Nie jesteś zaszczepiona? Pracodawca będzie mógł obniżyć Ci pensję lub wysłać na bezpłatny urlop

Minister zdrowia chce w ten sposób zachęcić do szczepień przeciw COVID-19.
Nie jesteś zaszczepiona? Pracodawca będzie mógł obniżyć Ci pensję lub wysłać na bezpłatny urlop
Fot. Unsplash (Hakan Nural)
30.08.2021

Szczepienia przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych tematów minionych miesięcy. Choć eksperci ze służby zdrowia przekonują, że szczepionki mogą znacznie przyspieszyć zażegnanie pandemii, wciąż nie brakuje osób, które nie chcą lub boją się to zrobić. Minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił więc działać.

- Pojawiły się szczegóły projektu ustawy, który niebawem na zostać skierowany do Sejmu. Wiadomo, że pracodawcy uzyskają dostęp do rejestru osób zaszczepionych – informuje o2.pl.

Na tym nie koniec.

Zobacz także: Zaskakujący skutek uboczny COVID-19. „Obniża inteligencję”

Czy pracodawca może zwolnić osobę niezaszczepioną?

Jak zapowiedział Adam Niedzielski w rozmowie z „Faktem”, pracodawcy będą mieli prawo przesunąć niezaszczepionych pracowników na inne stanowiska, np. takie, które nie wiążą się z kontaktami z klientem.

Co istotne, właściciele firm nie będą mogli jednak nikogo zwolnić z powodu braku szczepień. - Jeżeli pracodawca zdecyduje się kogoś przesunąć na inne stanowisko, będzie mógł obniżyć jego wynagrodzenie – wyjaśnia serwis.

Kolejną opcją, którą rozważa resort zdrowia, jest skierowanie niezaszczepionej osoby na bezpłatny urlop.

Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny.

A co z osobami, które dopiero ubiegają się o pracę w danej firmie? Okazuje się, że przyszły pracodawca będzie mógł od nich zażądać zaświadczenia o szczepieniu jeszcze przed podpisaniem umowy.

Co sądzicie o takich rozwiązaniach?

Zobacz także: Jakie obostrzenia czekają nas jesienią?

Polecane wideo

Po narodzinach 80 proc. jego ciała pokrywały znamiona. Jak chłopczyk wygląda dzisiaj?
Po narodzinach 80 proc. jego ciała pokrywały znamiona. Jak chłopczyk wygląda dzisiaj? - zdjęcie 1
Komentarze (23)
Ocena: 3.96 / 5
gość (Ocena: 5) 31.08.2021 08:36
Nigdy nie zgodzę się przyjąć tego eksperymentalnego preparatu. To wszystko nie mieści się w głowie! Myślałam, że pieniądze dostajemy za pracę, a nie za branie udziału w eksperymentach medycznych.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.08.2021 21:53
Co by nie mówić to pracodawcom brakuje pracowników, wszędzie są etaty w dużych miastach
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 30.08.2021 16:01
To jest łamanie prawa. Ja choćbym miała zdechnąć z głodu to nie wstrzyknę sobie tego czegoś, nie biorę udziału w tym cyrku.
zobacz odpowiedzi (2)
hihi (Ocena: 5) 30.08.2021 11:32
Proszę bardzo. Pójdę na bezpłatny urlop i w tym czasie będę zarabiać na czarno i pensja brutto cała moja, a ubezpieczenie i tak będę mieć. Ideolo.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.08.2021 11:00
A czy wy wiecie, że szczepienie te trzeba, tak jak na grypę, co roku powtarzać. W dodatku nie chroni przed zachorowaniem, a tylko sprawia, że niby łagodniej się to przejdzie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie