Cztery cechy, które mają ogromny wpływ na naszą karierę. Wygląd tym razem ma znaczenie

Jeżeli tak wyglądasz, zarabiasz więcej. Proste.
Cztery cechy, które mają ogromny wpływ na naszą karierę. Wygląd tym razem ma znaczenie
fot. Unsplash
26.03.2021
Wiktoria Sobocińska

Człowieka nie powinno oceniać się po wyglądzie, ale tak się składa, że to, jak prezentujemy się w środowisku zawodowym, może mieć olbrzymi wpływ na przebieg naszej kariery, a nawet wysokość zarobków. To właśnie dlatego tak starannie dobieramy schludny strój na rozmowę kwalifikacyjną. 

Zobacz również: Hiszpania testuje 4-dniowy tydzień pracy. Ma poprawić produktywność i zdrowie psychiczne pracowników

Ale nie tylko pierwsze wrażenie podczas rozmowy ma tak duży wpływ na dalsze losy zawodowe każdego z nas. Okazuje się, że stale jesteśmy oceniani przez naszych przełożonych i współpracowników, jeszcze długo po przyjęciu na dane stanowisko.

Na co najbardziej zwracają uwagę?

Cechy wyglądu, które mają wpływ na karierę

Schludny, elegancki strój faktycznie może wysyłać sygnał do osoby przeprowadzającej wywiad, że szanujemy daną firmę i jej pracowników oraz traktujemy to spotkanie poważnie. Z kolei osoba, która dba o siebie - ma zadbaną fryzurę, cerę, paznokcie - roztacza wokół atmosferę profesjonalizmu. 

Klienci z pewnością chętniej zgłoszą się do pracownika, który wzbudza ich zaufanie i robi dobre pierwsze wrażenie. Choć w idealnym świecie chcielibyśmy być oceniani jedynie na podstawie charakteru i naszych kompetencji, to w rzeczywistości o przebiegu naszej kariery może zadecydować wygląd. Zadbany wygląd fizyczny kojarzy się bowiem z sumiennością i rzetelnością

Rynek pracy bywa pod tym kątem okrutny dla kobiet, bowiem są one nieustannie oceniane. Ich strój jest zbyt wyzywający, bądź nudny. Kolorowe włosy traktowane niepoważnie. Zbyt młody wygląd przekreśla szanse na awans, natomiast zmarszczki (i idące za nimi doświadczenie zawodowe) wysyła sygnał, że ta osoba nie nadąża już za światem technologii.

Jak w końcu wygląd ma się do naszej kariery?

Ładni mają prościej

Niestety badania nadal wykazują, że osoby atrakcyjne są o wiele lepiej odbierane przez otoczenie. Według magazynu Marie Claire sprawiają wrażenie bardziej interesujących, radosnych oraz... sprytnych.

Przełożeni mają tendencję do zakładania, że lepiej poradzą sobie z obowiązkami, a także wzbudzą sympatię klientów. Poza tym podświadomie wolą, aby wizerunek firmy był kojarzony z estetycznym wyglądem. 

Zadbane dłonie i paznokcie

Dłonie są wizytówką kobiety, więc lepiej, aby były zadbane, a paznokcie pomalowane na stosowany, pastelowy kolor, albo przycięte i potraktowane odżywką. Nie wspominając o tym, że długie tipsy uniemożliwiają pracę na klawiaturze komputera. 

Jak podaje magazyn Forbes, dla 83% managerów mało schludny wygląd dyskredytuje kompetencje kobiety. Od mężczyzn z kolei oczekuje się wyprasowanego ubrania, umytych włosów oraz czystych paznokci i butów.

Sylwetka i mowa ciała

Nie od dziś wiadomo, że dumna, wyprostowana sylwetka i uniesiona broda dają sygnał, że mamy do czynienia z kimś pewnym siebie. A właśnie takiej pewności i energii wymagają od nas klienci, aby wiedzieć, że mają kontakt z kimś kompetentnym. Szybki, zdecydowany i dynamiczny krok z kolei zdradza, że jesteśmy pracowici i zaangażowani w swoje zadania. 

Drogie ubrania 

Tak się składa, że w branżach biznesowych zwraca się uwagę na wartość noszonej odzieży. Choć sekretarce raczej nie przystoi pojawiać się w biurze z torebką kupioną za połowę swojej pensji, to już na wyższych stanowiskach liczy się modne ubranie z konkretnej półki cenowej. I nie chodzi tutaj o to, aby prezentować się drożej niż klient, ale przykładać dużą wagę do tego, aby dbać o atmosferę prestiżu.

Przywiązujecie wagę do wyglądu w miejscu pracy? Czekacie, aż wrócicie do eleganckich uniformów, zamiast zakładać kolejne dresy na home office?

Zobacz również: W tych zawodach nie brakuje pracy. Zapotrzebowanie na rynku jest ogromne

Polecane wideo

Tak wygląda najpiękniejsza stewardessa na świecie. Możesz spotkać ją w znanych liniach lotniczych
Tak wygląda najpiękniejsza stewardessa na świecie. Możesz spotkać ją w znanych liniach lotniczych - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie