Ile % Polaków miało romans z przełożonym? Wyniki badania

Co piąty z naszych rodaków wszedł w związek ze współpracownikiem.
Ile % Polaków miało romans z przełożonym? Wyniki badania
Fot. Unsplash
28.02.2022

Zdecydowana większość Polaków dąży do budowania bliskich relacji w pracy i dzięki nim pracuje wydajniej i czerpie większą przyjemność z wykonywanych obowiązków. Jednocześnie aż 61% polskich pracowników uważa, że pracodawcy nie dbają o odpowiednie zintegrowanie zatrudnionych. Oto wyniki najnowszego badania.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Budowanie bliskich relacji w pracy w Polsce”, w którym zapytano ponad 1300 respondentów o ich bliższe i dalsze relacje ze współpracownikami.

W badaniu aż 2/3 Polaków przyznało, że dąży do budowania bliskich relacji w pracy, a 57% lubi większość swoich współpracowników. Warto też zwrócić uwagę na to, że ok. 80% badanych stwierdziło, że dzięki takim znajomościom czerpie większą przyjemność z wykonywanych obowiązków i pracuje wydajniej.

Zobacz także: Firma ze Szczecina wprowadza 4-dniowy tydzień pracy. „Pracuje się, ale to nie jest twoje życie”

Zdecydowana większość z nas nawiązuje bliskie relacje w czasie wykonywania codziennych obowiązków w biurze oraz przerw w pracy (w sumie 64%). Bardzo istotne są również imprezy integracyjne (w ten sposób bliżej poznaje się 11% badanych). Niestety, aż 61% Polaków uważa, że pracodawcy nie dbają wystarczająco o zintegrowanie pracowników.

Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, komentuje jego wyniki w ten sposób: Wyraźnie widać, że dla Polaków znajomości, a nawet przyjaźnie nawiązywane w pracy, są niezwykle ważne. Aż 62% badanych przyznało bowiem, że ma bliskiego przyjaciela poznanego właśnie w ten sposób. Jeśli pracodawcy chcą, aby ich podwładni osiągali świetne wyniki, to muszą bardzo skrupulatnie dbać o relacje międzyludzkie.

Okazuje się również, że firmowe biuro jest dobrym miejscem do nawiązywania jeszcze bliższych relacji. Aż 1/4 badanych przyznała, że miała romans w pracy, a 21% weszło w związek ze współpracownikiem (u 59% z nich przetrwał on do dzisiaj). Na dodatek 58% ankietowanych zna osobę, która wzięła ślub z partnerem poznanym w pracy.

Polacy najczęściej nawiązują romantyczne relacje z pracownikami innych działów oraz najbliższymi współpracownikami (po 15%). Jednocześnie aż 64% badanych uważa, że wchodzenie w związek z osobą z pracy jest ryzykowne (grozi np. zepsuciem atmosfery). Konsekwencji z tym związanych bardziej obawiają się kobiety — 70% przy 57% mężczyzn.

Z badania InterviewMe wynika, że Polacy dosyć rzadko spotykają się z poważnymi konsekwencjami wynikającymi z nawiązania romantycznej relacji ze współpracownikiem. Tylko 11% badanych przyznało, że było świadkiem wynikającego z tego zwolnienia. Nieco częściej romanse i związki psują atmosferę w pracy (15% wskazań). Pracodawcy powinni więc podchodzić do tego tematu z dużą empatią i ostrożnością, mając na uwadze to, jak ważne są dobre relacje między pracownikami. — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

W badaniu „Budowanie bliskich relacji w pracy w Polsce” znalazły się również inne interesujące wnioski. Oto niektóre z nich:

● tylko 2% pracowników nawiązuje bliskie relacje poprzez komunikatory, takie jak Skype, Microsoft Teams czy Slack
● około 7% związków między współpracownikami bardzo szybko się rozpada
● tylko 6% Polaków miało w pracy romans z bezpośrednim przełożonym.

Pełne wyniki badania „Budowanie bliskich relacji w pracy w Polsce” można znaleźć tutaj.

Mat. prasowe

O InterviewMe:

InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły jak Financial Times, Forbes i The Guardian.

Polecane wideo

„Nie daj się nabrać na idealne zdjęcia”. Influencerka pokazała, jak jej ciało wygląda naprawdę
„Nie daj się nabrać na idealne zdjęcia”. Influencerka pokazała, jak jej ciało wygląda naprawdę - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Panek (Ocena: 5) 28.02.2022 14:34
Polacy prawie żyją pracą. Pracujemy głupio i dużo. Tania siła robocza to moc naszej gospodarki. Nie ma się więc co dziwić że ludzie szukają przyjaciół i związków w pracy. Na życie towarzyskie nie mają czasu. Jeśli nie znajdą partnera do końca liceum/studiów to zostaje im tylko praca i dla odważnych oraz odpornych mentalnie - Tinder, Badoo i inne.
odpowiedz
Nina (Ocena: 5) 28.02.2022 08:46
Ja w pracy spotykam i zawsze spotykałam osoby zajete lub w zwiazku malzenskim.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 28.02.2022 01:18
Jeżeli taki związek nie wpływa na jakości wykonywanej pracy, to co komu do tego kto się z kim gzi?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie