W teorii nie ma czegoś takiego jak typowo kobiecy czy męski zawód. Dziś możemy sprawdzić się w każdej pracy, jeśli tylko mamy odpowiednie kwalifikacje, predyspozycje i oczywiście chęci. Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych branżach płeć wciąż odgrywa sporą rolę. Świadczą o tym konkretne liczby.
Zobacz również: 10 najbardziej depresyjnych zawodów. Są bardzo stresujące i słabo płatne
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny - kobiety stanowią 49 procent wszystkich pracowników w Polsce. Spośród nich niemal połowa ma wyższe wykształcenie. Szanse wydają się więc wyrównane, ale wszystko zależy od działu gospodarki.
Z jakiegoś powodu wskaźnik feminizacji niektórych zawodów jest tak duży, że zatrudnieni w nich panowie stanowią zdecydowaną mniejszość.
#1 Opieka społeczna
Aż jedna trzecia kobiet pracuje w budżetówce, a opieka społeczna jest na to najlepszym przykładem. Stanowimy ok. 80 procent pracowników administracji państwowej, którzy zajmują się pomocą innym.
#2 Oświata
Nadal większość nauczycieli to kobiety i tutaj wskaźnik feminizacji także wynosi ok. 80 procent. Być może to kwestia statystycznie lepszego wykształcenia oraz charakterystycznej dla nas opiekuńczości.
#3 Opieka zdrowotna
Chodzi o wszystkie zawody medyczne, bez podziału na lekarzy, pielęgniarki, salowe itp. Udając się do przychodni czy szpitala wśród personelu cały czas dominują kobiety.
#4 Gastronomia
Chodzi zarówno o kobiety pracujące na kuchni, jak i w bezpośredniej obsłudze gości. Prowadzimy własne lokale, jesteśmy kucharkami czy kelnerkami. Ok. 65 procent pracowników tej branży stanowią panie.
#5 Zakwaterowanie
Wskaźnik identyczny, jak w przypadku gastronomii. Kobiety zarządzają obiektami noclegowymi, są menadżerkami albo pokojówkami. Stanowimy zdecydowanie ponad połowę kadry hoteli czy pensjonatów.
Zobacz również: Mało kto wytrzyma w takiej pracy. Powstała lista najtrudniejszych zawodów
#6 Finanse
W tej branży jest nas niewiele mniej, bo 60 procent. Zajmujemy kierownicze stanowiska w bankach i instytucjach finansowych, obsługujemy klientów, zajmujemy się księgowością.
#7 Ubezpieczenia
Dział gospodarki powiązany z finansami, dlatego wskaźnik feminizacji jest identyczny. 6 na 10 pracowników firm ubezpieczeniowych to właśnie kobiety. Pracujemy w instytucjach, które się tym zajmują albo pośredniczymy w sprzedaży polis.
#8 Kultura i rozrywka
Bardzo szerokie pojęcie, bo może oznaczać zarówno zawodową aktorkę czy piosenkarkę, jak i pracownicę kina czy animatorkę dla dzieci. Jedno jest pewne - w tej branży także stanowimy większość.
#9 Rekreacja
Chodzi o aktywny wypoczynek, głównie w formie zajęć sportowych. Jesteśmy samodzielnymi instruktorkami i trenerkami albo pracujemy w firmach, które się tym zajmują.
#10 Usługi
We wszystkich innych branżach, które mieszczą się w kategorii usług, także stanowimy większość.
Zobacz również: W tych zawodach pracuje najwięcej Polaków. Chodzi o miliony ludzi