Czego lepiej nie mówić... swoim kolegom z pracy?

Możemy darzyć się sympatią, ale nasze stosunki powinny pozostać formalne.
Czego lepiej nie mówić... swoim kolegom z pracy?
fot. Unsplash (Andreea Avramescu)
04.08.2021
Wiktoria Sobocińska

Rosalinda Oropeza Randall to specjalistka od spraw etykiety i autorka poradnika dotyczącego prawidłowego zachowania w miejscu pracy. Według niej kluczowe jest zachowanie zdrowego dystansu.

Zobacz również: Branże zawodowe, w których najczęściej zdradzamy

Chociaż czasami chcielibyśmy znaleźć przyjaciela w tak stresującym miejscu jak biuro, to jednak savoir vivre raczej nie przewiduje takiej opcji. Z małymi wyjątkami. 

Relacje ze współpracownikami: o czym nie mówić?

Chociaż oczywiście możemy z czasem poczuć się bardziej swobodnie w przerwie od obowiązków, to są jednak takie tematy, których zwyczajnie lepiej nie poruszać

Dobre stosunki z kolegami i koleżankami z pracy to wspaniała rzecz. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli darzymy się wzajemnie największą sympatią, tego rodzaju relacje powinni pozostać do pewnego stopnia profesjonalne

- czytamy na businessinsider.com.pl.

Czy jednak powinniśmy zupełnie zrezygnować z bliskich kontaktów ze współpracownikami? Nic bardziej mylnego. Co więcej, takie relacje wręcz przydają się w życiu zawodowym

Nie zbudujesz silnej sieci zawodowych kontaktów, jeżeli nie otworzysz się przed kolegami. Ale robiąc to, uważaj, ponieważ ujawnienie niewłaściwych rzeczy może mieć dewastujący wpływ na twoją karierę

- ostrzega magazyn Forbes.

Czego zatem według etykiety lepiej się wystrzegać? Według Rosalindy Oropeza Randall zanim wypowiemy jakieś zdanie na głos, należy zadać sobie jedno, ważne pytanie:

Czy powiedziałbym to samo przy moim szefie?

Jeśli odpowiedź brzmi nie, problem rozwiązuje się sam. Warto jednak pomyśleć odpowiednio wcześniej, aby nie narazić się na negatywną ocenę, a w najgorszym wypadku - zwolnienie. 

Pytania, których nie powinno zadawać się w pracy

  • Jakie wynagrodzenie dostajesz?
  • Pożyczysz mi pieniądze?
  • Jesteś w ciąży?
  • Słyszałaś, że ta para się ze sobą spotyka?
  • Też jestem zaproszona na przyjęcie?
  • Widziałaś jakieś interesujące oferty pracy?
  • Myślisz już o emeryturze?

Nie tylko mogą one zostać źle odebrane, ale sami narażamy się na... stanie się ofiarą biurowych plotek. Tego typu pytania wprawiają rozmówcę w zakłopotanie i niekoniecznie będzie chciał podzielić się z nami szczegółami ze swojego życia prywatnego, tak samo, jak zaprosić nas na prywatną uroczystość. Dla własnego dobra, zachowajmy je dla bliskich przyjaciół, a najlepiej - dla siebie.

Zobacz również: Milioner zdradza, jak osiągnąć sukces do trzydziestki. Jedna rzecz odróżniała go od rówieśników

Jakim typem pracownika jesteś?
Poznaj swoje biurowe ID. SPRAWDŹ >

Polecane wideo

Przystojny medyk rzucił pracę po upokarzającej podwyżce. Dziś zarabia krocie dzięki fanom w Internecie
Przystojny medyk rzucił pracę po upokarzającej podwyżce. Dziś zarabia krocie dzięki fanom w Internecie - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.71 / 5
M (Ocena: 5) 07.08.2021 15:53
ja pracuję w środowisku mieszanym, mężczyźni żalą się na swoje żony aż żal tego słuchać. Nie wiem dlaczego godzili się na taki model, że oni pracują a zona siedzi z dziećmi w domu skoro teraz narzekają i rozglądają się za romansem. Takie kobiety sobie wybrali więc pretensje tylko do siebie. Czasem na spotkaniach integracyjnych firmowych to aż mi głupio jak jeden z drugim żonaty się do mnie przyklei.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.08.2021 14:20
W mojej pracy nie rozmawia się tylko o pieniądzach inne tematy nie są tabu. Mamy młody, zgrany zespół i można powiedzieć że znamy się jak łyse konie. Mamy też dobre wyniki, w nagrodę szef fundną nam kurs języka angielskiego online z LinguaExpress ja tam się cieszę, zawsze to można potem do CV wpisać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.08.2021 13:37
Za to u mnie jest pod tym względem luzik. Gdyby ktoś z zewnątrz usłyszał o czym gadamy to mógłby dojść do wniosku że pracują tu same czuby i zboki, z przewagą czubów. Zwłaszcza w piątki jest "mega jazda".
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.08.2021 07:39
Tylko mówić tyle żeby wyjść w dobrym świetle
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 05.08.2021 23:03
Że lubisz w zad? Lepiej nie mówić?
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie