Jak przygotować się do rozmowy z doradcą ubezpieczeniowym?

Sprawdźmy zatem – jakie plusy spotkania z doradcą płyną z takiej rozmowy.
Jak przygotować się do rozmowy z doradcą ubezpieczeniowym?
Fot. pexels
11.12.2020

Spotkanie z agentem ubezpieczeniowym dla wielu osób zdaje się być niechcianą koniecznością związaną z zakupem polisy na życie. Jednak dobrze przygotowani unikniemy podpisania niekorzystnej umowy.

Warto jednak wiedzieć przed spotkaniem, jak powinno ono wyglądać, o co dobrze zapytać oraz jak zmodyfikować umowę z największą korzyścią dla nas. Sprawdźmy zatem – jakie plusy spotkania z doradcą płyną z takiej rozmowy.

Kim jest doradca ubezpieczeniowy?

Bez względu na to, czy interesuje nas najlepsze ubezpieczenia na życie online, polisa inwestycyjna, rodzinna lub oszczędnościowa, spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym w większości przypadków jest nieunikniona. Dzieje się tak z powodu umowy, która często jest wieloletnim zobowiązaniem finansowym. Podobnie dzieje się przecież przy zaciąganiu kredytu w banku – wizyta w nim jest konieczna, by wypełnić wszystkie możliwe dokumenty i zawrzeć umowę. Choć samą symulację co do kosztów związanych z polisą możemy wykonać samodzielnie (np. z pomocą https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator), tak z opisu produktu ubezpieczeniowego nie zawsze dowiemy się wszystkiego. Spotkania z agentem nie powinniśmy się zatem w ogóle obawiać.

Doradca ubezpieczeniowy ma za zadanie pomóc nam przy wyborze odpowiedniego rozwiązania ochrony. To z nim możemy porozmawiać o polisie, wszystkich jej detalach, podczas spotkania możemy zmodyfikować umowę oraz ją podpisać. W razie jakichkolwiek niejasności, gdy coś wydaje nam się zbyt zawiłe bądź niezrozumiałe – doradca wyjaśni tak, byśmy mieli pewność, czy takie rozwiązanie nam odpowiada. Bez takiego spotkania łatwo byłoby o błąd, a biorąc pod uwagę fakt, że umowę zawieramy np. na 10 lat – błędnie podjęta decyzja może niekorzystnie rzutować na naszą przyszłość.

Zadaniem doradcy ubezpieczeniowego jest również przeprowadzenie z nami ankiety medycznej, która ma ustalić nasz stan zdrowia. Na tej podstawie ubezpieczyciel może odmówić nam zawarcia konkretnej umowy, a zaproponować inną. Podczas ankiety medycznej nie należy zatajać informacji o swoim stanie zdrowia, ponieważ w przyszłości może to być podstawa do nieotrzymania świadczenia z tytułu zdarzenia polisowego.

O co zapytać na spotkaniu z doradcą ubezpieczeniowym?

Na spotkaniu zapytajmy o każdy szczegół umowy, który stanowi dla nas niejasność oraz o te elementy – opisane szerzej na https://rankomat.pl/zycie/rozmowa-z-doradca-ubezpieczeniowym - które chcielibyśmy dopasować do własnej sytuacji, czyli:

• czas trwania umowy,
• wysokość sumy ubezpieczenia,
• zakres ochrony,
• możliwość modyfikowania umowy,
• sposób zgłoszenia roszczenia,
• jak zawiesić składkę,
• ile wynosi okres karencji,
• jakie są wyłączenia odpowiedzialności.

Wydawać by się mogło, że skoro decydujemy się na konkretne ubezpieczenie na życie i sprawdzimy dokładnie ofertę w internecie, to wiemy dobrze jaką umowę podpisujemy. Tutaj jednak należy dopytać o każdy szczegół, ponieważ w rozmowie z doradcą możemy zgodzić się, że wolimy umowę na 10 lat, zamiast na zawierać ją na 5 lat lub wolimy szerszy zakres ochrony. Podczas zawierania umowy może okazać się, że drobny szczegół sprawił, że podpisujemy inną umowę, niż zakładaliśmy. I nie ma w tym nic złego. Ważne jest jednak, abyśmy wiedzieli dokładnie – czego dotyczy nasza umowa: na jaką sumę ubezpieczenia się decydujemy, jak długo będzie trwać nasza umowa oraz jaki przysługuje nam zakres ochrony.

Powinniśmy zapytać również o to, jak należy zgłosić ubezpieczycielowi roszczenie. W sytuacji, gdy ochrona dotyczy np. pobytu w szpitalu – musimy wiedzieć, jakie dokumenty musimy przesłać ubezpieczycielowi, by otrzymać należne nam świadczenie. Brak niektórych dokumentów może wydłużyć proces wypłaty świadczenia. Istotne jest również to, abyśmy mieli świadomość jak możemy zmodyfikować naszą umowę – gdy np. pojawią się u nas problemy finansowe i chcielibyśmy zmniejszyć zakres ochrony. Możemy również w takiej sytuacji wnieść o zawieszenie składki.

Bardzo ważnym punktem w umowie ubezpieczeniowej jest okres karencji. Każde zdarzenie polisowe, na jakie się ubezpieczymy może mieć inną karencję, zatem warto dokładnie je poznać przed podpisaniem umowy. Karencja jest to okres pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem pełnej ochrony w danym zakresie. Przykładowo – ochrona dotycząca pobytu w szpitalu może wynosić pół roku, by wykluczyć intencję zakupu z powodu planowanej dla ubezpieczonego operacji.

Kolejnym ważnym punktem, o który warto zapytać doradcę, jest zapis o wyłączeniach odpowiedzialności. To punkt, który wyjaśnia w jakich okolicznościach zdarzenie polisowe nie będzie skutkować wypłatą świadczenia. Może się zdarzyć się np. tak wtedy, gdy do uszczerbku na zdrowiu dojdzie pod wpływem alkoholu lub prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień.

Gdzie znajdziemy najlepsze ubezpieczenie na życie?

Wybór ubezpieczenia na życie nie jest prosty. Warto jednak poświęcić chwilę na to, by porównać ze sobą kilka różnych ofert, by móc wybrać taką, która będzie najbardziej nam pasować.
Warto skorzystać z pomocy rankingu ubezpieczeniowego, który ocenia poszczególne produkty ubezpieczeniowe. Dzięki temu dowiemy się o różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, ich produktach oraz plusach i minusach tych produktów.

Pomóc może nam również porównywarka ubezpieczeniowa, która właściwie za nas wykona znalezienie nam najlepszej oferty. Wystarczy, że wypełnimy krótki formularz, a na podstawie udzielonych danych zostanie przygotowana dla nas oferta. Następnie możemy umówić spotkanie z wybranym doradcą, który do nas zadzwoni.

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie