W przeddzień noworocznych postanowień. Jak wyznaczać sobie cele, aby udało się je zrealizować?

Wystarczy kartka i długopis. Ta prosta zasada działa za każdym razem.
W przeddzień noworocznych postanowień. Jak wyznaczać sobie cele, aby udało się je zrealizować?
Fot. pexels
30.12.2020
Zuzanna Niedzielska

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim tworzenie noworocznych postanowień. W tym roku realizacja planów z pewnością była utrudniona, dlatego w 2021 trzeba postarać się ze zdwojoną siłą. 

Zobacz również: 10 zawodów, które gwarantują najlepszy work-life balance

Warto obrać sprawdzoną metodę wyznaczania celów, aby zbyt wcześnie nie spocząć na laurach i podtrzymać optymalny poziom motywacji przez najbliższe 12 miesięcy.

Poniższy sposób jest naprawdę prosty, pod warunkiem, że podejdziemy do niego poważnie i systematycznie będziemy wykonywać poszczególne zadania. Jak prawidłowo się za to zabrać?

Satysfakcja pod koniec roku gwarantowana!

Jak realizować postanowienia noworoczne?

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, które filary naszego życia potrzebują podreperowania i w jakiej są kondycji. W tym celu weź kartkę, długopis, zakreśl koło i podziel je na 8 równych części. Powinno przypominać Twoją ulubioną pizzę.

Następnie na każdym kawałku zapisz kategorie: Kariera, Zdrowie, Relacje z ludźmi, Finanse, Rozwój osobisty, Partner, Rozrywka/Relaks oraz Otoczenie/Środowisko. Gotowe?

W dziale Kariera mogą się znaleźć wszelkie szkolenia, działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji i umiejętności, a nawet zmiana pracy. Relacje to nie tylko utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, ale także popularny w biznesie networking.

Rozrywka i relaks to z kolei doświadczenia zarezerwowane wyłącznie dla Ciebie, aby nabrać sił do pracy i oczyścić umysł (Przestań myśleć wyłącznie o innych! Czas zadbać o własne potrzeby). Może jakaś podróż, nowe hobby albo prezent dla samego siebie? I tak dalej. 

Zaznacz lub pokoloruj procentowo swój poziom satysfakcji z każdej części na "mapce".

Spójrz teraz na swój rysunek i zadaj sobie pytania:

  • Co czuję, kiedy patrzę na moje koło życia?
  • Które z tych części są dla mnie najważniejsze?
  • W której z nich chciałabym zwiększyć poziom swojego zadowolenia?
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @go_loveyourself_

Gdy już nabierzesz większej świadomości, wybierz te 3 z nich, których kondycję chciałabyś poprawić w nadchodzącym roku (jeśli roztrwonisz siły na zbyt wiele części, żadnej z nich nie uda Ci się zrealizować w pełni). Jesteś już pewna, że to właściwy wybór?

Nie pozostało teraz nic innego, jak określić jeden wybrany cel, do którego chcesz dążyć w ramach tej kategorii oraz koniecznie zapisz, po czym rozpoznasz, że został on zrealizowany. Wypisz również 10 konkretnych działań (najlepiej z datami, a nawet godzinami!), które przybliżą Cię do jego osiągnięcia. Możesz podzielić się tym pomysłem z partnerem czy rodziną. Powodzenia!

Koniecznie pochwal się osiągniętym rezultatem. 

Jakim typem pracownika jesteś?
Poznaj swoje biurowe ID. SPRAWDŹ >

Zobacz również: Jak dbać o finanse w związku, aby nie doprowadzać do kłótni?

Polecane wideo

Horoskop: Ta data w 2021 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza
Horoskop: Ta data w 2021 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie