Czterodniowy tydzień pracy i urlop menstruacyjny. Polska firma wprowadza przełomowe zmiany

„Zmiana, która idzie z duchem czasu, i która słucha kobiecego głosu”.
Czterodniowy tydzień pracy i urlop menstruacyjny. Polska firma wprowadza przełomowe zmiany
Fot. iStock/Pexels
03.09.2021

O czterodniowym tygodniu pracy coraz częściej mówi się nie jako o fikcji, ale jako o zmianie, która może nas czekać już w najbliższych latach. Jednym z krajów, który przetestował taki model jest Islandia. Wyniki eksperymentu przeszły najśmielsze oczekiwania, a eksperci mówią o “przytłaczającym sukcesie”.

Zobacz również: Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wyniki? Spektakularne!

Póki co w Polsce możemy tylko pomarzyć o pracy przez cztery, a nie pięć dni w tygodniu. Z małymi wyjątkami. Jednym z nich jest firma Spadiora, produkująca apaszki. Niedawno założycielka marki poinformowała, że wprowadza dla swoich pracowników nie tylko krótszy tydzień pracy, ale także urlop menstruacyjny.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Spadiora (@spadiora)

Urlop menstruacyjny i 4-dniowy tydzień pracy w polskiej firmie

Marta Lech‐Maciejewska wyjaśniła swoją decyzję na łamach blogu supertsyler.pl.

Któregoś pięknego, poniedziałkowego poranka, spisując i nanosząc na oś czasu wszystkie „asapy”, „deadliny” i inne „musty”, które miały się ciągu tego tygodnia wydarzyć, jedna z dziewczyn pokazała nam mema z zatroskanym pracownikiem i podpisem: “Czterodniowy tydzień pracy? Coś, czego nigdy nie będziesz miał”. Nie dało się nie słyszeć szmeru tęsknego rozmarzenia, który nieśmiało przemknął przez nasze spadiorowo-superstylerowe biuro. A że wcześniej czytaliśmy już o takich eksperymentach zaraz po urlopie, na początku sierpnia oznajmiliśmy pracownikom wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Po czym zaczęliśmy ustalać szczegóły, aby wszystkie sprawy firmowe nadal mogły biec swoim tokiem.

Na pewno wymagało to i wciąż wymagać będzie pewnej elastyczności w podejściu do definicji czasu pracy i wykonywanych obowiązków. Elastyczności, której skutecznie (acz dość nieoczekiwanie) nauczyła nas pandemiczno-lockdownowa historia, kiedy pracując w większości w swoich własnych domach, godząc paralelnie obowiązki wielu ról społecznych (pracownika, rodzica, partnera) nauczyliśmy się pracować po prostu efektywniej. Opinię tę podzielają moje koleżanki, pracujące zarówno „na swoim”, jak i w korporacjach.

Dlatego postanowiliśmy wykorzystać tę covidową naukę i od sierpnia 2021 roku wprowadziliśmy w naszej „organizacji” wolne piątki, tym samym konstytuując czterodniowy tydzień pracy.

Ale to nie wszystko. Firma Spadiora jako jedna z nielicznych w naszym kraju postawiła również na urlop menstruacyjny.

Drugim pomysłem, który postanowiliśmy wprowadzić to tzw. urlop menstruacyjny. Nasz #girlpower team to (nie licząc Janka) same kobiety. Siłą rzeczy – nic, co kobiece, nie jest nam obce. Nazywamy rzeczy po imieniu i nie uznajemy tematów tabu. Tak - mamy miesiączkę! A każda z nas przechodzi ją inaczej. Jednak dla każdej jest/bywa ona bolesna, sprawiająca dyskomfort. Stąd pomysł, by wtedy, gdy najbardziej tego potrzebujemy, wziąć dzień wolny lub pracować z domu. Nie, nie prowadzimy kalendarzyków pracowniczych i nie monitorujemy długości cyklu. Wzajemne zaufanie w 100 proc. wystarczy.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lindsay | Womb Cycle Guide (@flowwithyourflow)

Marta Lech-Maciejewska podsumowała swoją decyzję następującymi słowami:

Te zmiany to również dla mnie krok w przyszłość. Żaden z moich wcześniejszych szefów nie wykazywał się taką wyrozumiałością wobec zatrudnionych kobiet. Pamiętam też, jak bardzo mi tego brakowało i dlatego dziś wprowadzam nowy zwyczaj wiedząc, że Spadiora to nie tylko apaszki zabierające głos w ważnych społecznie sprawach, ale też zmiana, która idzie z duchem czasu, i która słucha kobiecego głosu, również tu, w naszej małej, rodzinnej firmie.

Warto dodać, że Spadiora to nie pierwsza polska firma, która wprowadziła do swojej polityki urlop menstruacyjny. Rok temu podobną decyzję podjęła marka PLNY LALA.

Co sądzicie o tych rozwiązaniach? Chcielibyście, aby stały się normą na polskim rynku pracy?

Zobacz również: Czy urlop miesiączkowy ma sens? Oto szczere odpowiedzi kobiet, którym przysługuje

Polecane wideo

Horoskop miłosny na WRZESIEŃ
Horoskop miłosny na WRZESIEŃ - zdjęcie 1
Komentarze (29)
Ocena: 4.86 / 5
gość (Ocena: 5) 15.10.2021 20:46
Dobry artykuł. Można tylko pozazdrościć ,że są firmy które rozumieją kobiety. Ja nie miałam tych problemów. Niestety moja córka od początku w czasie okresu wymiotowała, mdlała i była nie do życia. Dopiero jak zaczęła brać hormony to było lepiej , żadne leki przeciw bólowe nie pomagały. Smutne w tym było to, że nawet lekarze kobiety tego nie rozumiały. Pozdrawiam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.09.2021 10:52
Tak, chciałabym. Pierwsze dwa dni okresu to dla mnie katorga co miesiąc. Ostatnio nie miewam już tak ostrego bólu jajników, ale jednak mnie boli i powoduje dyskomfort. Wolałabym w tych dniach zostać w domu zamiast iść do roboty.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.09.2021 23:31
Co za głupoty. Jest eferalgan do rozpuszczenia w wodzie ,działa na najsilniejsze bóle...wzmocnić się np jagodami ... I pracować...
zobacz odpowiedzi (7)
gość (Ocena: 5) 03.09.2021 15:26
A potem się dziwią, że kobiety zarabiają mniej. A to okres, a to ciąża i najlepiej od pierwszego miesiąca L4, potem a bo dziecko.
zobacz odpowiedzi (14)
gość (Ocena: 5) 03.09.2021 14:54
Jak coś takiego wprowadzą, to niedługo w ogole kobiet nie będą zatrudniać i będą woleli wziąć sobie facetów. Jestem sama kobietą. Wiem co to okres. Mogą wprowadzić jakieś udogodnienia, dzięki którym kobieta mogłaby się poczuć lepiej, ale nie wolne! Za to wolne będzie płacił najpewniej pracodawca. Więc będzie zatrudniał albo kobiety po menopauzie albo facetów. Więc to będzie strzał w kolano
odpowiedz

Polecane dla Ciebie