Firma ze Szczecina wprowadza 4-dniowy tydzień pracy. „Pracuje się, ale to nie jest twoje życie”

Czy taki model wkrótce stanie się nie wyjątkiem, a normą?
Firma ze Szczecina wprowadza 4-dniowy tydzień pracy. „Pracuje się, ale to nie jest twoje życie”
Fot. Unsplash
14.02.2022

Eksperci już od lat alarmują, że spędzanie zbyt długiego czasu w pracy może mieć negatywne skutki, takie jak stres, brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także poczucie wypalenia. Dlatego coraz więcej krajów szuka sposobów na poprawę sytuacji pracowników i testuje skrócenie czasu pracy.  

Zobacz również: Czterodniowy tydzień pracy i urlop menstruacyjny. Polska firma wprowadza przełomowe zmiany

Czterodniowy tydzień pracy przeszedł pomyślne testy m.in. na Islandii i w Hiszpanii. W świetle optymistycznych wniosków płynących z tych krajów coraz więcej firm decyduje się na podobne rozwiązanie. Teraz dołączyło do niej przedsiębiorstwo z Polski, a konkretnie – ze Szczecina. 

Firma ze Szczecina wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

Tą firmą jest Nordic Consulting and Development Company. To polsko-duńskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania i dostarczaniem usług IT dostosowanych do potrzeb firm ubezpieczeniowych. 

Parę dni temu NCDC w Szczecinie poinformowało, że wprowadza model czterodniowego tygodnia pracy. Osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie zyskają wolne piątki. Skrócenie czasu pracy nie spowodowało obniżenia wynagrodzenia pracowników. 

Pracuje się, ale to nie jest twoje życie. Twoim życie jest rodzina, sport, cokolwiek cię interesuje, to jest twoja część życia. Akurat to, że przechodzimy na te cztery dni i dajemy te trzy dni wolne, jest podejściem, które może pomóc zdobyć balans psychiczny u ludzi, aby mogli cieszyć się swoim życiem 

- mówił prezes Paweł Finkielman, cytowany przez portal radioszczecin.pl. 

Myślicie, że kolejne polskie firmy pójdą tym śladem? 

Zobacz również: Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wyniki? Spektakularne!

Polecane wideo

Trafna analiza osobowości. Co widzisz na obrazku?
Trafna analiza osobowości. Co widzisz na obrazku? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Groncia (Ocena: 5) 19.02.2022 21:29
To mi sie podoba, czy to w domu coś ugotować czy chociażby roombę puścić to zawsze jest taka możliwość.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.02.2022 12:55
Oby to stało się normą! Gdybym miała wybór to 100 razy bardziej wolałabym pracować po 10h dziennie przez 4 dni w tygodniu, niż 5 dni po 8h.
zobacz odpowiedzi (3)
Ania (Ocena: 5) 14.02.2022 12:31
Byłoby cudownie ale znając moje szczęście to po studiach będę pracowała 16 godzin dziennie.W każdym razie super bo firma dba o pracowników, duży plus✓
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.02.2022 11:13
Chciałabym by wszędzie tak było. Nie da się odpocząć i załatwić wszystkiego w przeciągu tak naprawdę tylko jednego dnia, bo w niedzielę wszystko zamknięte.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie