Wynajem mieszkania będzie tańszy i łatwiejszy? Powstaną Społeczne Agencje Najmu

Czy to rozwiąże problem na rynku mieszkaniowym?
Wynajem mieszkania będzie tańszy i łatwiejszy? Powstaną Społeczne Agencje Najmu
Fot. Unsplash
18.03.2021

Szacuje się, że nawet 2 miliony Polaków nie posiada własnego mieszkania i co miesiąc musi płacić za wynajem nieruchomości. I to coraz więcej, bo przez kilka ostatnich lat ceny gwałtownie wzrosły - zwłaszcza w największych miastach.

Zobacz również: Państwo dopłaci do wynajmu mieszkania. Kwota wsparcia robi wrażenie

Sytuację najemców dodatkowo pogorszyła pandemia koronawirusa. Wiele osób z dnia na dzień zostało bez pracy, więc nie mają z czego opłacić czynszu. Aby poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym rząd przyjął projekt nowej ustawy. Zakłada ona powstanie Społecznych Agencji Najmu. Na czym polega model SAN i kto będzie mógł dzięki niemu skorzystać?

Społeczne Agencje Najmu rozwiążą kryzys mieszkaniowy?

Jak informuje portal gov.pl, Społeczna Agencja Najmu to podmiot współpracujący z gminą, który będzie pośredniczyć między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.

Celami działania SAN-ów będzie zwiększenie oferty mieszkaniowej dla osób o średnich i niższych dochodach, rozszerzenie narzędzi dostępnych gminom w ramach realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej o formułę, która może stanowić alternatywę dla budownictwa komunalnego oraz rozwój rynku mieszkań na wynajem.

Działalność SAN będzie mogła prowadzić spółka gminna, stowarzyszenie, fundacja lub spółdzielnia socjalna. Warunkiem prowadzenia działalności SAN na terenie gminy będzie zawarcie z gminą umowy o współpracy.

Społeczna Agencja Najmu będzie dzierżawiła mieszkania od ich właścicieli. Dzięki gwarancjom terminowego uiszczania czynszu, stabilnego użytkowania i utrzymania mieszkań w dobrym stanie technicznym będzie mogła pozyskać lokale poniżej stawek rynkowych. Umożliwi jej to wynajmowanie mieszkań osobom, które znajdują się w trudniejszej sytuacji życiowej i nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania. Dodatkowo najemcy lokali od SAN będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – czytamy na stronie gov.pl.

Z modelu SAN będą mogły skorzystać gminy zainteresowane zwiększeniem oferty mieszkaniowej na swoim terenie bez konieczności bezpośredniego zaangażowania w proces inwestycyjno-budowlany, potencjalni najemcy SAN – osoby, które mają trudności z samodzielnym zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych w warunkach rynkowych oraz właściciele mieszkań na wynajem zainteresowani nawiązaniem współpracy w zakresie dzierżawy mieszkań na stabilnych warunkach.

Proponowane rozwiązania przewidują narzędzia sprzyjające zaspokajaniu jednej z najważniejszych potrzeb każdego człowieka – potrzeby posiadania dachu nad głową – nawet w niełatwej sytuacji finansowej i w czasie pandemii

- komentował wicepremier i szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Jarosław Gowin.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zobacz również: Wynajmujesz mieszkanie? Mamy dla Ciebie złą wiadomość - Twoje zdrowie bardzo na tym ucierpi

Polecane wideo

Czarna wanna, wielki basen, rośliny na suficie. Zobacz, jak mieszkają Zofia Zborowska i Andrzej Wrona
Czarna wanna, wielki basen, rośliny na suficie. Zobacz, jak mieszkają Zofia Zborowska i Andrzej Wrona - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.03.2021 09:50
Jeszcze bardziej pomagajcie tym Januszom, którzy mają na własność po kilka mieszkań...
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie