Jeśli wybierasz się na rozmowę o pracę, lepiej zrezygnuj z tego koloru. Ma świadczyć o nadmiernej pewności siebie

A ta bardzo często jest utożsamiana z arogancją.
Jeśli wybierasz się na rozmowę o pracę, lepiej zrezygnuj z tego koloru. Ma świadczyć o nadmiernej pewności siebie
Fot. Unsplash (Mirko di Micco)
29.10.2021

Rozmowa kwalifikacyjna to bez wątpienia jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu dorosłego człowieka. Zwłaszcza kiedy jesteśmy w tej niekomfortowej sytuacji, gdy zostaliśmy bez pracy i bardzo zależy nam na szybkim znalezieniu nowego zatrudnienia. W takich okolicznościach nietrudno o stres i nerwy.

Zobacz również: „Test kubka kawy”. W ten dziwny sposób pracodawca sprawdza, czy warto cię zatrudnić

Nie ulega wątpliwości, że poza imponującym CV o powodzeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej decyduje także sztuka autoprezentacji. Punktualność, dobre maniery, pewność siebie i nienaganny strój - wszystko to składa się na elementy, które zapewniają sukces.

Eksperci z działu kadr potwierdzają, że ubranie zaprezentowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej może okazać się przepustką do wymarzonej pracy, albo przysłowiowym gwoździem do trumny. Wskazali jeden kolor, z którego zdecydowanie powinniśmy zrezygnować przy dobieraniu outfitu idąc na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, jeśli pod koniec rozmowy chcemy usłyszeć: “Jest pani zatrudniona”.

Rozmowa o pracę. Zrezygnuj z ubrań w tym kolorze

Fot. Pexels

Rozmowa o pracę. Zrezygnuj z ubrań w tym kolorze

Tym kolorem jest... pomarańczowy. Świadczą o tym nie tylko opinie ekspertów z działu kadr, ale także wyniki ankiety przeprowadzonej na ten temat.

Badania z ostatnich 50 lat pozwalają nam zrozumieć, że 75 proc. komunikacji to przekaz niewerbalny. Słowa są używane głównie do przekazywania informacji, podczas gdy mowa ciała, mimika twarzy i sposób prezentowania się służą do oceny postaw interpersonalnych i zaufania. Podczas gdy pomarańczowy może być twoim ulubionym kolorem, dla odbiorców może podświadomie komunikować, że jesteś atencyjną i zbyt pewną siebie kandydatką do pracy

- wyjaśniała specjalistka związana z działem kadr w firmie Snagajob w rozmowie z portalem purewow.com.

Podobne wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej w roku 2013 przez firmę CareerBuilder. W badaniu wzięło udział ponad 2 tys. managerów i pracowników z działów HR zajmujących się zatrudnianiem nowych pracowników z różnych branż. Większość z nich, bo 25 proc. wskazało, że pomarańczowy to najgorszy kolor, w jaki można ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.

Co sądzicie o takim związku między kolorystyką outfitu podczas rozmowy o pracę a tym, jak jesteśmy odbierani przez potencjalnych pracodawców?

Zobacz również: „Kłamać jak...” Polak na rozmowie o pracę. Blisko połowa z nas oszukuje potencjalnych pracodawców

Polecane wideo

Najmroczniejsze sekrety znaków zodiaku. Oto rzeczy, do których nikomu się nie przyznają
Najmroczniejsze sekrety znaków zodiaku. Oto rzeczy, do których nikomu się nie przyznają - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.10.2021 22:52
Ale napisać, że to bardzo nieuprzejme i lekceważące mówić kandydatowi, że dobrze wypadł, że oddzwonią, i potem tego nie robią, to już nie napiszą. Ty masz przychodzić w przepisowych kolorach i fasonach, a ciebie niedoszły przełożony może przyjmować w dresie czy w kapciach i to jest ok. Wiem co mówię, bo miałam takie przypadki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2021 11:19
Akurat pewność siebie w większości prac jest czymś dobrym.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2021 06:35
To chyba HR musi mieć niesamowite problemy z pewnością siebie, skoro wróży z fusów na podstawie koloru ubrania.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie