10 najbardziej kobiecych zawodów w Polsce

Pracownicy płci męskiej stanowią zdecydowaną mniejszość. Wskaźnik feminizacji wynosi nawet 80 procent!
10 najbardziej kobiecych zawodów w Polsce
Fot. Unsplash
11.12.2020

W teorii nie ma czegoś takiego jak typowo kobiecy czy męski zawód. Dziś możemy sprawdzić się w każdej pracy, jeśli tylko mamy odpowiednie kwalifikacje, predyspozycje i oczywiście chęci. Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych branżach płeć wciąż odgrywa sporą rolę. Świadczą o tym konkretne liczby.

Zobacz również: 10 najbardziej depresyjnych zawodów. Są bardzo stresujące i słabo płatne

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny - kobiety stanowią 49 procent wszystkich pracowników w Polsce. Spośród nich niemal połowa ma wyższe wykształcenie. Szanse wydają się więc wyrównane, ale wszystko zależy od działu gospodarki.

Z jakiegoś powodu wskaźnik feminizacji niektórych zawodów jest tak duży, że zatrudnieni w nich panowie stanowią zdecydowaną mniejszość.

lekarka

Kobiece zawody w Polsce

#1 Opieka społeczna

Aż jedna trzecia kobiet pracuje w budżetówce, a opieka społeczna jest na to najlepszym przykładem. Stanowimy ok. 80 procent pracowników administracji państwowej, którzy zajmują się pomocą innym.

#2 Oświata

Nadal większość nauczycieli to kobiety i tutaj wskaźnik feminizacji także wynosi ok. 80 procent. Być może to kwestia statystycznie lepszego wykształcenia oraz charakterystycznej dla nas opiekuńczości.

#3 Opieka zdrowotna

Chodzi o wszystkie zawody medyczne, bez podziału na lekarzy, pielęgniarki, salowe itp. Udając się do przychodni czy szpitala wśród personelu cały czas dominują kobiety.

#4 Gastronomia

Chodzi zarówno o kobiety pracujące na kuchni, jak i w bezpośredniej obsłudze gości. Prowadzimy własne lokale, jesteśmy kucharkami czy kelnerkami. Ok. 65 procent pracowników tej branży stanowią panie.

#5 Zakwaterowanie

Wskaźnik identyczny, jak w przypadku gastronomii. Kobiety zarządzają obiektami noclegowymi, są menadżerkami albo pokojówkami. Stanowimy zdecydowanie ponad połowę kadry hoteli czy pensjonatów.

Zobacz również: Mało kto wytrzyma w takiej pracy. Powstała lista najtrudniejszych zawodów

pracownica

#6 Finanse

W tej branży jest nas niewiele mniej, bo 60 procent. Zajmujemy kierownicze stanowiska w bankach i instytucjach finansowych, obsługujemy klientów, zajmujemy się księgowością.

#7 Ubezpieczenia

Dział gospodarki powiązany z finansami, dlatego wskaźnik feminizacji jest identyczny. 6 na 10 pracowników firm ubezpieczeniowych to właśnie kobiety. Pracujemy w instytucjach, które się tym zajmują albo pośredniczymy w sprzedaży polis.

#8 Kultura i rozrywka

Bardzo szerokie pojęcie, bo może oznaczać zarówno zawodową aktorkę czy piosenkarkę, jak i pracownicę kina czy animatorkę dla dzieci. Jedno jest pewne - w tej branży także stanowimy większość.

#9 Rekreacja

Chodzi o aktywny wypoczynek, głównie w formie zajęć sportowych. Jesteśmy samodzielnymi instruktorkami i trenerkami albo pracujemy w firmach, które się tym zajmują.

#10 Usługi

We wszystkich innych branżach, które mieszczą się w kategorii usług, także stanowimy większość.

Zobacz również: W tych zawodach pracuje najwięcej Polaków. Chodzi o miliony ludzi

Polecane wideo

Bezrobotna z powodu wyglądu. Twierdzi, że urodą... odstrasza pracodawców
Bezrobotna z powodu wyglądu. Twierdzi, że urodą... odstrasza pracodawców - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.12.2020 16:22
A gdzie handel ? W sklepach i marketach w większości to kobiety. Mało który facet jest kasjerem - sprzedawcą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie