W niedzielę, poniedziałek i wtorek zrobił dokładnie takie same zakupy. „Cuda na paragonie”

Jaki efekt przyniosła obniżka VAT na żywność?
W niedzielę, poniedziałek i wtorek zrobił dokładnie takie same zakupy. „Cuda na paragonie”
Fot. Twitter.com (https://twitter.com/RafalMundrywitter.com)
04.02.2022

Rosnące ceny produktów spożywczych nie są wymysłem, a faktem, z którym obecnie zmaga się większość Polaków. Wrzucane masowo do Internetu zdjęcia paragonów mówią same za siebie: tak drogo, jak obecnie, nie było jeszcze nigdy.

Sytuację miała poprawić obniżka VAT na żywność, która weszła w życie we wtorek 1 lutego. Czy faktycznie dzięki niej w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy? Postanowił to sprawdzić Rafał Mundry. Ekonomista zrobił zakupy w Biedronce w niedzielę, poniedziałek i wtorek. Kupił dokładnie te same produkty, a to, co zobaczył na trzech paragonach, nazwał ironicznie „cudem”.

Polecamy także: Akcja #DrogiPremierze w Internecie. Polacy pokazują swoje paragony z zakupów

Czy żywność będzie tańsza po obniżce VAT?

Od wtorku 1 lutego weszła w życie obniżka VAT m.in. na żywność. Wybrane produkty spożywcze, które dotąd były objęte stawką 5 proc., potaniały od kilku od kilkudziesięciu groszy. Wśród produktów objętych obniżką podatku VAT znalazły się m.in.: mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, a także zboża – wyjaśnia serwis o2.pl.

Obniżka VAT ma obowiązywać w sklepach do 31 lipca 2022 roku. Czy jednak faktycznie oznacza ona tańsze zakupy? Specjalista od polityki pieniężnej i budżetowej, Rafał Mundry, przez trzy dni z rzędu kupował w Biedronce dokładnie te same produkty. - Wybrał się do popularnego dyskontu na zakupy w niedzielę 30 stycznia, w poniedziałek 31 stycznia oraz we wtorek 1 lutego, gdy obniżka weszła w życie – dodaje serwis. Co się okazało?

8 produktów. 3 dni z VAT 5 proc., niby bez VAT a jednak z VAT i z 0% proc. VAT, czyli cuda na paragonie. Zyskałem 67 groszy. Połowa tych produktów tydzień temu była jeszcze tańsza niż dziś. Czekolada ma 23 proc. VAT. Rząd obniżył tylko VAT na żywności z 5 proc. stawką. Cena czekolady bez zmian.

Wcześniej Mundry podzielił się ze swoimi obserwatorami grafiką, w której przedstawił, jak zmieniały się ceny przed obniżką VAT. - Za tydzień powinno być już „taniej”. Wejdzie zerowy VAT na żywność. Ale obecne podwyżki są wyższe - ok. 10 proc. - niż planowana obniżka VAT. Efekt: stare niższe ceny już nie wrócą, pomimo obniżki VAT i tak będzie drożej – przewidywał wówczas. Jego słowa okazały się prawdą. – Sprawdziło się. Co do grosza – napisał po swoim trzydniowym eksperymencie.

A Wy co sądzicie o obecnych cenach w sklepach?

Polecamy także: Poszli do restauracji i zamówili to samo, co dwa lata wcześniej. Paragon ich zszokował

Polecane wideo

Rozpoczyna się Chiński Nowy Rok. Co przyniesie nam znak Tygrysa?
Rozpoczyna się Chiński Nowy Rok. Co przyniesie nam znak Tygrysa? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 09.02.2022 19:01
Opanujcie się z tym pływającym okienkiem z filmem! Skoro już klikam "zamknij" to znaczy, że nie obejrzę. nie obejrzę i koniec, a jeśli mimo to mi go po raz kolejny i kolejny wyświetlicie, to w końcu przestanę tu wchodzić. Jak coś mnie zainteresuje, sama sobie kliknę. Nawet wam się nie chciało wkleić zdjęć tych paragonów, ale reklama musi być...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2022 13:43
Tylko idioci dają się nabrać na te sztuczki.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie