Najczęściej popełniane błędy przy pisaniu CV

Sprawdź, czy ich nie popełniasz!
Najczęściej popełniane błędy przy pisaniu CV
19.04.2021

Nasze CV to wizytówka, na podstawie której pracodawca wyrabia sobie pierwsze wrażenie o nas jako potencjalnych pracownikach. Jest to jednocześnie klucz do kolejnych etapów rekrutacji. Dobrze przygotowane CV, które wyróżnia się spośród innych, przyciągnie uwagę rekrutera i zagwarantuje nam lepsze miejsce w wyścigu po upragnione stanowisko. Z drugiej jednak strony błędy, które mogą pojawić się w naszym CV, dyskwalifikują nas na miejscu. Jeśli rozsyłamy nasze aplikacje, a nikt dotychczas nie zadzwonił, sprawdź, czy nie popełniłeś jednego z poniższych błędów.

Zbyt duża ilość informacji

CV to dokument, który na jednej stronie ma przekonać rekrutera, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami do powierzenia nam obowiązków służbowych. Dlatego też podstawowe pytanie brzmi, jak napisać CV, które z punktu widzenia przyszłego pracodawcy mogą być przydatne do podjęcia decyzji.

Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest zawieranie zbyt wielu informacji, co daje niekorzystny efekt. Przykład? Spisanie całego doświadczenia zawodowego, począwszy od pierwszych zajęć tymczasowych jak praca przy zbieraniu malin lub nieistotna z punktu widzenia rekrutera praktyka w branży niezwiązanej z firmą, do której kandyduje. Inne informacje na temat tego, że byliśmy ofiarami mobbingu na poprzednim stanowisku, również nie są istotne z punktu widzenia rekrutacji u nowego pracodawcy. W jaki sposób walczyć z mobbingiem w pracy? To istotne pytanie, jednak nie powinniśmy zamieszczać żadnych negatywnie nacechowanych informacji w naszym CV. Takie informacje wprowadzają zamęt w naszym CV, zniechęcając rekrutera do zainteresowania się naszą aplikacją. 

Nieestetyczny układ CV

Kolejnym, często pojawiającym się błędzie przy tworzeniu CV jest jego nieestetyczny układ. CV, w którym poszczególne sekcje są nielogicznie rozsiane po całym dokumencie, nie sprawia dobrego wrażenia. Brak odpowiedniej logiki i niechlujstwo w tworzeniu CV może wywrzeć na rekruterze wrażenie, jakoby kandydat w taki sam sposób podchodził do swoich obowiązków.

Zważmy również na minimalizm prezentacji w CV. Wiele kolorów, czcionek, niezasadnych pogrubień sprawi, że efekt, który chcieliśmy tym osiągnąć będzie odwrotny. Pogrubione powinny być tylko najważniejsze informacje. Warto zwrócić również uwagę na zdjęcie, które załączamy w CV. Nie istnieje tutaj utarty sposób na zrobienie dobrego wrażenia – ważne jednak, by było one w miarę profesjonalne. Zrezygnujmy więc ze zdjęcia z udanego urlopu lub z imprezy na działce. 

Koloryzowanie swoich umiejętności i kompetencji

Informacje o swoich umiejętnościach twardych i miękkich oraz o kompetencjach jest główną częścią stanowiącą obiekt zainteresowania rekrutera. Pamiętajmy jednak, że są to informacje niezmiernie łatwe do zweryfikowania. W związku z tym nawet, jeśli w CV oceniliśmy swój poziom znajomości języka obcego na zaawansowany, rekruter z przyjemnością w pewnym momencie rozmowy zada nam kilka pytań w tym właśnie języku, by potwierdzić informację, którą się chwaliliśmy.

Zadbaj o to, by wszystkie informacje zawarte w CV były zgodne ze stanem rzeczywistym. Jeśli jakaś istotna umiejętność jest u nas na poziomie podstawowym, nie bójmy się podać takiej informacji. W przypadku potrzeby zatrudnienia pracownika firma często wychodzi z założenia, że dopiero pracując, kandydat nauczy się wielu przydatnych i praktycznych umiejętności. 

Brak szczegółów dotyczących poprzedniego doświadczenia

Kolejnym istotnym błędem w tworzeniu CV jest ograniczenie informacji o poprzednich doświadczeniach zaledwie do nazwy stanowiska. System nazywania stanowisk w wielu firmach jest tak skomplikowany, że często inny pracodawca nie będzie w stanie rozszyfrować na tej podstawie, czym zajmowaliśmy się w poprzedniej firmie. Zadbajmy więc, by sekcja doświadczenia zawodowego była rozbudowana do tego poziomu, by na jej podstawie można było określić, czym zajmowaliśmy się w przeszłości.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie