Praca w biurze kontra home office. Gdzie wolą pracować kobiety, a gdzie mężczyźni?

Preferencje obu płci znacznie się od siebie różnią.
Praca w biurze kontra home office. Gdzie wolą pracować kobiety, a gdzie mężczyźni?
Fot. Unsplash
10.11.2021

Jak wynika z badania, deklarację, aby wrócić do biur zdecydowanie wskazywali mężczyźni, co drugi woli tak pracować niż na home office. Wśród kobiet jest dokładnie na odwrót. Nie brakuje im pracy w biurze, lubią taką atmosferę, ale przyzwyczaiły się do pracy w domu.

Praca w biurze czy na home office?

Jak wynika z badania „Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują Polscy pracownicy” przeprowadzonego przez Dailyfruits wynika, że to głównie mężczyźni wolą pracować w biurze. Aż 55% respondentów wybrało taką formę pracy, a jedynie 6% deklarowało, że woli home office. W przypadku kobiet 56% ankietowanych wybrało home office, a jedynie 25 % zadeklarowało, że woli pracę w biurze.

Mężczyzn najbardziej do powrotu do biur motywuje komfortowa przestrzeń do pracy (47%) oraz przyjazna atmosfera, możliwość spotkań przy kawie oraz wspólne posiłki (43%). Kobiety wybrały wymianę doświadczeń i możliwość bezpośrednich spotkań (39%), możliwość bezpośredniej interakcji z ludźmi (38%) oraz przyjazną atmosferę i wspólne posiłki (38%).

Zobacz także: Ile zarabiają księża w Polsce?

Zarówno mężczyźni (60%) jak i kobiety (56%) są zgodni, że przyjazne środowisko pracy budują przede wszystkim ludzie. Dla obu płci równie ważne są również eventy integracyjne, jak deklarowało 49% kobiet i 44% mężczyzn.

Z perspektywy ostatniego roku obserwujemy, że coraz więcej pracodawców zauważa potrzebę budowania więzi jako najważniejszy czynnik pracy hybrydowej. Integracja online niesie za sobą szereg korzyści takich jak poczucie przynależności do zespołu. To bardzo ważna wartość szczególnie w czasach pracy zdalnej. Wysyłając pracownikom paczki na home office lub organizując spotkania online pokazuje się pracownikom, że nadal są bardzo ważną częścią zespołu. Bazując na rozwiązaniach umożliwiających realizację zdalnych działań team building, na przykład gotowanie online czy realizację firmowych śniadań po przesłaniu do pracowników produktów na ich przygotowanie, można reagować na bieżące potrzeby pracowników właśnie w zakresie potrzeby integracji – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Na pytanie dlaczego nie lubimy pracować w biurze zarówno kobiety, jak i mężczyźni wskazywali głównie: uciążliwy dojazd, brak parkingu czy korki – 54%. Niechęć wzbudza również poczucie bycia kontrolowanym lub nielubianym, a także dodatkowe obowiązki gdy jesteśmy w biurze (17%). Niektóre firmy nadal nie posiadają również właściwej przestrzeni do spożywania posiłków, klimatyzacji, właściwego oświetlenia, dobrego krzesła czy po prostu ciszy (16%). Nie lubimy również wcześnie wstawać i przygotowywać się do pracy (6%) lub jesteśmy zmęczeni dużą ilością spotkań (5%). Praca w biurze nie pozwala nam również na domowe obowiązki i opiekę nad dziećmi, kiedy jesteśmy w biurze (5%).

Jak wynika z przeprowadzonego badania największym czynnikiem zachęcającym do powrotu są dobrze zbudowane zespoły, które dbają o swoich pracowników zarówno w sferze relacji pracowniczych jak i zapewniają dobrą jakość pracy. Również na tym czynniku powinni skupić się pracodawcy, którzy zdecydowali się na pozostanie w formie hybrydowej.

Zobacz także: Mój partner chce rzucić pracę już po pierwszym dniu…

Badanie „Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy” zostało zrealizowane w formie ankiety przez firmę Dailyfruits na próbie 500 pracowników. Sondaż składał się z pytań otwartych i zamkniętych i został przeprowadzony w dniach 2.08.2021 – 1.10.2021.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Gwiazdy, które mają bardzo słaby wzrok. Nawet minus 18 dioptrii!
Gwiazdy, które mają bardzo słaby wzrok. Nawet minus 18 dioptrii! - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.11.2021 22:30
Wolę pracować z domu, bo nie tracę czasu na dojazdy czyli jakieś 2 godz. dziennie. Zamykam się w jednym pokoju, gdzie urządziłam home office, nie odrywam się do domowych obowiązków- odkurza roomba, zmywa zmywarka, a jedzenie mam z cateringu dietetycznego. Mam wrażenie, że jestem bardziej wydajna i mniej zmęczona niż wcześniej siedząc w biurze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.11.2021 18:42
Budowanie wiezi i przynaleznosc do zespolu? A to przepraszam niby po co? Do pracy idzie sie po to, zeby zarobic pieniadze, a nie budowac wiezi!
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.11.2021 17:31
Home office zdecydowanie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.11.2021 16:58
Cenię sobie pracę z domu, oszczędzam mnóstwo czasu. Dodatkowo również oszczędzam pieniądze. Mam nadzieję, że już nie wrócę do biura.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.11.2021 09:52
Ja pracuję z domu i uważam, że to najlepsze co mnie spotkało. Nie tracę czasu na stanie w korkach, dojazdy, rano nie muszę się malować, wystarczy że wezmę prysznic. Oszczędzam na kosmetykach do makijażu, na paliwie, nie zachodzę do sklepów tak często. Lubię pracować w spokoju, bez gadających obok koleżanek. Ciężko by mi było wrócić teraz do biura.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie