Polska wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Zdecydowała się na to konkretna branża

Czy powtórzy sukces Islandii oraz Hiszpanii?
Polska wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Zdecydowała się na to konkretna branża
fot. Unsplash (Ana Belen Escudero)
28.07.2021
Zuzanna Niedzielska

Coraz więcej mówi się o zupełnie nowym rozwiązaniu w obszarze życia zawodowego, mianowicie o czterodniowym tygodniu pracy. Problem w tym, że każdy coś na ten temat słyszał, ale mało kto rzeczywiście tak pracował.

Okazuje się, że wystarczy jeden dodatkowy dzień wolny w tygodniu, aby zwiększyć produktywność pracowników, utrzymać balans pomiędzy karierą a sferą prywatną i zadbać o ich zdrowie mentalne.

Zobacz również: Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wyniki? Spektakularne!

Islandia zaczęła testować czterodniowy tydzień pracy w 2015 roku i mówi o spektakularnym sukcesie. Wygląda na to, że jej śladami powinni pójść pracodawcy na całej kuli ziemskiej.

Skrócenie wykonywania obowiązków z 40 do około 35 godzin tygodniowo zredukowało u pracowników objawy stresu i wypalenia zawodowego, a do tego zwiększyła się ich wydajność.

Mieli też więcej czasu na rozwijanie swoich pasji i kontakt z rodziną. Eksperyment na poziomie ogólnokrajowym wprowadzi wkrótce także Hiszpania. Jak się okazuje, już pierwsza branża w Polsce chce dołączyć do globalnego sukcesu.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce

Pracodawcy coraz chętniej podejmują temat elastycznych godzin pracy, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy większość pracowników przeszła na tryb pracy zdalnej. Jednak zmiana etatu przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia jawi się już jako temat tabu.

Ze strony rządzących póki co nie ma co liczyć na innowacyjne rozwiązania w tym obszarze, ale w niektórych branżach powoli kiełkuje taka myśl. Mowa o sektorze IT, który wręcz słynie z benefitów.

W Nozbe czterodniowy tydzień pracy polega na wprowadzeniu w życie tzw. "piąteczków". Piątek nie jest wolny od pracy, ale jest dniem, w którym nie pracujemy nad bieżącymi sprawami. „Piąteczek” w naszej firmie to moment, w którym każdy ma czas po pierwsze na podsumowanie minionego tygodnia oraz mądre zaplanowanie pracy na nadchodzący tydzień oraz, po drugie, na rozwój osobisty

- tłumaczy na łamach portalu bankier.pl CEO, Michał Śliwiński.

Jak to wygląda w praktyce?

Oznacza to, że po przeprowadzeniu przeglądu tygodniowego, pracownicy mogą sami zaplanować sobie dalszą część dnia – mogą testować nowe narzędzia, które wykorzystają w dalszej pracy, robić kursy, brać udział w webinariach, doszkalać się, czytać. Co komu w duszy gra

- podsumowuje Michał Śliwiński.

Z kolei agencja kreatywna Kava podeszła do tematu nieco inaczej. Zamiast jednego dodatkowego dnia wolnego w tygodniu, wprowadziła 6-godzinne dni pracy, w opozycji do standardowych ośmiu godzin. Wysokość pensji pracowników nie zmieniła się.

Choć projekt miał być początkowo wdrożony na pół roku, eksperyment sprawdza się już... od dwóch lat. Skończyły się nadgodziny i podniosły wyniki. Pracownicy zaczęli też bardziej szanować swoją pracę.

Myślicie, że przy takich zaskakujących efektach jest szansa na zmianę systemu pracy również w Polsce?

Zobacz również: Nie lubisz stresować się w pracy? Oto lista wymarzonych zawodów dla Ciebie

QUIZ: Jaka praca jest idealna pod kątem Twojej osobowości?
Rozwiąż QUIZ i przekonaj się. SPRAWDŹ >

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 5) 05.08.2021 07:10
U nas nadal 5 dni pracy, ale na zdalnej jestem więc nie musze chodzić do biura. Mam czas w ciągu dnia wszystko zrobić od włączenia prania, irobota, zmywarki po ugotowanie obiadu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.07.2021 23:36
No to jakby 3/4 etatu, takich ofert w Polsce nie brakuje... 😉 nawet na 1/4 można robić jak ktoś chce sobie dorobić, ale się nie narobić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.07.2021 14:47
"Piąteczek" słowo wymyślił chyba uczeń z samymi piąteczkami... To jest firma czy przedszkole? Ciekawe jakby miała się rozwijać pani w sklepie? Wykładać w piątki chemię zamiast mięsa?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.07.2021 01:44
No wiedzialam, ze w Polsce cos wykombinuja, zeby bylo po europejsku, ale nie do konca. Piateczek? Ten ktory wo wymyslil niech sie stuknie. Czym sie rozni ten piateczek od normalnego dnia pracy? Niczym! Rozwoj osobisty w pracy? Dobre sobie. Po prostu piateczek bedzie normalnym dniem pracy, tylko teoretycznie troche luzniejszym, ale praktycznie takim samym.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie