Podatek PIT: jak szybko go rozliczyć i nie martwić się o korekty?

Jak się rozliczacie z fiskusem?
Podatek PIT: jak szybko go rozliczyć i nie martwić się o korekty?
fot. materiały prasowe
23.06.2021

Większość z nas, rozliczających się z podatku PIT-37, musiała w kwietniu pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej. Nie musieliśmy już robić tego samemu. Wystarczy zaakceptować rozliczenie, które wykona za nas Urząd Skarbowy (albo w ogóle zrezygnować z potwierdzania). Tracimy jednak wówczas szansę na odliczenia podatkowe i przekazanie jednego procenta organizacjom pozarządowym.

Mamy więc dwa istotne powody, by nie powierzać rozliczenia państwu i zrobić to samemu. Jeśli możemy to zrobić we własnym zakresie – nie mamy problemu. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie lub chcemy zrobić to szybciej, możemy skorzystać z jednego z programów, który pomoże nam to zrobić.

Największe zalety programu do rozliczania podatku online

W internecie znajdziemy dużo takich programów i praktycznie co roku powstają nowe. Chcąc znaleźć ten odpowiedni, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, wybierzmy taki program do rozliczania online, który jest aktualny, dzięki czemu dobrze rozliczy nasz PIT. Darmowy program nie będzie w niczym gorszy od takiego, za który będziemy musieli zapłacić, czasem słono. Wspomniana aktualność jest o tyle ważna, że zasady rozliczania się w mniejszym lub większym stopniu zmieniają się praktycznie co roku, a nie wszyscy dokładnie śledzimy aktualne przepisy. Z aktualnym programem wykorzystamy wszystkie możliwe ulgi.

Wybierając program, warto również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Na przykład to, czy program zapisuje wrażliwe dane na komputerze czy na dobrze zabezpieczonym serwerze zewnętrznym. Ogromne znaczenie ma również to, aby producent poddawał się audytom i w pełni przestrzegał przepisów RODO, aby nasze najważniejsze dane nie stały się łupem tych, którzy wykorzystają je wbrew naszej woli.

Komu oddać 1%?

Jeżeli nie znamy nikogo, komu chcielibyśmy przekazać część swojego podatku, z pewnością znajdziemy odpowiednią organizację pomagającą dzieciom, niepełnosprawnym czy zwierzętom. Możemy skorzystać z listy organizacji pożytku publicznego i na tej podstawie zdecydować, komu przekażemy 1% podatku. Może to być np. http://fundacjaagnieszka.pl/ lub inna organizacja zbierająca 1% na chore dzieci.

Wybierając odpowiednią organizację, warto zapoznać się z jej celami statutowymi. Na przykład wspomniana fundacja wspomaga zarówno niepełnosprawne dzieci, jak i zwierzęta, w tym konie, osły, alpaki, kozy i psy. Zwierzęta te pomagają w terapii i fundacja dba o nie na najwyższym poziomie. Fundacja pomaga również osobom starszym, chorym oraz ubogim, a jej celem, poza rehabilitacją, jest również integracja, nauka, terapia, relaks i zabawa.

Jakie jeszcze korzyści może nam dać rozliczenie podatku online?

Korzystając z takiego programu, nie tylko możemy dołączyć w formie załącznika wszystkie dokumenty potwierdzające celowość naszych ulg podatkowych, ale również dostaniemy natychmiast potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej. Wybierając program, sprawdźmy, czy jest w pełni zintegrowany z systemem e-deklaracji Ministerstwa Finansów. Da nam to pewność, że deklaracja spełni wszystkie wymogi Urzędu Skarbowego.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie