Ile zarabiają księża w Polsce?

Datki na tacę, opłaty za ślub, chrzciny, pogrzeby, pieniądze z kolędy, intencje mszalne. Czyli w sumie ile?
Ile zarabiają księża w Polsce?
Fot. unsplash.com (Alicia Quan)
17.10.2021

Zarobki różnych grup społecznych budzą powszechną ciekawość i zainteresowanie. Chcemy wiedzieć, jakie pensje otrzymują pracownicy dyskontów, politycy, lekarze, czy nauczyciele. A co z duchownymi? Ich majątki wzbudzają szczególne emocje. Radio Zet postanowiło przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Polecamy także: Ile zarabia się w restauracji Magdy Gessler?

Ile zarabiają księża?

Zdaniem dziennikarzy Radia Zet, podczas niedzielnych mszy księża są w stanie uzbierać na tacę nawet około 2 tys. zł. W skali roku daje to zatem około 100 tys. zł, z czego 25% parafia musi przekazywać kurii.

- Księża pobierają również opłaty za obrzędy i sakramenty. Cennik jest zróżnicowany i ustala go parafia. Średni koszt ślubu to ok. 700 zł. Za chrzest trzeba zapłacić ok. 250 zł, za pogrzeb ok. 650 zł. W większych miastach ceny są zazwyczaj dużo wyższe i za ślub oraz pogrzeb trzeba zapłacić nawet ponad tysiąc złotych – dodaje o2.pl.

Co z intencjami mszalnymi? Według Radia Zet w skali roku przynoszą one parafii około 70 tys. zł. Składki za kolędę to kolejne 35 tys. zł – 60% z tej kwoty zostaje w parafii, reszta oddawana jest kurii.

Zarobki księdza w miejskiej parafii przekraczają 6 tys. złotych. Proboszcz parafii może zarabiać nawet ponad 10 tys. zł. To dlatego, że w miejskich parafiach wierni są zazwyczaj zamożniejsi – wylicza serwis.

Ksiądz, który w wieku 65 lat przechodzi na emeryturę, dostaje standardową kwotę z ZUSu. Po ukończeniu 75 lat dochodzą do tego pieniądze z Funduszu Kościelnego (4,08 proc.).

- Waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego jest wyższa niż pozostałych emerytów. Oznacza to, że duchowni mogą liczyć na podwójną podwyżkę świadczeń. Księża pobierają także trzynaste emerytury, a także płacą niższe podatki od pozostałych emerytów – podsumowuje serwis.

Chodzicie regularnie do kościoła?

Zobacz także: Kasjer bogatszy od nauczyciela. Ile zarabia się w dyskontach?

Polecane wideo

Mówią o niej „najseksowniejsza kasjerka na świecie”. Jej uroda zwala klientów supermarketu z nóg
Mówią o niej „najseksowniejsza kasjerka na świecie”. Jej uroda zwala klientów supermarketu z nóg - zdjęcie 1
Komentarze (116)
Ocena: 4.89 / 5
gość (Ocena: 5) 18.12.2022 03:41
To złodzieje , my jesteśmy od zawsze wierzący i nadal wierzymy , jednak kościół to już nie ten sam bezinteresowny co kiedyś , wiec wzięliśmy „tylko”jak to niektórzy twierdzą , slub cywilny , nie będziemy wspierać zlodzieji i pedofili
odpowiedz
Wercyn Getoryks (Ocena: 4) 29.04.2022 20:34
Polscy Biskupi mają przeważnie w Rzymie apartamenty jak udają się do Watykanu , to po załatwieniu spraw w Watykanie relaksują się potem w swoich apartamentach Rzymskich Arcybiskup Juliusz Peltz miał apartamencik warty 1, 5 miliona Euro w centrum Rzymu ... Dlaczego miał by nie korzystać skoro ludzie dają kasę a Biskup już sam nie wie co ma z tą kasą robić ... !
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.12.2021 14:58
A nasz Daniel K. to jaki dobry gospodarz. 2 patyki za slup ,wjec siedze na kocia lape. I tak dalej.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.12.2021 13:31
Nie chcę martwić co poniektórych komentujących nieprzychylnie na temat Żydów, ale :"Jezus rodzi się pośród ludu Izraela, wzrasta w Jego kulturze i religii, myśli i mówi po aramejsku według ówczesnych zasad pojęciowych i lingwistycznych, zachowuje zwyczaje i obyczaje swego środowiska. „Jezus jest Żydem i na zawsze nim pozostanie” – naucza Kościół katolicki."
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.12.2021 09:42
Naszego proboszcza stać na dziwki nowe audi A5 i dom na Słowacji, więc zarabia chyba trochę więcej niż 10 tyś miesięcznie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie