Instagramerka, TikTokerka, YouTuberka. O takich zawodach marzy prawie połowa polskich nastolatek

„Dziewczynkom brakuje inspirujących wzorców” - komentują eksperci.
Instagramerka, TikTokerka, YouTuberka. O takich zawodach marzy prawie połowa polskich nastolatek
Fot. iStock
15.03.2021

Media społecznościowe miały umilić i ułatwić nam życie, przede wszystkim jeśli chodzi o komunikowanie się i dostęp do informacji. Jednak z czasem okazało się, że takie serwisy jak YouTube, Instagram, a ostatnio takżTikTok stały się nie tylko źródłem rozrywki, ale także okazją do zrobienia kariery i zarobienia wielkich pieniędzy. 

Zobacz również: W tych zawodach nie brakuje pracy. Zapotrzebowanie na rynku jest ogromne

Dziś już nikt nie śmieje się z takich zawodów jak YouTuberInstagramerka czy TikTokerka, mimo że nie wszyscy rozumieją, jak wygląda praca w tych serwisach. O karierze w mediach społecznościowych marzą zwłaszcza nastolatki, które nie znają życia przed pojawieniem się ogólnodostępnego Internetu i social mediów. Potwierdzają to ostatnie badania, z których wynika, że prawie połowa polskich nastolatek chce związać swoje życie zawodowe właśnie ze światem wirtualnym. 

Nastolatki chcą być YouTuberkami, Instagramerkami, TikTokerkami 

Tak wynika z badania „Aspiracje dziewczynek w Polsce”, zrealizowanego przez IQS dla nowo powstającej organizacji Inspiring Girls Polska, podaje serwis wirtualnemedia.pl. Autorzy raportu zbadali preferowane zawody dla nastolatek z punktu widzenia ich samych oraz ich matek. Okazuje się, że ich oczekiwania co do wyższego wykształcenia i przyszłej pracy są dość różne. 

Jak czytamy w badaniu, aż 86 proc. matek marzy o tym, aby ich córki podjęły studiaNajczęściej wskazywane przez nie kierunki to weterynaria, kosmetologia, architektura, architektura wnętrz, informatyka i anglistyka. Tymczasem tylko 59 proc. nastolatek deklaruje chęć podjęcia nauki na uczelniach wyższych. Kierunki, które interesują je najbardziej to weterynaria, kosmetologia i filologia angielska. 

W jakich zawodach widzą się zatem polskie nastolatki? Aż 48 proc. z nich odpowiedziało, że jest to “YouTuberkaInstagramerkaTikTokerka. Na dalszych miejscach znalazły się takie profesje jak graficzka komputerowa, projektantka stron www (21 proc.), a także adwokatka, prokuratorka, radczyni prawna, notariuszka (18 proc.).  

A jak to wygląda z perspektywy matek? 26 proc. ankietowanych wskazało na zawód graficzki komputerowej i projektantki stron www. Po 19 proc. jako dobrą ścieżkę kariery dla swoich córek określa zawody związane z prawem (adwokatka, prokuratorka, radczyni prawna, notariuszka), a także z medycyną (lekarka, pracowniczka usług medycznych). 16 proc. udzieliło odpowiedzi farmaceutka, pracowniczka apteki, laborantka. 

Dziewczynkom brakuje inspirujących wzorców i zdane są na media społecznościowe. Stąd tak bardzo ważne dla ich przyszłych szans rozwojowych jest to, żeby właśnie na tym wczesnym etapie pokazać im różnorodność wyborów i możliwości życiowych - zawody, ścieżki rozwoju, role. Tysiące kobiet robią niesamowite rzeczy, zmieniają świat, leczą, zarządzają, odkrywają - dziewczynki muszą się o tym dowiedzieć! Tym właśnie - łączeniem dziewczynek z role models - będziemy się zajmować w Fundacji Inspiring Girls Polska

- komentowała Eliza Durka cytowana przez wirtualnemedia.pl. 

Zobacz również: Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? Badacze policzyli to co do złotówki

Polecane wideo

Jak wygląda teraz córka Angeliny Jolie, która zmienia płeć? Spektakularna metamorfoza
Jak wygląda teraz córka Angeliny Jolie, która zmienia płeć? Spektakularna metamorfoza - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 1) 18.03.2021 00:27
Dość ciekawe. Moja córka zdaje na transport i lotnictwo, a jej najlepsze koleżanki na informatykę. Dane zbieracie z Koziej Wólki, bo raczej nie z dużych miast...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.03.2021 06:06
Duze pieniadze z malym nakladem pracy,przeciez kazdy tego chce a nie uczyc sie nie wiadomo ile i potem zarabiac dupne grosze,i co ma byc krawcowa albo nauczycielkajskims inspirujacym zawodem?? Gdzie niby??
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.03.2021 20:24
Czyli królewny chcą pospać do południa, potem wypindrzyć się przed lustrem i pieprzyć kocopoły do kamerki. Gonić obiboków do roboty, do OHP powinni ich zgarniać i niech lasy sprzątają i ulice. Przynajmniej z pożytkiem będzie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.03.2021 15:47
No tak chcą być Instagramerkami, youtuberkami ponieważ dobrze wiedzą że "normalne " zawody są wymagające , trzeba sporo się uczyć oraz czasami płaca jest mała nawet jak skończysz studia ..... Natomiast świat wirtualny otwiera szybką drogę do sławy oraz bogactwa pod warunkiem że ma się dużo wyświetleń, pokazywanie ciała za kase też jest łatwe.......
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.03.2021 13:13
Porażka w jaka to idzie stronę, nauczanie zdalne to zero wiedzy, co za zawody w ogóle? Robić z siebie głupka i za to mu płacą... Porażka
odpowiedz

Polecane dla Ciebie