Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Ale mówi się też, że "lepiej płakać w mercedesie, niż w PKS-ie". Można chyba śmiało założyć, że większość ludzi wolałaby narzekać na nadmiar pieniędzy niż na ich brak. Odpowiednie środki na koncie to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w niepewnych czasach.
Zobacz również: W jakim wieku zarobisz najwięcej? Później pensja zacznie spadać
Główny Urząd Statystyczny ujawnił najnowsze dane dotyczące przeciętnych zarobków Polaków. Dowiadujemy się z nich m.in. w których regionach naszego kraju można liczyć na największe, a w których na najmniejsze wynagrodzenie. Gdzie mieszkają najbogatsi Polacy?
GUS opublikował informacje dotyczące zarobków w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku wyniosło 5167,47 zł brutto.
Ale te kwoty różnią się m.in. pod względem geograficznym. Z danych GUS wynika, że na największe zarobki mogą liczyć mieszkańcy Mazowsza - średnia dla tego regionu wynosi 6247,60 zł. W pierwszej piątce “najbogatszych” województw znalazły się jeszcze dolnośląskie (5366 zł), małopolskie (5186 zł), śląskie (5172 zł) i pomorskie (5141 zł).
Z kolei obszary, w których Polacy zarabiają statystycznie najmniej to Świętokrzyskie (4538 zł), Podkarpackie (4512 zł) i Warmińsko-Mazurskie (4472 zł).
Pełne dane na temat przeciętnych zarobków w Polsce pojawiły się na Twitterze na profilu ekonomisty Rafała Mundrego.
GUS:
— Rafał Mundry (@RafalMundry) November 21, 2021
Padało dane o przeciętnym wynagrodzeniu w 2020 w rozbiciu na województwa.
Najwyższe pensje są w mazowieckim (bez zaskoczenia, Warszawa)
Ale różnica do najmniej "bogatych" woj to niemal 30% ⚠️(warm-maz, świętokrzyskie)
Najbliżej warszawskim pensjom na dolnym śląsku (KGHM?) pic.twitter.com/iXs09boV2h
Czy wasze zarobki odpowiadają tym danym?
Zobacz również: Ile zarabiają kasjerzy w Biedronce i Lidlu? Ujawniamy aktualne stawki