Symulowanie choroby, podbieranie klientów, wynoszenie rzeczy z biura. Jak Polacy oszukują w pracy?

Prawie połowa Polaków obgaduje szefa za plecami, a co trzeci pracownik wyniósł z biura drobne przedmioty.
Symulowanie choroby, podbieranie klientów, wynoszenie rzeczy z biura. Jak Polacy oszukują w pracy?
fot. Unsplash (Ana Belen Escudero)
09.03.2022

Aż 49% polskich pracowników przyznaje, że zdarzyło im się obgadywać swojego szefa za plecami. Ponad 39% z nas przynajmniej raz wyszło wcześniej z pracy, podając nieprawdziwy powód, a 28% celowo unikało obowiązków służbowych. Jak jeszcze oszukujemy pracodawców?

Zobacz także: Ile zarabia się w wojsku?

Jak często oszukujemy w pracy?

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 1374 respondentów odpowiedziało na pytania o różne nadużycia wobec firm i przełożonych. Wyniki ankiety wskazują, że lojalność pracowników to towar raczej deficytowy — jednak możliwy do pozyskania.

Z badania wynika, że blisko 28% pracowników przynajmniej raz symulowało chorobę, by pójść na zwolnienie lekarskie. Najczęstszymi powodami kłamstwa były potrzeba odpoczynku (40% osób w tej grupie), problemy osobiste lub rodzinne (18%) i złe relacje z szefem (11%). Natomiast dla 39% respondentów, którzy skłamali, by wyjść wcześniej z pracy, najczęstszą wymówką była wizyta u lekarza (34% odpowiedzi w tej grupie).

Poza tym aż 32% badanych przyznaje, że zdarzyło im się wynieść z biura drobne przedmioty — m.in. długopisy, narzędzia i środki czystości. Kolejne 13% z nas zdradziło tajemnicę służbową rodzinie lub znajomym, a 8% — około 2% kobiet i aż 14% mężczyzn — „podebrało” swojemu pracodawcy klienta, oferując mu wykonanie tej samej usługi prywatnie za niższą cenę.

Mimo to aż 90% pracowników uważa się za uczciwych w pracy. Zaś do nieuczciwości otwarcie przyznaje się 42% Polaków, którzy nie wierzą w sens swojej pracy oraz 31% tych, którzy swojej pracy nie lubią.

W pytaniu o czynniki, które mogłyby ich zmotywować do większej lojalności wobec pracodawców, badani najczęściej wskazywali wyższą pensję (64% odpowiedzi), szacunek ze strony pracodawcy (45%) oraz bardziej atrakcyjne warunki pracy (37%).

Zobacz także: Ile % Polaków miało romans z przełożonym?

Lojalny pracownik to klucz do sukcesu każdej firmy. Taka osoba rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, jest ambasadorem marki, chętnie przejmuje inicjatywę i nie naraża firmy na dodatkowe koszty — chociażby poprzez częstą zmianę pracy. Warto, by pracodawcy wdrożyli działania z zakresu employer brandingu, bo to inwestycja, która z pewnością im się zwróci — komentuje Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer Polska i autorka badania.

Badanie o lojalności w pracy wykazało również, że:

• aż 41% Polaków szukało nowej pracy w tajemnicy przed szefem
• prawie 30% badanych zostało w pracy po godzinach, by dostać wyższą pensję, mimo że byli w stanie wykonać wszystkie obowiązki w trakcie normalnego czasu pracy
• około 19% respondentów celowo wykonywało swoją pracę niewłaściwie.

Szczegółowe wyniki badania „Lojalność w pracy” z 2022 roku można znaleźć tutaj.

Mat. prasowe
***

O LiveCareer Polska:

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Polecane wideo

Jak mieszka Antek Królikowski?
Jak mieszka Antek Królikowski? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 2) 02.04.2022 07:39
To może taka sytuacja (z mojego życia): Pracowałam w zawodzie dość specyficznym, zgodnym z moim kierunkiem studiów (mam ukończone 2 kierunki, dość pokrewne ale obydwa z tytułem mgr inż - to ważne dla tej sprawy). Pracowałam za 2500 na rękę przez 9 miesięcy. W tym czasie szef wypisywał do mnie w środku nocy, kazał pracować na zwolnieniach, urlop o ile go dostawaliśmy (pozostali pracownicy również), musieliśmy spędzać w domu, bo w każdej chwili mógł coś chcieć. Brak reakcji skutkował potem uprzykrzaniem życia. Często szef zamiast sam do nas pisać polecał innym pracownikom kontaktować się z taką osoba na urlopie i zlecał zadania "przez kogoś". Po co? Żeby nie było maili, wiadomości. Czasem dzwonił lub zlecał coś tuż przed urlopem. Z terminem na 1 dzień po urlopie. Pracowałam tam dla doświadczenia, szukając cały czas czegoś innego. Znalazłam 3 miesiące temu. Szef najpierw zrobił awanturę, że odchodzę bo projekt, który wykonuję prowadzę sama - nikt inny nie ma nawet pojęcia co w nim się dzieje. Na wypowiedzeniu szef nie dał mi urlopu. Cały czas zlecał mi 3 razy więcej pracy, choć i tak już często pracowałam w domu, po pracy. Starał się mnie ośmieszyć, nie wypłacił pieniędzy za dodatkowe zlecenia z ostatnich kilku miesięcy. Do nowej pracy poszłam zmęczona, zestresowana i wypalona już na starcie. Żałuję, że nie wzięłam L4. Łatwo mówić, że pracownik oszukuje, ale zastanówcie się czemu ludzie wybierają 80% pensji zamiast 100? Czemu wolą siedzieć w domu, ryzykując kontrolę z ZUS? No więc często dlatego, że pracodawcy zachowują się jak patałachy i odejście z pracy traktują jako osobistą obrazę, za którą trzeba się zemścić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.03.2022 02:13
Pięć dni w tygodniu po osiem godzin podkręconej maksymalnie eksploatacji fizycznej lub intelektualnej, 26 dni urlopu w roku, a badacze odkrywają, że ludzie "oszukują" bo "potrzebują odpocząć", czy raczej po prostu są całkowicie wyczerpani i ledwo widzą na oczy - potrzebują przespać dwa dni, dochodzić do siebie tydzień, a potem może zrobić coś dla siebie. To nie jest oszustwo - od psychiatry dostaliby jak najbardziej uzasadnione zwolnienie, tylko o tym nie wiedzą albo się boją. Jeśli czujecie się winni, przestańcie. Człowiek zmęczony musi odpocząć. Ten system jest chory. Pracujemy za dużo, zbyt intensywnie, i jeszcze to 5x8 zwykle sztywne bez możliwości np. zamiany na 4x10, jeśli komuś pasuje. Pewnie coś się kiedyś zmieni, ale już nie za mojego życia :(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.03.2022 21:41
Ja tam jestem dobrym pracownikiem, często zostaję po godzinach w robocie, pomagam innym jak trzeba i nic z biura nie wynoszę. Za taką postawę też jest się docenianym, ja np. dostałam premię którą wydałam na zakup irobota. W końcu w domu jest chętny do odkurzania.
zobacz odpowiedzi (1)
Panek (Ocena: 1) 09.03.2022 12:39
41% szukało nowej pracy w tajemnicy przed szefem .... xd chyba 100% Nie znam nikogo kto by powiedział szefowi, że szuka innej pracy. Taka osoba by dostała wypowiedzenie następnego dnia lub, gdyby nie znalazła, nie dostałaby podwyżki ani awansu bo skoro nie masz innej pracy to jest to sygnał dla pracodawcy, że nie musi się starać o pracownika. Takie zachowania są też warunkowane zachowaniem pracodawców i szefów. Pracodawcy naginają relacje i pracownicy robią to samo. Każdy ma rachunki do spłacenia i każdy ma obowiązki poza pracą. Polacy żyją pracą a wymaganie od nas więcej jest już nieludzkie. Niemcy pracują prawie połowę mniej i mają się dobrze. Artykuł dla szkolenia przyszłych niewolników bo o lojalności pracodawców nikt nie mówi. Pracodawcy w PL są lojalni tylko jak pracownik robi za najniższą stawkę i nadgodziny przepracowywuje za darmo. Najlepiej żeby jeszcze się szkolił na własny koszt bo studia to za mało. Potrzebne jest kilka kursów z certyfikatem za grube pieniądze... inny układ to prawdziwy 'niestety' wyjątek.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie