Kryzys wieku młodego. Aż 54% Polaków wypala się zawodowo w pierwszych latach pracy

Jeśli praca zaczyna być męcząca, 79% z nas podejmuje kroki, by ją zmienić. Najmniej zadowoleni ze swojej pracy są młodzi ludzie, w wieku poniżej 23 lat.
Kryzys wieku młodego. Aż 54% Polaków wypala się zawodowo w pierwszych latach pracy
Fot. Unsplash (Zuka Kotrikadze)
08.03.2021

Aż 71% Polaków przyznaje, że lubi swoją pracę, a 56% nie jest zmęczona wykonywaniem obowiązków zawodowych. Jeśli praca zaczyna być męcząca, 79% z nas podejmuje kroki, by ją zmienić. Najmniej zadowoleni ze swojej pracy (40%) są młodzi ludzie, w wieku poniżej 23 lat.

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził badanie „Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?”, w którym zapytano 1205 respondentów o stosunek do wykonywanej przez nich pracy.

Zobacz także: Pokolenie „gniazdowników”. Ogromny procent młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami

Wypalenie zawodowe

Ankieta wykazała, że kryzys zawodowy dotyczy 56% Polaków i dopada przede wszystkim młodych pracowników, w wieku poniżej 23 lat (54% odpowiedzi). Zaledwie 7% ankietowanych zauważyło u siebie objawy kryzysu zawodowego po ukończeniu czterdziestego roku życia.

Ponad połowa ankietowanych Polaków doświadczyła już w swojej karierze kryzysu zawodowego, a mimo to ogromna większość respondentów twierdzi, że lubi swoją pracę. Młodzi ludzie mają wyraźnie problem z odnalezieniem się w życiu zawodowym, co może wynikać na przykład z różnic między ich oczekiwaniami a rzeczywistością pracy, w której funkcjonują. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku respondentów z pokolenia Z, czyli pokolenia, które cechuje się dużą ostrożnością i dystansem do świata. — zauważa Marta Rojewska, autorka badania i ekspert kariery w serwisie InterviewMe.

Oto pozostałe wyniki analizy:

1. Najczęstszymi przyczynami kryzysu zawodowego respondentów były: brak szans na wyższe zarobki (35% odpowiedzi), znudzenie pracą (34% odpowiedzi) i brak możliwości rozwoju (31%).

2. Aż 42% respondentów twierdzi, że nie zazdrości innym lepiej płatnej pracy.

3. Tylko 17% badanych stwierdziło, że niemożliwe jest wykonywanie tego samego rodzaju pracy przez całe życie.

4. Blisko jedna piąta badanych (19%) znajduje więcej spełnienia w pracy niż w życiu prywatnym.

Tkwienie w słabo płatnej i monotonnej pracy, bez perspektyw na dalszy rozwój jest demotywujące i zwiększa ryzyko doświadczenia kryzysu zawodowego. Zaskoczeniem jest jednak to, że dla ankietowanych wysokość zarobków okazała się praktycznie tak samo ważna, jak możliwość wykonywania ciekawej pracy. Zatem pieniądze to jednak nie wszystko. — zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Szczegółowe wyniki badania „Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?” można znaleźć tutaj.

Mat. prasowe

O InterviewMe

InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.

Polecane wideo

„Zbyt ładna, by być lekarzem”. Lekarka notorycznie walczy z hejterami, którzy wątpią w jej wiedzę
„Zbyt ładna, by być lekarzem”. Lekarka notorycznie walczy z hejterami, którzy wątpią w jej wiedzę - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.03.2021 10:12
w nowej pracy od ponad roku,zero podwyzki. jestem zmeczona ta praca,a w zasadzie swoim szefem,ktory jest przyglupi.brak mozliwosci rozwoju.wyslugiwanie sie na kazdym kroku. a przez pandemie w moim regionie nie ma ofert pracy w moim zawodzie.... tkwie w tym impasie.. mam juz doche
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.03.2021 12:04
No w Polsce to na pewno hahahhaa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie