Praca zdalna ma na nas gorszy wpływ niż sądzono. Ponure wnioski badania

W szczególnie złej sytuacji znalazły się kobiety.
Praca zdalna ma na nas gorszy wpływ niż sądzono. Ponure wnioski badania
Fot. Unsplash
29.09.2021

Po wybuchu pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku tysiące pracowników przeszły na pracę zdalną. Tym samym nasze mieszkania stały się jednocześnie miejscami pracy. Początkowo wiele osób postrzegało tę sytuację jako pozytywną zmianę, jednak z czasem wszyscy zaczęliśmy tęsknić za biurową rzeczywistością.

Zobacz również: Będzie kolejny dzień wolny od pracy? Jest plan nowego święta państwowego

Okazuje się, że praca zdalna ma na nas o wiele gorszy wpływ, niż początkowo sądzono. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego oraz doktora Mariusza Zięby z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS. Wypełnianie obowiązków zawodowych z domu przełożyło się negatywnie zwłaszcza na kobiety.

Koronawirus a praca zdalna. Negatywny wpływ pracy z domu

Fot. Unsplash

Koronawirus a praca zdalna. Negatywny wpływ pracy z domu na psychikę

Jak informuje serwis naukawpolsce.pap.pl, przez trzy miesiące, na przełomie grudnia 2020 roku i lutego 2021 roku, grupa badaczy społecznych zbierała dane na temat kondycji psychicznej pracowników. Naukowcy przeprowadzili badanie internetowe wśród 587 Polek i Polaków w wieku 21-66 lat. Pytali o szereg aspektów związanych z przejściem na pracę zdalną w czasie pandemii COVID-19.

Jak wynika z analiz, na pracę zdalną po wybuchu pandemii przestawiło się blisko 90 proc. respondentów. Przed marcem 2020 roku w takim trybie regularnie pracował jedynie co 10. badany.

To zestawienie wystarczy, aby uświadomić sobie, jak dużym wyzwaniem dla polskich pracowników było przejście z pracy w biurze do pracy z domu. Jedna piąta zbadanych przez nas Polaków przyznała, że w okresie pandemii nie miała i podejrzewam, że nadal nie ma wystarczająco komfortowych warunków do tego, by pracować z domu. Dla około 12 proc. wyzwaniem było jednoczesne skupienie się na pracy i pogodzenie jej z potrzebami domowników

– mówi dr Piotr Pilch z Katedry Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego.

Dla 38 proc. badanych zmiana trybu pracy na zdalny nie stanowiła problemu.

Najczęściej mowa o młodych pracownikach, którzy na ogół mają nieco mniej obowiązków domowych niż ich starsi koledzy. Ci respondenci oceniają przejście w tryb tzw. home office na ogół pozytywnie

– zauważa Pilch.

Trudności, których doświadczyła część badanych, wiązały się przede wszystkim z sytuacją, w której inni domownicy musieli również uczyć się lub pracować zdalnie. W efekcie dorośli pracujący mieli niższą efektywność w codziennych zadaniach zawodowych. O ile jedna czwarta respondentów wskazała, że nie posiada wydzielonej przestrzeni do pracy w domu, jedna trzecia osób odpowiedziała, że pracuje w pomieszczeniach wspólnych razem z innymi domownikami.

Niemal 45 proc. badanych podzieliło się odczuciem, że w okresie pandemii ich dzień pracy był wydłużony - czasami nawet do 10-12 godzin. Z kolei co druga osoba zauważyła, że pracuje znacznie więcej niż przed pandemią.

Naukowcy zaobserwowali również dysproporcję w poziomie stresu. Specjalizująca się w kwestiach związanych z dobrostanem organizacji pracy i pracowników psycholożka mgr Agnieszka Zawadzka-Jabłonowska, współautorka badania z ramienia Akademii Leona Koźmińskiego, mówi, że kobiety były bardziej zestresowane realiami pracy zdalnej niż mężczyźni.

Przypuszczamy, że to na nie spadła większa część obowiązków domowych, a wyższy stres mógł wynikać z trudności łączenia pracy zdalnej ze sprawami rodzinnymi.

Zobacz również: Lista zawodów, w których kobiety zarabiają więcej od mężczyzn. To tylko 9 branż

Polecane wideo

Młodszy syn Britney Spears ma już 15 lat. Jego dziewczyna chwali się romantycznymi zdjęciami
Młodszy syn Britney Spears ma już 15 lat. Jego dziewczyna chwali się romantycznymi zdjęciami - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.56 / 5
Nina (Ocena: 5) 05.10.2021 07:59
Zależy dla kogo, mnie odpowiada praca zdalna. W domu mam cisze i jestem bardziej wydajna. W wolnej chwili mam czas na włączenie prania, roomby czy przygotowanie obiadu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.10.2021 15:16
Mi praca zdalna pasuje, mogłoby już tak zostać na stałe. Duża oszczędność czasu i pieniędzy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.10.2021 10:00
Nie widzę u siebie żadnego z wyżej wymienionych objawów. Wręcz przeciwnie - widzę, że oszczędzam czas, łatwiej mi pogodzić obowiązki domowe i pracę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.09.2021 10:56
Ci, którzy swoje życie prywatne ułożyli dobrze, na zdalnym odżywają. Jeśli dostajesz depresji i nerwicy bo musisz przebywać w domu, to znaczy, że masz całkowicie spiep...e swoje życie domowe. Przebywanie w domu z babą/chłopem i bachorami jest nie do zniesienia? To powinno dać do myślenia, ile sensu jest we wchodzeniu w związki i rozmnażaniu się. Lockdown nie stworzył problemów, on je tylko unaocznił. Ale ludzie wyciągać wniosków nie potrafią.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.09.2021 08:39
po tych prawie 2 latach bardzo się to spolaryzowało - Ci co pracowali co pracują więcej (te 10-12 godzin jako standard), a Ci co się opieprzali mogą to robić ze zdwojoną siłą, i im się HO podoba. Szkoda, ze coraz bardziej to pracodawcy widzą i zaczynają pozbywać się tych osób, za które pracują inni.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie