Ile zarabiają księża w Polsce?

Datki na tacę, opłaty za ślub, chrzciny, pogrzeby, pieniądze z kolędy, intencje mszalne. Czyli w sumie ile?
Ile zarabiają księża w Polsce?
Fot. unsplash.com (Alicia Quan)
17.10.2021

Zarobki różnych grup społecznych budzą powszechną ciekawość i zainteresowanie. Chcemy wiedzieć, jakie pensje otrzymują pracownicy dyskontów, politycy, lekarze, czy nauczyciele. A co z duchownymi? Ich majątki wzbudzają szczególne emocje. Radio Zet postanowiło przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Polecamy także: Ile zarabia się w restauracji Magdy Gessler?

Ile zarabiają księża?

Zdaniem dziennikarzy Radia Zet, podczas niedzielnych mszy księża są w stanie uzbierać na tacę nawet około 2 tys. zł. W skali roku daje to zatem około 100 tys. zł, z czego 25% parafia musi przekazywać kurii.

- Księża pobierają również opłaty za obrzędy i sakramenty. Cennik jest zróżnicowany i ustala go parafia. Średni koszt ślubu to ok. 700 zł. Za chrzest trzeba zapłacić ok. 250 zł, za pogrzeb ok. 650 zł. W większych miastach ceny są zazwyczaj dużo wyższe i za ślub oraz pogrzeb trzeba zapłacić nawet ponad tysiąc złotych – dodaje o2.pl.

Co z intencjami mszalnymi? Według Radia Zet w skali roku przynoszą one parafii około 70 tys. zł. Składki za kolędę to kolejne 35 tys. zł – 60% z tej kwoty zostaje w parafii, reszta oddawana jest kurii.

Zarobki księdza w miejskiej parafii przekraczają 6 tys. złotych. Proboszcz parafii może zarabiać nawet ponad 10 tys. zł. To dlatego, że w miejskich parafiach wierni są zazwyczaj zamożniejsi – wylicza serwis.

Ksiądz, który w wieku 65 lat przechodzi na emeryturę, dostaje standardową kwotę z ZUSu. Po ukończeniu 75 lat dochodzą do tego pieniądze z Funduszu Kościelnego (4,08 proc.).

- Waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego jest wyższa niż pozostałych emerytów. Oznacza to, że duchowni mogą liczyć na podwójną podwyżkę świadczeń. Księża pobierają także trzynaste emerytury, a także płacą niższe podatki od pozostałych emerytów – podsumowuje serwis.

Chodzicie regularnie do kościoła?

Zobacz także: Kasjer bogatszy od nauczyciela. Ile zarabia się w dyskontach?

Polecane wideo

Mówią o niej „najseksowniejsza kasjerka na świecie”. Jej uroda zwala klientów supermarketu z nóg
Mówią o niej „najseksowniejsza kasjerka na świecie”. Jej uroda zwala klientów supermarketu z nóg - zdjęcie 1
Komentarze (108)
Ocena: 4.89 / 5
gość (Ocena: 5) 21.11.2021 09:16
zarabia więcej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2021 08:02
Bzdura
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.10.2021 07:35
Nie wrzucajcie wszystkich księży do tego samego wora. Nie każdy jest taki jak Rydzyk :)
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 20.10.2021 20:30
Ja wzielam talking slub cywilny , a w Boga razem wierzymy , rodzina tez ale nikt nie miał nic przeciwko. Na ślubie tez suknie biała miałam , a niby kto powiedział ze suknia i wesele tylko przy kościelnym Haha co za brednie.Nie będę porostu tym złodziejom płacić 2 tysiące za pierdoly
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.10.2021 03:06
Nie mogłem uwierzyć, że kiedykolwiek ponownie połączę się z moim byłym kochankiem, byłem tak traumatyczny, że zostałem sam, bez ciała, które mogłoby zostać przy mnie i być ze mną, ale pewnego dnia miałem szczęście, że to spotkałem potężny czarodziej dr Akhere, po opowiedzeniu mu o mojej sytuacji zrobił wszystko, co w ludzkiej mocy, aby mój kochanek wrócił do mnie,w rzeczywistości po rzuceniu zaklęcia mój były kochanek wrócił do mnie niecałe 48 godzin, mój były kochanek przyszedł z powrotem błagając mnie, że nigdy więcej mnie nie opuści, 3 miesiące później zaręczyliśmy się i pobraliśmy, jeśli masz taką samą sytuację, po prostu skontaktuj się z dr Akhere na jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com bardzo dziękuję za przywrócenie mi mojego byłego kochanka, jego e-mail: AKHERETEMPLE @ gmail . com lub zadzwoń/whatsapp:+2349057261346 .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie