Zawieszenie programu „500 plus” i wzrost podatków po pandemii?

Polska jest ogromnie zadłużona. Rząd zacznie szukać oszczędności.
Zawieszenie programu „500 plus” i wzrost podatków po pandemii?
Fot. Unsplash (Sandy Millar)
25.08.2021

Wybuch pandemii koronawirusa na wiele miesięcy sparaliżował światową gospodarkę, szczególnie odbijając się na biednych krajach. Plajtujące biznesy, kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia, a także obostrzenia uniemożliwiające wielu branżom normalne funkcjonowanie sprawiły, że Polacy mocno odczuli to po kieszeniach. Czy sytuację poprawią szczepionki, które mają zmniejszyć ryzyko zachorowań i ułatwić powrót do przedpandemicznej rzeczywistości? To się dopiero okaże.

Tymczasem „Rzeczpospolita” zauważa, że już w 2023 roku polski rząd zacznie szukać oszczędności.

Zobacz także: 900 plus zamiast 500 plus. Komu przysługują wyższe świadczenia?

Koniec programu 500+ i 1000+ w 2023 roku

Programy socjalne wprowadzane przez rząd PiS mocno nadwyrężają budżet Polski. Zarówno 500+, jak i planowany 1000+ finansowane są z pożyczonych pieniędzy.

- Taryfa Ulgowa, dana Polsce przez Unię Europejską na czas pandemii, niedługo się skończy. Jeszcze w 2022 roku rząd będzie mógł naciągnąć zasady i znacznie przekroczyć zadłużenie, od 2023 roku będzie to już jednak niemożliwe.

Mówił o tym między innymi zdymisjonowany, niepokorny (wobec PiS i rządu) wicepremier Jarosław Gowin. Polityk twierdzi, że Jarosław Kaczyński będzie starał się doprowadzić do wcześniejszych wyborów, by nie przeprowadzać ich w czasie największego finansowego kryzysu w 2023 roku – czytamy na serwisie planeta.pl.

Zdaniem polityka już za dwa lata rząd będzie zatem szukał oszczędności. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydają się rezygnacja z programów 500+, 1000+ oraz podniesienie podatków.

- Pod znakiem zapytania staje także program dopłat do mieszkań dla młodych rodzin i właściwie wszystkie obietnice wymieniane przez PiS w Polskim Ładzie. Rzeczpospolita potwierdza bowiem: w 2023 roku, czyli planowo po pandemii, w całej Unii Europejskiej ponownie obowiązywać będą limity związane z deficytem budżetowym. Polska będzie mogła przekroczyć limit o maksymalnie 3 procent, jednak programy socjalne PiS i wydawanie pieniędzy na wspieranie obywateli to budżet przekroczony o nawet 4-5 proc. Oznacza to więc albo cięcia, albo jeszcze wyższe podatki. Albo jedno i drugie... – podsumowuje serwis.

Jak myślicie, ten czarny scenariusz spełni się za dwa lata?

Zobacz także: Polski Ład: 1000 plus tylko dla małżeństw? Rodzice w nieformalnych związkach dostaną połowę mniej

Polecane wideo

Ściana ze szkła, wiklinowe żyrandole, wielkie plakaty. Idealne mieszkanie Mariki Jóźwiak
Ściana ze szkła, wiklinowe żyrandole, wielkie plakaty. Idealne mieszkanie Mariki Jóźwiak - zdjęcie 1
Komentarze (38)
Ocena: 5 / 5
olaboga (Ocena: 5) 29.08.2021 18:18
Zlikwidować te plusy w Pissdu, coraz więcej roszczeniowych MaDek i wstrętnych, rozwydrzonych bachorów! Dawniej to była kultura, teraz bachory robią co chcą a MaDki nawet uwagi nie zwrócą tępe pipy. Zabrać im jałmużnę niech idą do pracy i zajmą się porządnym wychowywaniem dzieci. Dzieci leniwej matki na kogo wyrosną?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.08.2021 13:18
Aha wychodzi na to że kraj jest w ch*j zadłużony przez to rozdawnictwo i ten posrany pis, a my obywatele będziemy teraz musieli ten dług spłacić w większych podatkach. Nie no ZAJEBIŚCIE, lepiej być nie mogło...!! Ja bezdzietna, pracująca osoba, która nie dostała niczego od nich, będe musiała teraz więcej zap!erdalać w pracy w nadgodzinach, żeby żyć na poziomie jak do tej pory... BRAWO
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.08.2021 16:36
za te 500 plusy płacimy inflacją, zerowymi procentami w banku, drożyzną w sklepach - nie może tak być, że patologia się mnoży a my na to zarabiamy
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 26.08.2021 16:34
Ludzie muszą się nauczyć żyć na własny rachunek, a nie narobią dzieciaków i oczekują, że to obowiązek całego społeczeństwa je utrzymywać, poza tym co stanie się z tymi nie pracującymi kobietami kiedy dojdą do wieku emerytalnego i nie będą miały żadnych dochodów, żadnej pracy, żadnych kompetencji
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.08.2021 06:59
Szczerze? Taka typowa patologia co to narobiła 4 dzieci i więcej na pewno sobie poradzi. Nie będzie 500 plus, zostaną inne świadczenia rodzinne. Oni dadzą sobie radę. Pozostaną inni,pracujący,którzy muszą zmagać się z podwyżkami i to nie jest fair. Niestety prawda jest taka,że partia rządząca z tego nie zrezygnuje. Minister powie prawdę? Wymienić go!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie