Praca dla młodych kobiet. Panie podbijają „męskie” branże

Czasy się zmieniają, dlatego praca dla młodych kobiet znajdzie się nie tylko w takich zawodach jak sekretarka czy opiekunka dla dzieci.
Praca dla młodych kobiet. Panie podbijają „męskie” branże
fot. Christin Hume / Unsplash
08.04.2021

Kobiety coraz odważniej podbijają rynek i zaczynają zmieniać oblicze branż uważanych dotychczas za typowo „męskie”. Jakie oferty pracy wybierają współczesne niezależne kobiety?

Oferty pracy dla młodych kobiet. Jakie stanowiska wybierają?

Praca to już nie tylko sposób na zapewnienie sobie dochodów, aby móc się utrzymać. Dla młodych kobiet rozpoczynających swoją przygodę z rynkiem pracy to także narzędzie do zdefiniowania siebie oraz usamodzielnienia się.

Jakie oferty pracy wybierają młode, niezależne kobiety? Choć jeszcze kilkanaście lat temu niektóre zawody uważane były za stereotypowo „męskie”, dziś wiele z tych branż zaczyna otwierać swoje podwoje dla pań chętnych, aby walczyć ze stereotypami i spełniać się zawodowo.

Kobiety w takich sektorach rynku jak zdominowane przez mężczyzn budownictwo czy IT? A czemu nie? Według danych statystycznych coraz więcej pań decyduje się na wybór takiego zawodu. Oferty pracy, z jakich mogą wybierać, zapewniają im nie tylko możliwość osiągania satysfakcjonujących dochodów, ale i uzyskania dodatkowych benefitów pracowniczych oraz odbycia cennych szkoleń zawodowych.

Coraz więcej pań w budownictwie. Czy taka praca dla kobiet jeszcze budzi kontrowersje?

Według danych firmy developerskiej Robyg w 2019 roku co piątą aplikującą do branży budowlanej osobą była kobieta. Dla ponad 23% z nich znalazła się praca! Nie brakuje także młodych kobiet wybierających kierunki budowlane na studiach. W 2018 roku budownictwo jako kierunek studiów wybrało 10 356 kobiet, co daje 34,1% wszystkich studentów.

Z kolei w 2017 roku było to 32,8% wszystkich studentów budownictwa.

Panie pracują nie tylko na placach budowy, ale również w działach marketingu i HR firm z branży developerskiej. Są i takie, które wybierają oferty pracy dla projektantki lub kierownika budowy. Osoby z dobrą znajomością języków obcych mogą tu liczyć na zarobki rzędu nawet 12 tys. zł miesięcznie! Widok kobiety inżyniera, choć nadal potrafi budzić kontrowersje, staje się powoli nową normą w tej branży.

Kobiety podbijają branżę IT. Jakie oferty pracy znajdą tu Panie?

Oferty pracy w budownictwie dla kobiet nie są już rzadkością. Podobnie sytuacja wygląda w również tradycyjnie uważanej za „męską” branży IT.

Raport z 2020 roku wskazuje na to, że już ponad 30% specjalistów w IT to kobiety!

Taka praca pozwala im nie tylko na łamanie stereotypów, ale i zapewnienie sobie solidnego wynagrodzenia. Kobieta-informatyk może liczyć na miesięczną pensję nawet rzędu 4-5 tys. zł netto. To wciąż jednak nieco mniej, niż wynosi średnie przeciętne wynagrodzenie programisty, plasujące się zazwyczaj w przedziale 6-9 tys. zł netto. Wiele pań pracujących z nowymi technologiami narzeka na konieczność dodatkowego udowadniania swoich umiejętności na tym polu oraz na różnice płacowe między nimi a ich kolegami z pracy.

Sytuacja ta ma się jednak stopniowo poprawiać, w czym dużą zasługę mają same kobiety decydujące się na wybór takiego zawodu. Świadomość istnienia „szklanego sufitu” i znajomość rynkowych stawek ułatwiają paniom skuteczniejsze negocjowanie wysokości wynagrodzenia, a także samych warunków pracy. A to zmienia już podejście pracodawców do kobiet w tej branży.

Gdzie szukać pracy dla młodych kobiet?

Stabilna, dobrze płatna i gwarantująca dobrą pozycję na rynku pracy – taka powinna być praca dla młodych kobiet. Gdzie takiej szukać? Podstawą jest bieżące śledzenie aktualnych ofert pracy. Nie tylko pozwoli to zorientować się w funkcjonujących na rynku stawkach, ale i kwalifikacjach, jakich poszukują najlepsi pracodawcy. A to może już stanowić podpowiedź, jakich umiejętności nam jeszcze brakuje, aby móc przebierać w ofertach.

Oferty pracy przeznaczone dla ambitnych, młodych kobiet, które poważnie myślą o swojej karierze, znajdziecie też na portalu GoWork.pl. Tam praca dla młodych zawsze się znajdzie! Dodatkowym atutem serwisu są również opinie na temat pracodawców, dzięki którym można jeszcze przed złożeniem aplikacji stwierdzić, czy to miejsce pracy nam odpowiada.

Chcecie mieć pewność, że Wasz potencjalny pracodawca jest uczciwy, a proces rekrutacyjny dostosowany do potrzeb kandydatów? GoWork.pl Wam w tym pomoże! Wybór, gdzie chcecie rozwijać skrzydła, należy już do Was. Powodzenia!

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.04.2021 11:18
Pracuje w zakladniu, projektowaniu ogrodów. Na początku pracownicy się buntowali ze co im kobita będzie mówić że się nie znam itd., że nie wiem jak wyglądają łopata, grabie itd. Tylko przed tą pracą pracowałam w innej firmie 8 lat po liceum i w czasie studiów, w praktyce wszystko widziałam, robiłam ile dałam rady jako kobieta. Potem zatrudniłam się jako architekt krajobrazu, robię projekty i jeżdżę w teren jak trzeba to też wezmę do ręki sprzęt, pracownicy teraz normalnie mnie traktują.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 16:22
Girls Go IT :) coraz więcej nas w technicznych branżach, cieszy mnie to
odpowiedz

Polecane dla Ciebie