Podstępne sztuczki psychologiczne: Jak nie wydać fortuny podczas zakupów?

Święta tuż, tuż, a budżet zaczyna się kurczyć...
Podstępne sztuczki psychologiczne: Jak nie wydać fortuny podczas zakupów?
fot. iStock (Kerkez, SHansche)
08.12.2020

Przez swoje impulsywne pobudki klienci co roku wydają fortunę na niepotrzebne produkty. Kuszące wyprzedaże i marketingowe sztuczki to nadal powszechne w galeriach handlowych zjawiska, na które chętnie dajemy się nabrać. Zwłaszcza, kiedy zbliża się okres Bożego Narodzenia.

Zobacz również: Jak manipulują nami sprzedawcy? 7 technik, na które musisz uważać w sklepach

Obecnie te oferty przenoszą się również do sieci, gdzie robimy zakupy coraz częściej. Używając kart zbliżeniowych przestajemy odczuwać wagę naszych wydatków, a pod koniec miesiąca nasze konto zaczyna świecić pustkami... Jak temu zapobiec? Są na to sprawdzone sposoby.

Jak nie wydawać dużo pieniędzy na zakupach?

#1 Noś ze sobą gotówkę

Gdy zarejestrujesz wzrokiem, jak wydajesz przy kasie kolejne banknoty, łatwiej będzie Ci to kontrolować, a co za tym idzie powstrzymać. Płacąc kartą, zwłaszcza zbliżeniowo, zupełnie tego nie odczuwamy. Podobnie jest z zakupami w sklepach internetowych. Przecież to tylko cyferki...

#2 Wkładaj do portfela nowe banknoty

O wiele bardziej jest Ci żal oddawać świeże, błyszczące banknoty, prawda? Zwłaszcza, jeśli jest to duży nominał. To taka psychologiczna gra, która rozgrywa się wyłącznie w naszej głowie. Okazuje się, że fizyczny wygląd pieniędzy ma ogromny wpływ na nasze wydatki! Potwierdzają to liczne badania.

#3 Prokrastynuj online

Zanim naciśniesz koszyk z napisem sfinalizuj zamówienie, spędź jeszcze trochę czasu na innych stronach, a najlepiej wyłącz komputer i wróć do tego jutro. Nie rób zakupów online pod wpływem impulsu. Być może zmieni Ci się nastrój lub wpadniesz na nowy pomysł na prezent. W tym przypadku odwlekanie w czasie działa na Twoją korzyść.

#4 Nie wchodź w interakcje ze sprzedawcą

Ta marketingowa reguła przewiduje, że im więcej czasu spędzisz na rozmowie ze sprzedawcą, tym więcej produktów kupisz w jego sklepie. Do tego dochodzi jeszcze niezręczna atmosfera i presja zakupu, no bo przecież druga osoba tak się zaangażowała w doradzanie nam. 

#5 Idź do sklepu najedzona

To może wydawać się zabawne, ale zwróć uwagę na to, że gdy jesteś głodna, masz ochotę wykupić wszystkie produkty spożywcze. Serio! Z pełnym żołądkiem nie będziesz działała pod wpływem impulsu.

#6 Nie rejestruj się na stronie

Robiąc zakupy online, jak ognia wystrzegaj się propozycji rejestrowania konta i swoich danych. Nawet, jeśli okienko z tą propozycją będzie pojawiało się dosłownie wszędzie. Sklep robi tak w obawie, że podczas wpisywania szczegółów rozmyślisz się i nie sfinalizujesz transakcji. 

#7 Przejrzyj szafę zanim wybierzesz się do galerii

Podstawowa zasada przed wybraniem się na big shopping i wyprzedaże: dokładnie przejrzyj swoją szafę. Mamy tendencję do powielania ubrań, które już posiadamy, ponieważ są w naszym stylu i kolorze. Zastanów się jednak, czy nie potrzebujesz więcej miejsca w swojej garderobie. Znajomi i tak nie zauważą różnicy...

#8 Nie próbuj degustacji 

Podczas degustacji działa tzw. reguła wzajemności, która z góry zakłada, że za poczęstunek klient odwdzięczy się... zakupem produktu. Zwłaszcza, jeśli ten mu posmakuje. Lepiej spójrz na swoją listę zakupów i nie daj naciągnąć się na dodatkowy wydatek przypadkowej hostessie. 

Zobacz również: 9 sztuczek sieci sklepów Zara. To dlatego tak pragniesz ich ubrań

Polecane wideo

Zakupy nie zawsze poprawiają humor. Na widok tych ciuchów klientki wpadły w czarną rozpacz
Zakupy nie zawsze poprawiają humor. Na widok tych ciuchów klientki wpadły w czarną rozpacz - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie