Jeden sekret, który ukrywają przed Tobą rekruterzy. Robią to na każdej rozmowie kwalifikacyjnej

Z tą wiedzą na pewno dostaniesz wymarzone stanowisko.
Jeden sekret, który ukrywają przed Tobą rekruterzy. Robią to na każdej rozmowie kwalifikacyjnej
Fot. iStock
26.11.2020
Wiktoria Sobocińska

Rozmowa kwalifikacyjna to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu każdego z nas. Nic dziwnego, skoro w zaledwie kilkadziesiąt minut musimy zaprezentować się od jak najlepszej strony, w dodatku w obecności zupełnie nowych osób, które oceniają każde nasze słowo i ruch.

Zobacz również: Najbardziej niezręczne pytanie z rozmowy o pracę. Poprawna odpowiedź jest tylko jedna

Składa się na to nie tylko nasza wiedza, umiejętności i zdobyte doświadczenie, ale również schludny i elegancki wygląd, poczucie humoru czy aparycja. Do tego dochodzi stres i świadomość, że o dane stanowisko rywalizujemy z innymi kandydatami

Co warto wiedzieć przed rozmową o pracę?

Kiedy już wyprasujesz koszulę i ułożysz sobie w głowie dotychczasowy zakres obowiązków, swoje największe zalety jako pracownika oraz zrealizowane projekty, zaczynasz zastanawiać się, jakich umiejętności miękkich (czyli tych społeczno-komunikacyjnych, wynikających z naszego charakteru i uosobienia) może oczekiwać od Ciebie rekruter. I tutaj pojawiają się schody.

Czego rekruter nigdy Ci nie powie

Okazuje się, że większość rekruterów tak naprawdę nie wie, jakich konkretnie cech oczekuje od kandydata na dane stanowisko. Trudno im stwierdzić, jaki dokładnie powinien mieć charakter.

Pracodawca jest w stanie określić je dopiero po kilku wstępnych spotkaniach, gdy porówna ze sobą sylwetki potencjalnych pracowników. Taką informację przekazuje następnie do działu HR.

Z jednej strony może to być mylące, ale jeśli jesteś pewna siebie i potrafisz wychodzić z inicjatywą, aby podkreślić swoje mocne strony, może stać się to dla Ciebie przepustką do kariery. Dlaczego?

Dobre wrażenie: osobowość i chęć nauki

Aby nie poddać się powyższemu eksperymentowi rekruterów, postaraj się skupić na czymś zupełnie innym. Twoje zadanie to zrobienie jak najlepszego wrażenia na poziomie osobowości oraz chęci rozwoju na danym stanowisku. Dodatkowo wzmocnij efekt stworzeniem osobistego połączenia z rozmówcą.

Zamiast martwić się otrzymaniem pracy, skup się na budowaniu relacji z rekruterem

- podpowiada J.T. O'Donell, amerykańska doradczyni ds. kariery, jak cytuje Business Insider.

Szukaj wspólnych punktów, bo nawet jeśli teraz nie dostaniesz wymarzonej pracy, być może przyszłe ogłoszenia zostaną dostosowane na Twoją korzyść.

Zobacz również: Na tych pytaniach poległo wielu kandydatów. Wiemy, co chce usłyszeć pracodawca

Polecane wideo

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie