Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wyniki? Spektakularne!

Eksperci mówią o „przytłaczającym sukcesie”.
Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wyniki? Spektakularne!
Fot. Pexels.com
12.07.2021

Eksperci już od lat alarmują, że spędzanie zbyt długiego czasu w pracy może mieć negatywne skutki, takie jak stres, brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także poczucie wypalenia. Dlatego coraz więcej krajów szuka sposobów na poprawę sytuacji pracowników i testuje skrócenie czasu pracy. 

Zobacz również: Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? Badacze policzyli to co do złotówki

Jednym z takich krajów jest Islandia, która wprowadziła pilotażowy program 4-dniowego tygodnia pracy w roku 2015 i testowała go przez 4 kolejne lata. Niedawno poznaliśmy wyniki tego eksperymentu. Wnioski są niezwykle obiecujące, a eksperci mówią o “przytłaczającym sukcesie”. 

Czterodniowy tydzień pracy sukcesem na Islandii 

Jak podaje BBC, Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy w latach 2015-2019. Mimo skrócenia czasu wykonywania obowiązków służbowych wynagrodzenie pracowników nie zostało zmniejszone. Wymiar pracy został skrócony średnio z 40 do 35-36 godzin tygodniowo. 

W eksperymencie wzięło udział ponad 2,5 tys. pracowników zatrudnionych m.in. w przedszkolach, domach opieki społecznej, szpitalach, biurach administracji państwowej i innych placówkach sektora publicznego. 

Jakie wnioski płyną z przeprowadzonego testu? Okazało się, że po skróceniu czasu pracy produktywność pracowników pozostała na takim samym poziomie, albo wręcz się zwiększyła. Osoby, które wzięły udział w programie pilotażowym czuły się mniej zestresowane, zmniejszyło się u nich także ryzyko wypalenia zawodowego. Ponadto tacy pracownicy stwierdzili, że mieli więcej czasu dla rodziny, a także na oddawanie się hobby i wykonywanie prac domowych. 

To badanie pokazuje, że największy światowy program pilotażowy krótszego tygodnia pracy w sektorze publicznym okazał się przytłaczającym sukcesem pod każdym względem 

- skomentował Will Stronge, dyrektor ds. badań w brytyjskim think-tanku Autonomy w rozmowie z BBC. Dodał, że eksperyment może być “lekcją dla innych rządów”. 

W świetle wyników badania związki zawodowe zaczęły renegocjować warunki zatrudnienia – obecnie 86 proc. islandzkiej siły roboczej przeszło na krótszy czas pracy za taką samą pensję, albo uzyska do tego prawo. 

Jesienią czterodniowy tydzień pracy będzie testowany także w Hiszpanii. Tamtejszy rząd chce przeprowadzić taki eksperyment na poziomie ogólnokrajowym. 

Zobacz również: Hiszpania testuje 4-dniowy tydzień pracy. Ma poprawić produktywność i zdrowie psychiczne pracowników

Polecane wideo

Anglik poddał się operacjom… transrasowym. Po 18 zabiegach wygląda jak Koreańczyk?
Anglik poddał się operacjom… transrasowym. Po 18 zabiegach wygląda jak Koreańczyk? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Agata (Ocena: 5) 16.07.2021 09:36
Sama bym nie pogardziła 4 dniowym tygodniem pracy, ale mogę tylko sobie pomarzyć. Dobrze chociaż, że w domu mam roombe, zmywarkę i parę innych gadżetów. Przynajmniej jak wracam do domu zmęczona po pracy nie muszę się przejmować sprzątaniem czy zmywaniem naczyń. A to już jest duży plus.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie