Co trzecia z nas kupuje zbyt drogie prezenty. Ile Ty wydajesz na podarunki?

Oto bardzo ciekawe wyniki badania „Świąteczne gafy Polaków”.
Co trzecia z nas kupuje zbyt drogie prezenty. Ile Ty wydajesz na podarunki?
Fot. Unsplash
15.12.2020

55% Polaków uważa że częściej popełniamy gafy przyjmując upominek niż go wręczając (45%). Kiedy otrzymamy nietrafiony prezent należy jednak uśmiechnąć się i podziękować jak sądzi przeszło co trzeci Polak. Aby uniknąć świątecznych wpadek prezentowych należy po prostu zapytać o preferencje prezentowe według 48% osób. Panie kupują prezenty za wcześnie, zbyt drogie i za dużo. Czego jeszcze można dowiedzieć się z przeprowadzonego badania?

Zobacz także: Jakie ubrania kupić mamie i siostrze pod choinkę? 10 propozycji

Jak wynika z badania „Świąteczne gafy Polaków” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń na próbie 985 respondentów kobiety i mężczyźni znacznie różnią się pod względem prezentowych wpadek. Jak pokazują wyniki kobiety kupują prezenty za wcześnie i wówczas obdarowany może znaleźć upominek jeszcze przed świętami, jak uważa przeszło co trzeci Polak. Wręczają też upominki, które są zbyt drogie co wywołuje konsternację (31%) oraz kupują ich zbyt dużą liczbę (27%). Najczęstszym błędem mężczyzn jest kupowanie prezentów na ostatnią chwilę – jak wynika z 39% odpowiedzi. Często są również zbyt bezpośredni i nie ma elementu niespodzianki ponieważ pytają wprost czego ktoś oczekuje (34%). Nielubianą gafą jest również kupowanie zawsze tych samych prezentów jak na przykład perfum, książek lub biżuterii (18%). Respondenci uważają również, że nie powinno się wręczać prezentów z podtekstem (36%), zbyt drogich lub zbyt tanich (29%), zbyt osobistych (18%) i praktycznych (17%).

Najczęstsze gafy jakie popełniamy wręczając prezent, to wtedy kiedy kupiliśmy nieodpowiedni upominek (22%) lub dodaliśmy do niego niewłaściwy komentarz (23%). Kiedy przyjmujemy prezent nietaktem jest okazanie rozczarowania otrzymanym podarunkiem (27%) oraz niepodziękowanie za prezent (28%). Podczas wręczania prezentu warto pamiętać o odklejeniu ceny (41%), o uśmiechu (29%), ładnym opakowaniu (16%) oraz o kartce z życzeniami (14%). Kiedy otrzymamy nietrafiony prezent nie wypada okazywać niezadowolenia (28%) i nie wolno oddawać takiego upominku ((%). Należy uśmiechnąć się i podziękować (37%) oraz docenić starania (26%). Naprawić świąteczna gafę można przeprosinami (64%) jednak trudno ją naprawić od razu i należy też poczekać na kolejne święta (29%).

Aby uniknąć świątecznych wpadek prezentowych należy zapytać o preferencje upominkowe (48%) lub podarować upominek w formie przeżycia, gdy znamy zainteresowania osoby, którą obdarowujemy (22%). Można również podarować voucher do samodzielnej realizacji (14%) lub po prostu podarować pieniądze, jak uważa 16% ankietowanych.

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń idealny upominek, który nas może ustrzec przed wpadką to dostosowany do zainteresowań obdarowanej osoby (41%) lub zaplanowany i uzgodniony z odbiorcą (24%). Mile widziane są również prezenty sentymentalne i związane z emocjami (29%). Według respondentek najbardziej trafionym prezentem dla Pań byłby masaż (32%) lub wizyta w SPA (32%). Mile widziana jest również sesja zdjęciowa (15%), romantyczna kolacja (9%) lub lekcja tańca (6%). Panowie jednak wolą prezenty z większą dawka emocji jak na przykład jazda off road lub wyścigowym/luksusowym samochodem (37%), skok ze spadochronem lub na bungee (23%) czy nurkowanie (20%). Na liście pojawił się również kurs barmański (11%) czy escape room lub paintball (9%).

Zobacz także: Pomysły na zimowe randki w czasie pandemii. Nadal może być romantycznie

Aby nie popełnić gafy na upominek powinniśmy przeznaczyć kwotę od 100 – 200 złotych jak uważa 45% ankietowanych lub 300 – 500 zł, 27% odpowiedzi. Również prezent do 100 zł nie będzie wpadką jak odpowiedziało 23% respondentów.

*Badanie "Świąteczne gafy Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 985 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2020 roku.

świąteczne gafy polaków

Mat. prasowe

Polecane wideo

Velvet nails. Aksamitne paznokcie to urzekający manicure wprost stworzony na Święta
Velvet nails. Aksamitne paznokcie to urzekający manicure wprost stworzony na Święta - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie