — głównie polityków i górników
● 28% Polaków twierdzi, że w wyniku działań rządu najbardziej tracą samozatrudnieni
● tylko 8% pracujących uważa, że rząd nie powinien wspierać ani pracowników, ani pracodawców.

Pełne wyniki badania „Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy” można znaleźć tutaj.

rządy PiS a rynek pracy

rządy PiS a rynek pracy

rządy PiS a rynek pracy

Mat. prasowe

O InterviewMe:

InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.

Polecane wideo

Obrazy nawet w łazience, mnóstwo książek i wszechobecny beż. Piękne mieszkanie Anny-Marii Siekluckiej
Obrazy nawet w łazience, mnóstwo książek i wszechobecny beż. Piękne mieszkanie Anny-Marii Siekluckiej - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.06.2022 23:04
jest coraz gorzej, więc wyjazd za granicę to spoko sprawa. od jakiegoś czasu jeżdżę z otto, załatwiają mi wszystko, włącznie z mieszkaniem, ubezpieczeniem i pracą oczywiście
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 28.05.2022 00:43
Przecież bezrobotni nie dostają nawet zasiłków, więc w czym problem?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie