Praca zdalna w Skandynawii: gdzie zamieszkać, jak się utrzymać, o czym pamiętać?

Czy praca zdalna w Skandynawii to dobry pomysł?
Praca zdalna w Skandynawii: gdzie zamieszkać, jak się utrzymać, o czym pamiętać?
Fot. Unsplash
12.05.2022

Pandemia diametralnie zmieniła świat pracy. Praca zdalna, która należała kiedyś do rzadkości, nagle stała się czymś bardzo powszechnym. Grono cyfrowych nomadów mogących pracować niemalże z każdego zakątka na globie, znacznie się powiększyło. Nietrudno się temu dziwić, w końcu połączenie wykonywania obowiązków służbowych wraz z odkrywaniem nowej kultury to rzecz niewątpliwie wspaniała i szalenie przyjemna. 

Czy jeśli mamy możliwość pracy zdalnej, warto za swój cel obrać pełną czaru, intrygującą Skandynawię? 

Zobacz także: Bardzo daleka Północ. 5 rzeczy, które sprawią, że zamarzysz o wyjeździe do Laponii

Zdalny tryb na dalekiej Północy

Skandynawia od długiego czasu mnie fascynowała. Byłam przekonana o tym, że chciałabym poznawać jej wielkiej urody zakątki i zgłębiać kulturowe sekrety nie tylko w trakcie typowych tygodniowych bądź dwutygodniowych wojaży. Marzyłam o tym, aby zagościć w tej części świata na znacznie dłużej.

Marzenie się spełniło - miałam okazję pomieszkać na Islandii oraz w Norwegii. Jako że skandynawskie kraje niestety nie należą do tanich, a wielomiesięczne podróżowanie po nich boleśnie potrafi nadszarpnąć nawet wysoki budżet, dobrze zdawałam sobie sprawę z tego, że konieczne będzie połączenie podróży wraz z pracą. W Skandynawii zakosztowałam obu jej odmian, zarówno tej stacjonarnej, jak i zdalnej. 

Śmiało mogę polecić zdalny tryb pracy na terenie Skandynawii, jednakże zanim ktokolwiek się na niego zdecyduje, koniecznie powinien podejść z wielkim rozsądkiem do kwestii finansów. Jeśli nie zaplanujemy właściwie i skrupulatnie całego przedsięwzięcia, może się okazać, że obezwładniająco piękny widok lapońskich fiordów, czy bajecznie kolorowych islandzkich pasm górskich nie cieszy nas tak bardzo, jak się tego spodziewałyśmy.

Może bowiem dojść do tego, że zamiast radowania się w pełni z wyjazdu i chłonięcia magicznej skandynawskiej atmosfery, przez cały czas będziemy zamartwiały się o koszty życia. Lęk o finanse i ciągłe odliczanie każdej korony potrafi niestety uprzykrzyć wyjazd, na dobrą sprawę przemieniając wielkie marzenie w zgryzotę.

Jeśli nie pracujemy zdalnie w branży IT, czy innej, w której zarobki utrzymują się na podobnym poziomie, pomyślmy, jak zorganizować wyjazd najbardziej opłacalnie. Zamiast ulokowania się w stolicy któregoś ze skandynawskich krajów, czy w innym dużym mieście, pomyślmy o zamieszkaniu w małej miejscowości bądź na wsi. Będziemy mogły wówczas znaleźć znacznie tańsze mieszkanie do wynajęcia. Czasem zdarzają się doskonałe okazje związane z wynajmem nieruchomości. Za cenę bardzo małego metrażu w mieście, który co więcej trzeba będzie podzielić ze współlokatorami, możemy mieć w garści urokliwy domek w cudownym otoczeniu na wsi na wyłączność. 

Dobrym pomysłem jest też zapisanie się na program wolontaryjny w typie Work&Travel. Pomagając w jakiejś inicjatywie przez kilka godzin dziennie, w większości przypadków otrzymujemy darmowy wikt i opierunek. To wielka ulga dla portfela, jako że wynajem mieszkania oraz żywność są w tej części świata bardzo kosztowne. Dzięki temu możemy nawiązać również ciekawe znajomości, które wzbogacą nasze podróżnicze doświadczenia.

Warto wybrać skandynawską wieś, czy miasteczko, które znajdują się w nie za dalekiej odległości od większej aglomeracji. W mieście znacznie łatwiej o nawiązywanie kontaktów, więc jeśli najdzie nas ochota na towarzystwo, będziemy miały do niego ułatwiony dostęp. Ułatwi nam to też korzystanie ze służby zdrowia, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Zobacz także: Orientalne zachwyty. Czego można się spodziewać po podróży do Wietnamu?

Polecane wideo

Co studiowały największe polskie influencerki?
Co studiowały największe polskie influencerki? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Julia32 (Ocena: 5) 15.05.2022 11:48
Ja lubie prace zdalna w domu przez internet-jest wygodna
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.05.2022 11:16
Skandynawia to moje marzenie!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie