Najlepsze zawody do pracy z domu. Zobacz jaką ścieżkę kariery wybrać jeśli jesteś domownikiem!

Coraz więcej osób decyduje się na pracę ze swojego miejsca zamieszkania za pomocą internetu.
Najlepsze zawody do pracy z domu. Zobacz jaką ścieżkę kariery wybrać jeśli jesteś domownikiem!
fot. unsplash/Luke Peters
19.05.2022

Nic dziwnego, że jest to coraz popularniejsza forma wykonywania swoich obowiązków zawodowych, patrząc na rozwój technologii i możliwości jakie ona daje. Oczywiście praca z domu ma tyle samo plusów jak i minusów i tak naprawdę wszystko zależy od preferencji jednostki. Największym problemem w tym temacie są jednak wciąż ograniczone możliwości. Nie wszystkie zawody da się wykonywać w ten sposób nie tracąc na jakości czy efektach.

Oto jednak kilka zawodów, które z powodzeniem sprawdzają się w formie zdalnej

#1 Tłumacz: W przypadku osób, które biegle posługują się językiem obcym, praca z domu nie powinna być problemem. Tłumaczeń tekstów cały czas poszukują zarówno wielkie korporacje, jaki i osoby fizyczne. Oczywiście konkurencja na rynku jest spora, ale wszystko tak naprawdę zależy od umiejętności personalnych i osobistego PRu. Zarobki w tej pracy mogą być dość zróżnicowane i zależą od liczby przetłumaczonych stron, specjalności i języka z którego lub, na który się tłumaczy. Dużą perspektywą w pracy jako tłumacz jest możliwość zostania tłumaczem przysięgłym. Trzeba do tego posiadać wykształcenie wyższe oraz zdać egzamin uprawniający do wykonywania tego zawodu.


#2 Copywriter: Jednym z najbardziej oczywistych pomysłów na prace z domu może być pisanie tekstów na zlecenie. Możliwości w tym temacie jest bardzo dużo, a firmy stale poszukują osób, które są w stanie napisać teksty marketingowe, PR-owe, teksty pod SEO czy nawet poradniki i teksty na blogi. Dobry pomysłem jeśli chodzi o ten zawód może być specjalizacja w konkretnym temacie czy obszarze. Tutaj podobnie jak w przypadku zawodu tłumacza zarobki będą zależały od ilości napisanych tekstów i konkretnej branży.


#3 Dziennikarz: Do niedawna praca dziennikarza wymaga poruszania się, jeżdżenia na różnego rodzaju eventy i wydarzenia oraz po prostu praca w redakcji. Obecnie jednak, gdy coraz więcej rzeczy dzieje się online praca dziennikarza również może być praktycznie w całości wykonywana zdalnie. Prowadzenie zdalnych wywiadów czy konferencji jest coraz popularniejsze, a tworzenie artykułów czy innych treści na strony internetowa nie zawsze wymaga wychodzenia z domu. Oczywiście wszystko zależy również od kierunku dziennikarstwa w jakim chce się podążać i tutaj wybór również jest dość szeroki. Zarobki dziennikarzy będą zależały przede wszystkim od jego stażu pracy, jakości jego pracy i rozpoznawalności.

fot. unsplash/Jason Strull

#4 Grafik komputerowy: Grafik komputerowy to bardzo komfortowy zawód jeśli chodzi o pracę z domu. Praca grafika nie wymaga specjalnie interakcji z innymi ludźmi poza oczywiście otrzymywaniem briefów i dogadywaniem szczegółów poszczególnych projektów. Aby wykonywać ten zawód trzeba, poza byciem kreatywnym, posiadać odpowiednie umiejętności artystyczne i odpowiednią znajomość programów graficznych. Oczywiście jako grafik komputerowy można zajmować się tworzeniem różnego rodzaju projektów w zależności od potrzeb i wymagań klientów, także możliwości pracy jest bardzo dużo. Zarobki grafików uzależnione są głównie od ich umiejętności, ilości wykonywanych projektów i renomy w branży.


#5 SEO specialist: Praca jako osoba, która zajmuje się pozycjonowaniem internetowym może być wykonywana z domu zarówno jako freelancer jak i specjalista SEO w agencji marketingowej na pełen etat. Podczas promowania stron na jak najwyższe miejsca w organicznych wynikach wyszukiwania w Google, bezpośredni kontakt nie jest właściwie w ogóle wymagany, wystarczające są rozmowy telefoniczne lub online, a wszystkie narzędzia potrzebne do wykonywania zadań można posiadać na własnym komputerze. To ile SEO specialist może zarabiać uzależnione jest głównie od jego umiejętności jeśli chodzi o pozycjonowanie stron, stażu pracy, a także umiejętności dodatkowych, które mogą mu pomagać w pracy (np. z zakresu programowania).


#6 Social media specialist: Obecnie praktycznie każda marka potrzebuje i posiada swoje konto w mediach społecznościowych. Dlatego też cały czas poszukiwane są osoby, które w odpowiedni, kreatywny i przyciągający uwagę sposób będą takie profile prowadziły. Taka praca polega na prowadzeniu kont na różnych social mediach takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Zadaniami social media specialist mogą być przyciąganie nowych osób i dbanie o wizerunek danej marki w sieci na pełny etat, ale także może być to praca dodatkowa. Dlatego warto jest posiadać inne umiejętności w zakresie marketingu internetowego jak np. prowadzenie kampanii reklamowych na Facebooku czy tworzenie kampanii Google Ads.


#7 Programista: Praca programisty to jeden z tych zawodów, które już od dawna przyciągają uwagę wielu osób. Zawód ten kojarzy się z dużym doświadczeniem, wiedza oraz dużymi zarobkami. Jest to jednak zawód, który wymaga poświęcenie sporego nakładu czasu i determinacji. Tak naprawdę jedynym narzędziem jaki potrzebuje programista, aby wykonywać swój zawód jest dobry komputer, dzięki któremu można będzie pracować zdalnie. Zarobki programistów są relatywnie wysoki i zależą one głównie od doświadczenia danej osoby.

 

#8 Bloger: Jest to jeden z nowocześniejszych zawodów i jeden z tych, który w oczach niektórych może być dalej uznawani nie jako prawdziwą pracę. Jest to jednak zawód, który wymaga sporego wkładu pracy, poświęcenia i determinacji. Ważna w tej pracy jest kreatywność, lekkie pióro i duża wiedza w temacie, który będzie poruszany na blogu. Praca blogera na pełen etat polega głównie na zamieszczaniu wpisów i zdjęć, co z powodzeniem można robić zdalnie za pomocą komputera. Jeśli chodzi o zarobki w tym zawodzie to są one mocno uzależnione od formy samego zarabiania na blogu: od tego czy będą to reklamy, posty sponsorowane czy może inne współprace z markami. Dużo zależy także od zasięgu pojedynczych współprac, ich ilości i samych marek, które będą takie współprace proponowały.

fot. pexels/EKATERINA BOLOVTSOVA


Jest to jedynie kilka przykładów zawodów dla których forma pracy zdalnej może być odpowiednia. Takich zawodów jest więcej i cały czas możliwości na pracę z domu się zwiększają. Warto więc zastanowić się nie tylko czy chcemy pracować z domu, ale także czy będzie to dla nas odpowiednie z perspektywy zawodowej. Istnieje wiele osób, które wciąż preferują pracę offline nawet jeśli ich zawód pozwala na zdalne wykonywanie swoich obowiązków. Wszystko tak naprawde zależy od preferencji i podejścia danej osoby. Dlatego jeśli lubi się spędzać czas we własnym domu, dobrze jest rozważyć możliwość pracy zdalnej.

Komentarze (7)
Ocena: 4.14 / 5
floress (Ocena: 1) 19.05.2022 21:36
Domownikiem? Chyba każdy, kto mieszka w danym domu jest domownikiem. A jaka praca, gdy się jest gościem?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 19.05.2022 18:30
A może coś mniej oczywistego? BTW. blogerem to można było być 10 lat temu. Teraz najwięksi twórcy poprzenosili się na platformy social media i ogólnie zajmuja się influencingiem. Inni uczą innych, jak osiągnąć sukces w sieci. Ogólnie mam wrażenie, że 90% osob z dostepem do sieci chce robić w tej działce... :| Ja osobiście już rzygam jak widzę to wszystko, a jeszcze jakies 7/8 lat temu interesowałam się blogosferą i sama coś tam robiłam (nic istotnego).
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 19.05.2022 12:00
Chyba domatorem, a nie domownikiem…
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie