Będzie kolejny dzień wolny od pracy? Jest plan nowego święta państwowego

Mówi się, że mogłoby zostać ustanowione jeszcze w tym roku.
Będzie kolejny dzień wolny od pracy? Jest plan nowego święta państwowego
Fot. Unsplash
26.08.2021

Święto państwowe, zwane też narodowym, nie musi być dniem wolnym od pracy - i odwrotnie. Nie każdy dzień określany jako wolny od pracy jest jednocześnie świętem państwowym. Zgodnie z ustawą obecnie mamy w Polsce 13 dni wolnych od pracy. 

Zobacz również: Polska wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Zdecydowała się na to konkretna branża

Czy już wkrótce będziemy obchodzić nowe święto narodowe, które jednocześnie będzie dniem wolnym od pracy? Wiele wskazuje na to, że tak, i to jeszcze w tym roku. Jeśli ten pomysł wejdzie w życie, będziemy mogli cieszyć się dłuższą przerwą w okresie Bożego Narodzenia. 

Będzie nowy dzień wolny od pracy? Plan nowego święta państwowego 

Powstała petycja w sprawie utworzenia nowego święta państwowego, a zarazem dnia wolnego od pracy. Chodzi o 27 grudnia, czyli rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. 

Autorami projektu są Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział IPN, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. 

Jak informuje PAP, pod petycją zebrano już ponad 3 tys. podpisów. Zdaniem Rafała Reczka, dyrektora poznańskiego oddziału IPN wiele wskazuje na to, że decyzja o ustanowieniu nowego święta państwowego zapadnie w najbliższych miesiącach. Przekonuje też, że rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego będzie obchodzona w tej formie jeszcze w tym roku. 

Jest to inicjatywa, która łączy parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi. Przypomnę, że nowe święto nie ma być dniem wolnym od pracy - co też jest istotne przy podejmowaniu decyzji. Liczymy na to, że najbliższe obchody 27 grudnia będą już miały charakter święta państwowego, organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego 

- mówił Rafał Reczek. 

Co sądzicie o takim pomyśle?  

Zobacz również: Zawody w Polsce, w których zarobisz najlepiej. Takie kwoty nie mieszczą się w głowie

Polecane wideo

Poznaliśmy Miss Polski 2021. Jak wygląda najpiękniejsza kobieta w naszym kraju?
Poznaliśmy Miss Polski 2021. Jak wygląda najpiękniejsza kobieta w naszym kraju? - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 4.83 / 5
Marfil (Ocena: 5) 09.01.2022 14:26
Jak już święto ma być to dajcie ludziom spracowanym wolne gospodarka nie upadnie z tego powodu a ludzie będą wdzięczni
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 26.08.2021 19:52
Najpierw piszecie, że ma być dniem wolnym od pracy, a parę akapitów niżej cytujecie gościa, który mówi, że to nie będzie dniem wolnym od pracy?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.08.2021 13:21
Bez jaj, powstanie wielkopolskie i cała Polska ma świętować? Jak już to lepiej zrobić wielki piątek wolny od pracy. 3 tysiące osób w petycji jakaś kpina
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 26.08.2021 12:37
Przydałby się w artykule link do petycji...
odpowiedz
Poznanianka (Ocena: 5) 26.08.2021 12:17
Wspaniale, jestem za!
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie