Ile pieniędzy z kopert ksiądz dostaje po kolędzie?

Dla wielu duchownych to dodatkowa „trzynastka”.
Ile pieniędzy z kopert ksiądz dostaje po kolędzie?
Fot. iStock
31.12.2021

Z roku na rok ubywa Polaków, którzy co niedzielę chodzą do kościoła. Zaufanie do duchownych zmalało na przestrzeni lat z uwagi na coraz częstszy polityczny wydźwięk kazań, a także liczne afery, które niejednokrotnie próbowano zamiatać pod dywan. Nie jest również tajemnicą, że polskie dzieci nie chcą chodzić na religię i tłumnie wypisują się z tych lekcji.

A jak jest w przypadku wizyt duszpasterskich? - Z sondażu portalu Onet.pl sprzed roku wynika, że ponad połowa z nas otwiera drzwi, gdy po świętach puka duchowny. Nie wpuszcza go co piąty zapytany – czytamy na serwisie o2.pl.

Ile pieniędzy włożyć do koperty na wizycie duszpasterskiej?

Nie ma jednej, wskazanej kwoty, którą należy włożyć do koperty podczas wizyty księdza w naszym domu. Ofiara jest dobrowolna, najczęściej uzależniona od domowego budżetu, ale także od lokalizacji. - Generalna zasada jest taka, że im większa miejscowość, tym hojniejsze dary w kopercie. Z drugiej strony jednak mieszkańcy miast są zdecydowanie bardziej sceptyczni, jeżeli chodzi o wpuszczanie duchownych krążących po kolędzie – zauważa serwis.

Co następnie dzieje się z pieniędzmi z kopert? Podział uzyskanych w ten sposób funduszy zależy od zasad panujących w danej parafii. Najczęstszy scenariusz to taki, w którym połowa datków przeznaczana jest na fundusz parafialny i diecezjalny. Drugą częścią dzielą się księża między sobą. - Niekiedy natomiast bywa i tak, że księżom - po odliczeniu wszystkich składek - zostaje ledwie jedna piąta z zebranej kwoty – serwis o2.pl cytuje słowa z tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Zobacz także: Coraz mniej Polaków chrzci dzieci i przystępuje do sakramentów. Kościół publikuje nowy raport

I tak na przykład w parafii wiejskiej w diecezji tarnowskiej ksiądz otrzymywał około 4 tysiące złotych z pieniędzy zebranych po kolędzie. Tygodnik „Niedziela” wymieniał, że trzech księży spośród 3,2 tysięcy mieszkańców zebrało około 22 tysiące złotych. 10 proc. z tej kwoty trafiło do kasy kurii, 20 proc. - na cele remontowe, 10 proc. - na dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z parafii, 10 proc. - na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Podsumowując, z wizyty duszpasterskiej w kieszeni księdza zostaje od tysiąca do kilku tysięcy złotych rocznie.

Wy przyjmujecie księdza po kolędzie? Dajcie znać w naszej sondzie:

SONDA
Czy przyjmujesz księdza po kolędzie?
Czy przyjmujesz księdza po kolędzie?

Polecane wideo

Horoskop: Ta data w 2022 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza
Horoskop: Ta data w 2022 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.01.2022 07:44
Ja zawsze daję 1000 ale teraz chyba będę musiała dać więcej Bo wszystko tak podrożało to i tak mi się zawsze wraca Bóg mi to zawsze wynagrodzi osoby święte powinny mieć godne życie na tej ziemi nie należy oszczędzać na wiarze
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie