7 nawyków produktywnych ludzi. Przydadzą się w czasie pandemicznej stagnacji

Nigdy nie jest za późno, żeby się tego nauczyć.
7 nawyków produktywnych ludzi. Przydadzą się w czasie pandemicznej stagnacji
fot. Unsplash (Mathilde Langevin, Marten Bjork)
06.04.2021
Wiktoria Sobocińska

Wydaje się, że cały nasz świat i kariera obracają się dzisiaj wokół produktywności. Wciąż liczą się namacalne efekty naszej pracy, a kiedy trudno je udowodnić, czujemy się bezwartościowi. Nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać wszystkim wymaganiom: nie tylko ze strony przełożonych, ale też znajomych czy rodziny. Zaczynasz zastanawiać się, jak inni tak dobrze dają sobie radę?

Zobacz również: Cztery cechy, które mają ogromny wpływ na naszą karierę. Wygląd tym razem ma znaczenie

Czasami dopada nas zniechęcenie i spadek motywacji, zaczynamy wątpić w swoje siły i sens działań. Takie zjawisko jest szczególnie powszechne w czasie pandemii, kiedy mało robimy, ponieważ większość czasu musimy spędzać w domu. Ciężko jest się skoncentrować, gdy dookoła jest obecne tyle rozpraszaczy... A każdy dzień zdaje się przypominać poprzedni. 

Możesz jednak nauczyć się tej wyjątkowej sztuczki ogarniania życia od najlepszych. Nigdy nie jest za późno. Od razu poczujesz, jak podnosi się Twoja pewność siebie i bardziej chce Ci się żyć.

To jak, co proponujesz w planie na jutro?

Jak być bardziej produktywnym każdego dnia?

#1 Przygotuj listę rzeczy do zrobienia

Jeśli masz tendencję do rozpraszania się i zapominania o sprawach do załatwienia, po prostu spisz to wszystko w punktach na kartce. Postaw listę gdzieś na widoku np. przyczep ją na tablicy korkowej, albo zawsze noś ze sobą szczegółowy planner. Mając zadania wypisane przed oczami, nic nie umknie Twojej uwadze. Z radością będziesz wykreślać poszczególne pozycje, czyli swoje małe sukcesy.

#2 Codziennie ustanawiaj jakiś cel

Na pewno nie jest łatwo ogarnąć swojego życia, gdy stale wymagasz od siebie wszystkiego i sama nie wiesz, czego dokładnie chcesz. Jeden, góra trzy cele każdego dnia, pomogą Ci przybliżyć się do swoich marzeń. Kolejne sukcesy będą motywacją do tego, aby podejmować kolejne kroki. Możesz sprawdzić, ile czasu zajmują Ci poszczególne czynności i próbować pobić swój rekord.

#3 Rób długoterminowe plany

Podczas planowania warto pomyśleć długoterminowo. Gdzie widzisz siebie za miesiąc, a może nawet rok czy dwa? Listy na teraz są fajne, ale będziesz też potrzebowała bardziej strategicznego myślenia.

Plany na przyszłość powinny funkcjonować w zgodzie z małymi celami, które zbliżają Cię do tej wizji.

#4 Dodaj sobie energii o poranku

Nic dziwnego, że trudno Ci się zebrać do działania i cały dzień czujesz się byle jak, jeśli zaczynasz dzień w ten sposób. Dodaj sobie energii i motywacji już od samego rana!

Nawet, jeśli nie musisz teraz dojeżdżać do pracy, wstań z budzikiem, zrób sobie wartościowe śniadanie (sporo smacznych przepisów znajdziesz TUTAJ), trochę się poruszaj i poczuj, że żyjesz. Satysfakcja z nowych nawyków da Ci kopa do realizowania codziennych obowiązków. Serio!

#5 Uważaj na złodziei czasu

Chyba najgorszym wrogiem produktywności na co dzień są tzw. złodzieje czasu. Spokojnie możemy zaliczyć do tego grona uzależnienie od ciągłego sprawdzania social mediów i scrollowania Instagrama czy Facebooka.

W pracy przeszkadzają nam również przeciągające się w nieskończoność rozmowy ze znajomymi na komunikatorach, które wcale nie są pilne, a bardzo angażujące. Ustal swoje ramy czasowe, postaw granice i kontroluj tych nieproszonych gości. 

#6 Zadbaj o siebie

Nie ma produktywności bez zdrowia i dobrego samopoczucia. To jest najważniejsze! Inaczej ciągle będziesz musiała się do czegoś zmuszać, tylko po co? Zacznij od dobrego odżywiania (które wpływa przecież na funkcjonowanie naszego umysłu oraz dodaje sił do działania), wyśpij się i poświęć czas na ćwiczenia przynajmniej trzy razy w tygodniu. Twoje ciało szybko Ci za to podziękuje.

#7 Odpoczywaj i czerp przyjemność z życia!

W intensywnej pracy istotną rolę pełnią również przerwy na odpoczynek. Te chwile wytchnienia mają wiele do powiedzenia w kwestii naszej skuteczności i produktywności, choć mogą wydawać Ci się mało ważne. 

Od dzisiaj zaplanuj interwały czasowe, w których pracujesz, a kiedy znajdujesz czas na relaks. Głowa musi odpoczywać, aby zrobić sobie miejsce na nowe kreatywne pomysły.

Czerp z życia przyjemność i pozwól sobie na momenty przyjemności, ponieważ inaczej możesz narazić się na wypalenie zawodowe. Nie tędy droga. 

Zobacz również: Każda kobieta powinna wiedzieć to przed 30-tką. Dopiero wtedy poczuje się dorosła

Polecane wideo

#strojesienahomoffisie to akcja, która podbija Instagram. O co w niej chodzi?
#strojesienahomoffisie to akcja, która podbija Instagram. O co w niej chodzi? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie