Wypalenie zawodowe to choroba. Cierpisz na nie? Dostaniesz L4

Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Wypalenie zawodowe to choroba. Cierpisz na nie? Dostaniesz L4
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels
01.10.2021

Ciągłe niewyspanie, obniżony nastrój, poczucie bezsensu czy negowanie swoich osiągnięć to tylko jedne z symptomów wypalenia zawodowego. I o ile dziś możemy mówić tutaj wyłącznie o nazwie grupy pewnych objawów, tyle od 1 stycznia 2022 roku będziemy mieć już na myśli chorobę.

Przeczytaj też: Krzywa szczęścia: Kiedy ludzie są najbardziej zadowoleni z życia?

Wypalenie zawodowe zostało uznane za jednostkę chorobową

Choć może na pierwszy rzut oka wypalenie zawodowe nie brzmi groźnie, w rzeczywistości może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jak to możliwe? Gdy mamy do czynienia z olbrzymim niezadowoleniem ze swojej pracy (a więc i życia) w grę wchodzi silny stres. Nerwy te sprawiają, że człowiek staje się nie tylko bardziej agresywny, ale jednocześnie mniej ufny i wycofany. Ponadto znacznie obniża się jego odporność i zaostrza przebieg chorób przewlekłych, takich jak na przykład cukrzyca.

W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia wzięła ten temat pod lupę w 2019 roku. Do jakich wniosków doszli naukowcy? Uznano, że od stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe trafi do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Co to dla nas oznacza? Jeśli lekarz zdiagnozuje u nas taki stan, będzie mógł wystawić L4.

Wypalenie zawodowe – jakie są jego przyczyny i czy można jemu zapobiec?

Powodów takiego stanu zdrowia może być wiele. Niemniej najczęściej uważa się, że odpowiedzialne są za niego: nieodpowiednie wynagrodzenie, nadgodziny, zbyt wiele obowiązków czy niska kultura pracy.

Czy można zapobiec wypaleniu zawodowemu? W pewnym stopniu na pewno. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem czy pracodawcą, twórz przyjazne środowisko pracy. Jeśli wyczujesz problem, koniecznie porozmawiaj o tym z druga osobą. Raz na jakiś czas warto również skorzystać z pomocy specjalisty i udać się do psychologa lub coatch’a.

Polecane wideo

Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały?
Wiek mentalny znaków zodiaku. Kto jest największym dzieckiem, a kto jest nad wyraz dojrzały? - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 01.10.2021 22:14
Najbardziej wypaleni będą nauczyciele. Następnie pracownicy administracji, pielęgniarki, lekarze. Najzdrowsi będą ludzie na samozatrudnieniu, dziennikarze i inżynierowie budowlani.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.10.2021 15:41
Tylko pytanie, kto będzie pracował ? Bo nagle wszyscy stwierdzą, że są ,,wypaleni,,zawodowo i zejdą na L4. To najgłupszy pomysł o jakim słyszałam. Już lepiej, żeby firmy w Polsce wprowadziły ten urlop miesiączkowy dla kobiet,o którym wcześniej pisaliście, bo pierwsze dwa dni okresu to katorga dla większości kobiet i ten czas powinny przesiedzieć w domu. Są takie, które w ogóle nie mogą wstać z łóżka w tym czasie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.10.2021 10:48
Ile będzie takich ludzi którzy będą wykorzystywać takie L4 a ile będzie takich co faktycznie powinni takowe mieć? Myślę że mniej będzie tych drugich... I będziemy pracować mało że na patologię 500+ to na oszustów którzy będą sobie siedzieć w domu i nic nie robić.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie