900 plus zamiast 500 plus. Komu przysługują wyższe świadczenia?

Rząd przygotował nowy plan świadczeń na 2022 rok.
900 plus zamiast 500 plus. Komu przysługują wyższe świadczenia?
Fot. Unsplash (Josue Michel)
24.08.2021

„Rodzina 500 plus” to flagowy program partii PiS, który miał się przyczynić do poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. Dzietność w naszym kraju co prawda nie wzrosła tak, jak oczekiwał rząd, ale świadczenie znacznie obniżyło poziom ubóstwa wielodzietnych rodzin.

- Od 2016 roku, gdy obowiązuje program „Rodzina 500 plus”, ze względu na inflację siła nabywcza świadczenia wynosiła na początku roku 448 zł, względem wypłat sprzed sześciu lat. Rząd szykuje jednak odpowiedź na ten proces dla beneficjentów 500 plus – wyjaśnia next.gazeta.pl.

Jakie zmiany w świadczeniach PiS planuje w przyszłym roku?

Kto otrzyma 1000 plus?

Od przyszłego roku rodzice będą mogli ubiegać się o tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, wynoszący 1000 zł miesięcznie. Kwota ta będzie przysługiwać na dzieci w wieku między 12. a 36. miesiącem życia, pod warunkiem, że jest to drugi lub kolejny potomek. Beneficjenci dofinansowania będą mogli zdecydować, w jaki sposób chcą otrzymywać łączną sumę 12 tys. złotych: po 1000 zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

Zobacz także: Polski Ład: 1000 plus tylko dla małżeństw? Rodzice w nieformalnych związkach dostaną połowę mniej

- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma przysługiwać bez względu na dochód rodziny – przypomina serwis.

Kto otrzyma 900 plus?

Osobom, które mają jedno dziecko, nie przysługuje świadczenie 1000 plus. Dla rodziców jedynaków rząd przygotował zatem program 900 plus.

- Środki będzie można przeznaczyć na żłobek czy pobyt w klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna. W ten sposób rząd chce pomóc matkom wrócić do pracy i zachęcić do powiększania rodzin – wyjaśnia next.gazeta.pl.

W przyszłym roku obsługę świadczeń przejmie ZUS. Środki będą przekazywane w formie bezgotówkowej, na konto bankowe.

- Ministerstwo oficjalnie potwierdziło wprowadzenie świadczenia, ale wciąż nie wiadomo, kiedy rodzice otrzymają pieniądze. Jak podaje, „szczegóły planowanych rozwiązań będą znane po rozpoczęciu procesu legislacyjnego projektu ustawy wprowadzającej ww. rozwiązania”. Co oznacza, że w drodze wypłacania świadczenia 1000 plus pojawi się dokładna data świadczenia uzupełniającego dla reszty rodzin – podsumowuje edziecko.pl.

Polecamy także: Szukasz pracy? W tych branżach znajdziesz ją OD ZARAZ

Polecane wideo

Ściana ze szkła, wiklinowe żyrandole, wielkie plakaty. Idealne mieszkanie Mariki Jóźwiak
Ściana ze szkła, wiklinowe żyrandole, wielkie plakaty. Idealne mieszkanie Mariki Jóźwiak - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.08.2021 22:55
Teraz tylko dzieci ... W sumie to dzieci utrzymują rodziców, bo to pakiet dla dzieci .Myślę, że za duży. To jak "Nasz nowy dom" . Oni , Ci co mają dzieci , są przyzwyczajeni dostawać wszystko za darmo , zero wdzięczności, tak być musi i już. Z tym poczuciem rośnie nam nowe pokolenie . Teraz wiem czemu tyle robotów do pracy oni robią. No kiedyś roboty będą robić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.08.2021 22:44
Ludzie którzy całe życie pracują, też mają dzieci , są już dawno po 50, czyli system immunologiczny słabszy, to rząd nie pomyśli o emeryturach stazowych dla tych ludzi . Niech pracują lub do piachu, (bo eksperymentalne szczepionki , bo lek na migrene, nie ta recepta , za duża dawka). ... Wkoncu ktoś pracować musi ,skoro mlodzi ,zdrowi , mają za posiadanie dzieci tyle kasy ,że są klasą średnią bez pracy ... Ten kraj nigdy nie będzie bogaty. Nawet starzy ludzie mówi a , my umrzemy, ale Wy kiedyś będziecie spłacać ciężką pracą , ani nie będzie pamiętać smaku kiełbasy... Tak to wygląda. Nie jesteśmy i nie będziemy bogatym krajem ,dlaczego więc bogaty pakiet socjalny . To ja miałam w planach iść na kryminologie, na studia , aby zarobić jako kryminolog 3500zl . Poświęcić cały mój czas ,może moje życie. A oni przepraszam bogatsi ode mnie . Bo mają dzieci. A potem emerytura bo mają dzieci . Żarty czy co .
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 24.08.2021 22:22
Chyba powinnam zacząć rodzić dzieci.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.08.2021 15:16
Wiecie co, ja juz nie denerwuje sie - szkoda zdrowia. Jak zaczna szalec za miesiac z 4 fala i restrykcjami, to trzeba wyjsc na protest i tyle. Nie denerwujecie sie, po prsotu wychodzcie protestowac.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.08.2021 12:55
I cyk, zaraz czereśnie 90 zł/kg.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie