To jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Miesięczna pensja sięga nawet 25 tys. zł

Mimo to na rynku wciąż brakuje pracowników.
To jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Miesięczna pensja sięga nawet 25 tys. zł
Fot. Unsplash
10.05.2022

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jaki jest najlepiej opłacany zawód w Polsce, oto odpowiedź: specjalista z branży informatycznej. Miesięczna pensja takiego pracownika to od 13 do 25 tys. zł brutto. Mimo to na rynku wciąż brakuje chętnych do wykonywania tej profesji. Szacuje się, że zapotrzebowanie na informatyków i programistów wynosi obecnie 300 tys. miejsc pracy.

Zobacz także: Przedstawiciele tych zawodów nie mają łatwo. Polacy nie darzą ich szacunkiem

Ile zarabia w Polsce programista?

Branża IT należy do najbardziej dochodowych w naszym kraju. Średnie zarobki w tym sektorze wynoszą od 13 do 18 tys. złotych. Wraz z nabytym doświadczeniem rosną do 20-25 tys. zł miesięcznie.

- Według badań Eurostatu w Polsce pod koniec 2021 roku było 586 tysięcy pracowników branży ICT, czyli technologii teleinformacyjnych. W tym roku liczba wzrosła o 32 tysiące, czyli 6 procent. Jak na potrzeby Polskiego rynku informatycznego to dużo za mało – podaje serwis wprost.pl.

Co jest powodem takiego niedoboru? Przede wszystkim przyczyniła się do niego pandemia, w czasie której specjaliści IT przeszli na tryb pracy zdalnej. To umożliwiło im podjęcie współpracy z firmami zachodnimi, gdzie wynagrodzenie jest jeszcze wyższe niż w naszym kraju. Drugim czynnikiem jest z kolei niechęć polskich firm do zatrudniania juniorów. Szukając pracowników, oczekują od nich średniego lub dużego doświadczenia w zawodzie.

- W tym sektorze w Polsce pracuje 3,5 wszystkich zatrudnionych, co pasuje nas poniżej średniej Unii Europejskiej, która jest na poziomie 4,5 proc. Procentowo najwięcej specjalistów ICT jest zatrudnionych w Szwecji (8 proc.), Finlandii (7,4 proc.) i Luksemburgu (7 proc.). Natomiast bezwzględnie największym rynkiem ICT są Niemcy, gdzie pracuje ponad 2 mln informatyków, Francja (1,2 mln), Włochy (840 tys.), Hiszpania (800 tys.) i Holandia (620 tys.) – wylicza serwis.

Gdybyście miały taką możliwość, chciałybyście się przebranżowić?

Polecamy także: 10 zawódów, w których najczęściej pracują psychopaci

Polecane wideo

Polska patodeweloperka: prysznic w salonie, mikroapartamenty, stykające się balkony
Polska patodeweloperka: prysznic w salonie, mikroapartamenty, stykające się balkony - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.56 / 5
gość (Ocena: 5) 14.05.2022 21:12
myślę,że jak ktoś chce, to osiągnie sukces, ale w tej chwili coraz więcej osób zaczyna i stąd różnie bywa z zarobakmi. ja sama czytam trochę o tym:edge1s. com/pl/blog/ devops-engineer-kto-to- zarobki/?p=3272 i jeszcze się na nic nie decyduję ale powoli widzę na czym stoję.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 13.05.2022 10:43
Latarnica. Najlepiej opłacany zawód.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.05.2022 08:44
Nikt nie pisze o tym co programista robi na codizn i z jakimi problemami się zmaga, te artykuły o 25k to bez sens które nie odzwierciedlają tego co wymaga ten zawód od człowieka, skończycie z tym pisać bo to jest żałosne. Zawód zdecydowanie nie dla każdego. Lepiej wykladajcie polki makaronem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2022 21:29
To moze niech pracodawcy spuszcza z tonu? Gdzie ludzie maja do chu** nabierac doswiadczenia, jak wszystkie firmy sensowne chca kogos z doswiadczeniem?
zobacz odpowiedzi (1)
Canaletto (Ocena: 5) 10.05.2022 15:39
Podobno jak ktoś radzi sobie z matematyką to z informatyką też nie powinien mieć problemów. Być może, ale nie w moim przypadku. Maturę z rozszerzonej matematyki zdałem na 80%, na studiach analiza matematyczna i algebra - czysta przyjemność. A mimo to z informatyki jestem ciemny jak tabaka w rogu. Męczy mnie to, język branżowy przesycony technicznym angielskim przyprawia o ból głowy
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie